Propecian patentti

m833

Miksei Suomesta saa 1 mg finasteridia halvalla vaikka Propecian patentti päättyi viime vuonna? Kävin taas lääkäristä hakemassa Gefinaa eikä hän tiennyt asiasta mitään, katsoi vain listasta ja siellä oli 1 mg finasteridina vain Propeciaa.

2

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhia kuluja?

      Ilmeisesti mikään lääketehdas ei ole kiinnostunut tekemään uutta lääkettä koska Gefina ja sen rinnakkaislääkkeet käy hyvin kaupaksi. Uusi pillerivahvuus ja pakkaus nostaisi vaan hintaa eikä myyntiä todennäköisesti tulisi riittävästi kattamaan lisäkulut. Uusi lääkevahvuus maksaisi ainakin saman kuin 5 mg finasteridiversio, mahdollisesti jopa hieman enemmän pienemmän valmistussarjan vuoksi. Onhan se tietenkin pieni murto-osa Propecian hintaan nähden, mutta ilmeisesti lääketehtaat eivät katso tarpeelliseksi tehdä uutta pakkauskokoa.

      • Paskat. Lääketehtaat

        pelkää mahdollisia joukkokanteita,joita maailmalla on kasattu Propecian haittavaikutuksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe