hei!
kaipaisin neuvoja 70-luvun talon paneelikaton maalaamiseen. toiveissa tietysti valkoinen..
pinta-alaa on 162neliötä joten hiomaan emme rupea. työvaiheita saisi projektin suuruuden vuoksi muutenkin olla mahdollisimman vähän.
olemme ajatelleet että pesu maalarinpesulla (ei kai vaadi huuhtelua niinkun kidesooda?) ja siihen suoraan pensselillä tarkoitukseen tehty paneelikattomaali. Vaihtoehtona pesulle otepohjamaali.
vinkkejä? kokemuksia?
paneelikaton maalaus vinkkejä? pesu vai otepohja?
3
638
Vastaukset
- minä vaan
MAALIPESU IMPREC 1 L ei tarvitse huuhdella ja muitakin löytyy kuten Biocomb
Voi levittää pitkänukkaisella telalla ja pensselillä tasausvedot.
Jos tilassa tupakoitu, hankalampi juttu. Naapurin mukaan tupakan pinttynyt lika tulee maalin läpi ajallaan.
Maalaus pariin kertaan - niiiih
Pesun jälkeen otepohja tai otex. Estää läpilyönnit. Noin isoa alaa kun maalaa ei kannata fuskata. Ja sit se. Panelikatto tarvis maalata talvella. Kun paneelit on kuivimmillaan. Nyt kun maalaatte pontit kuivuvat auki talvella. Ja taas tuli tehtyä turhaa työtä.
- kokeillutkin
Peukku tuolle talvella maalaamiselle, saattaa tosiaan tulla muuten rakoja. Itse maalasin kokeeksi 20 v vanhan paneelikaton, tai siis osan siitä. Enpä siitä mieleistä saanut ja laitoinkin sitten joka paikkaan mdf-paneelit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996