Mistä johtuu?

Etsijä

Olemme alkukesästä käyneet esittelyissä harvakseltaan mutta säännöllisesti tarkoituksena ostaa Helsingin alueelta ensiasunnoksi kolmio. Nyt olemme lykänneet kauppaa ensi vuoteen, koska haluamme katsoa mikä tämän hintakehityksen suunta oikeasti lähikuukausina/ensi vuonna on ja kiirettä erittäin halpavuokraisen työsuhdeasunnon vuoksi ei ole. Nyt viimeisen puolentoista kuukauden aikana olen pannut merkille, että esittelyissä käy vähemmän ihmisiä, kiinteistövälittäjät oikeasti ottavat yhteyttä jälkikäteen vielä kysyen mielipidettä uudestaan asunnosta, tarjoavat oma-aloitteisesti uusia kohteita jne. En tosin ole kertaakaan kritisoinut korkeita hintoja, sanonut vain toistaiseksi kartoittavani tilannetaa. Samoin tuntuu, että hesarin välissä tulee useammin noita kämppäilmoituksia kuin keväällä. liekkö siten kyse kausittaisesta vaihtelusta vai onko tosiaan kauppa hidastumassa (itse toivon tietty jälkimmäistä)...keväällä ollaan varmaan viisampia mutta satavarma olen, että emme ainakaan enempää silloin joudu maksamaan asunnosta mitä nyt joutuisimme eli jäitä hatussa vielä hetki.

10

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (vastauksen) Löytäjä

      vuoteen, koska haluamme katsoa mikä tämän hintakehityksen suunta oikeasti lähikuukausina/ensi vuonna on ja kiirettä erittäin halpavuokraisen työsuhdeasunnon vuoksi ei ole. Nyt viimeisen puolentoista kuukauden aikana olen pannut merkille, että esittelyissä käy vähemmän ihmisiä, kiinteistövälittäjät höpö höpö vuoteen, koska haluamme katsoa mikä tämän hintakehityksen suunta oikeasti lähikuukausina/ensi vuonna on ja kiirettä erittäin halpavuokraisen työsuhdeasunnon vuoksi ei ole. Nyt viimeisen puolentoista kuukauden aikana olen pannut merkille, että esittelyissä käy vähemmän ihmisiä, kiinteistövälittäjät höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö höpö

      • Etsijä

        ...kaljapöhnäisiltä päiväuniltaan, älä yritä hukuttaa suruas juomalla, ryhdistäydy ja vaihda alaa, vielä ehdit


      • FM.
        Etsijä kirjoitti:

        ...kaljapöhnäisiltä päiväuniltaan, älä yritä hukuttaa suruas juomalla, ryhdistäydy ja vaihda alaa, vielä ehdit

        Joopa joo, näkihän tosta sun alotuksestas että sä oot tasan tarkkaan sama tyyppi joka postittaa tänne Martti Vinhan nimellä sun muuta. "Etsijä" joopa vitun joo.

        Sanoin tuo "luokkaa 15-20%" kirjoitus oli sun, vastaile nyt vielä pari muuta kertaa ittelles ja sen jälkeen onanoi itsesi uneen.


    • ainou

      Jos jonkun tavaran, hyödykkeen, osakkeen, asunnon tms. hinta nousee 60% muutamassa vuodessa (perusteettomasti kuten asuntojen hinnat, jos täällä on kämpät kalliimpia kuin Brysselissä tai Torontossa niin herätkää, takapajulaa Helsinki on em. verrattuna) tuloksena ei voi olla kuin raju korjausliike, ei ehkä romahdus mutta kuitenkin luokkaa 15-20%

      • Filosofian Maisteri FM

        "luokkaa 15-20%"


        Pah...


        ALE -70% syksyllä


      • ei tarvitse olla FM...
        Filosofian Maisteri FM kirjoitti:

        "luokkaa 15-20%"


        Pah...


        ALE -70% syksyllä

        ...eikä ylioppilas, että saa pankista tasakorkoista lainaa?
        Eipä paljoa heilu muut kuin oman kodin verhot sen jälkeen?

        Pitäisi katsoa vähän mitä sieltä yliopiston ovestakin päästetään maisteroimaan. Ettei vain sattuisi olemaan kauppatieteiden FM?


      • akateeminen nuori
        ei tarvitse olla FM... kirjoitti:

        ...eikä ylioppilas, että saa pankista tasakorkoista lainaa?
        Eipä paljoa heilu muut kuin oman kodin verhot sen jälkeen?

        Pitäisi katsoa vähän mitä sieltä yliopiston ovestakin päästetään maisteroimaan. Ettei vain sattuisi olemaan kauppatieteiden FM?

        Harmittaako sinua kun järki ei riittänyt yliopistoon. Vaikka vanhempasi niin kovasti olisivat toivoneet.


    • Vaahto

      Monessa kodissa itketään jo nyt, mitä tulikaan tehtyä hätäpäissään myyjän yllyttämänä. Nyt on asuntovälittäjien vuoro vetistellä.

      Fiksu odottaa koronnousua ja ostaa sitten halvan asunnon pakkomyynnistä.

      • hohhoijaa

        Kylläpä sinunkin aika tulee pitkäksi niitä pakkokauppoja odotellessasi. Ettet vain olisi itse erehtynyt 90 luvun alussa? Minä ainakin maksaisin lainaa tasa-erissä oli korot mitä tahansa. Kun olen maksanut 10 vuotta ja asunto on oma niin odottelijat vielä seuraavat korkojen muutoksia. 7 lihavaa ja 7 laihaa?


    • TOTUUDENTORVI

      Kirjoittaja ei käy asuntoesittelyissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      52
      5632
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      69
      2701
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1980
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      37
      1816
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      156
      1808
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1743
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1508
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1141
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1129
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      64
      946
    Aihe