Täällä kun on näitä nuorempia poikia innokkaina etsimässä elämänsä ensimmäistä homoseuraa, niin suosittelen lukaisemaan http://www.hs.fi/kuukausiliite/Mies etsi poikia homosivustolla /a1402019858854 .
Teini: älä myy itseäsi, sillä tulet sitä katumaan jälkikäteen satavarmasti. Jos joku ehdottaa rahaa vastineeksi niin vetäydy tilanteesta vaikka raha kuinka houkuttaisi., Älä suostu tapaamaan epämiellyttävän oloista miestä, tulet löytämään varmasti parempaa seuraa. Hälytyskellojen pitäisi soida jos joku on liian päällekäyvä. Älä juo itseäsi humalaan ensimmäisellä nettituttavan tapaamiskerralla, sillä humalassa ei pysty puolustamaan tai ilmaisemaan itseään. Poistu aina tilanteesta, jos joku ei ole kuka hän väittää olevansa. Jos joku ahdistelee sinua, niin voit ottaa yhteyden esimerkiksi nettipoliisiin, jotka toimivat mm. Facebookissa. Vaikka mitään ei olisi tapahtunutkaan, on lähestulkoon velvollisuus ottaa yhteys johonkin viranomaiseen, jotta joku muu nuori ei tulevaisuudessa lankeasi koukkuun.
Ja me vanhemmat luontaisesti jätämme ahdistelematta nuorempia, se on jo sanomattakin selvää.
Teini: älä myy itseäsi, sillä tulet sitä katumaan jälkikäteen satavarmasti. Jos joku ehdottaa rahaa vastineeksi niin vetäydy tilanteesta vaikka raha kuinka houkuttaisi., Älä suostu tapaamaan epämiellyttävän oloista miestä, tulet löytämään varmasti parempaa seuraa. Hälytyskellojen pitäisi soida jos joku on liian päällekäyvä. Älä juo itseäsi humalaan ensimmäisellä nettituttavan tapaamiskerralla, sillä humalassa ei pysty puolustamaan tai ilmaisemaan itseään. Poistu aina tilanteesta, jos joku ei ole kuka hän väittää olevansa. Jos joku ahdistelee sinua, niin voit ottaa yhteyden esimerkiksi nettipoliisiin, jotka toimivat mm. Facebookissa. Vaikka mitään ei olisi tapahtunutkaan, on lähestulkoon velvollisuus ottaa yhteys johonkin viranomaiseen, jotta joku muu nuori ei tulevaisuudessa lankeasi koukkuun.
Ja me vanhemmat luontaisesti jätämme ahdistelematta nuorempia, se on jo sanomattakin selvää.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kanssa se, että ei pidä koskaan lähettää alastonkuvia sähköpostitse tai KIK-messengerissä, oli toinen osapuoli kuka tahansa. Hän voi esimerkiksi levitellä niitä kuvia.
Todella surullista luettavaa. Tiedän että tuota tapahtuu, mutta jotenkin tuon lukeminen meni ihon alle ja kosketti erilailla kuin vain tieto siitä. Jaoin juuri Facebookissa artikkelin.
taitaa olla sama tyyppi joka muaki yritti vuosia sitten... vieläki touhuaa samat mielessä. tosi iljettävä ja limainen tyyppi mutta osas vaan sanoa ne just oikeat asiat oikeaan aikaan, ja jankutti kunnes annoin periksi ja vaati näkemään, soitti ja tekstas joka päivä monta kertaa niin kauan etten enää pystyny kieltäytymäänkään. sitte alkoi uhkaukset että paljastaa mun homouden vanhemmille ja valmentajalle ym. siinä vaiheessa sitte kerroin äidille ja aika nopeasti jätti sitten rauhaan... kerralla opin ettei vanhoilla homoilla muuta ole mielessä ku seksi jos alkavat juttelemaan. kuunnella osaavat ja kyselevät muttei niitä oikeasti mikään muu kiinnosta ja jos kerrot jotain tärkeää niin käyttävät sitä aseena sua vastaan myöhemmin
älyttömän pitkä stoori, mutta kannatti lukea sa*tana ;_;
Jos on yli 16 niin on ok.
Tai oikeastaan ei. Tunteita herättävä elokuva aiheesta http://www.youtube.com/watch?v=C6YhGjAOQnQ
Pojat, se ei ole okei, että joku kiristää, painostaa, pakottaa, ahdistelee jne! Se ei kuulu kenenkään terveeseen seksuaalielämään.
Kannattaa tulla kaapista ulos nuorena, niin tällaiset raiskaajat voi ilmiantaa hyvillä mielin mitään häpeämättä. Kaikista pahin vaihtoehto on että suostutte raiskaaja tahtoon.
Hah luuetko yllätäväsi ketään.
Aina on pedot olleet nuorien poikien perään.
Kyllä pojat nykyään osaavat itse tehdä valintansa,toisia poikia aikuinen mies kiinnostaa.
Useimmat kylläkin haluavat ikäistään tai lähellä omaa ikää olevia poikia.
Niille pojille jotka haluaa mies seuraa,niin aina se aikuinen on vastuussa,itse et ole tehnyt mitään väärää.
Aikuinen joutuu vastaamaan teoistaan.
toisaalta,jos molemmat saa,mitä haluaa,niin kannattaa pitää se salassa.
Netti on niin täynnä sairaita tyyppejä saalistamassa, ettei mitään rajoja. Ja ikävä kyllä monet (etenkin nuoret tytöt ja pojat) menevät lankaan ja päätyvät heidän uhreikseen. Nuorena ei oikein vielä ole käsityskykyä siitä että kuinka kieroja ja sairaita petoja voi olla olemassa. Ja jos tietääkin asioista, niin helposti ajattelee että "ei mulle sellaista koskaan kävisi...".
Tuntemattomien kanssa kannattaa olla varuillaan. Ja jos lähettääkin viestejä, niin ei kannata heti alkaa avautumaan omista jutuistaan. Pahin virhe on se että menee kertomaan aluksi yhteystietonsa.
Ja seksin suhteen pitää myös olla varuillaan. Vaikka se panetus olisikin kova, niin ei pidä ajatella että netin keskustelupalstoilta saa vaan kysymällä hyvää ja luotettavaa seuraa.
Tapaamisen suhteen ei pidä kiirehtiä. Asiat menee paljon onnistuneemmin jos sitä ennen tutustuu hyvin toiseen. Ja tällöin huijatuksi tulemisen riski vähenee. Onhan sitä ollut tapauksia jossa nettitreffiprofiilin takaa on paljastunut henkilö joka ei ole yhtään mitä on kertonut olevansa.
Seksi on ihanaa ja täydellistä kun tekee sitä rakastettunsa kanssa. Rahasta, säälistä tai pelosta ei pidä koskaan harrastaa seksiä.
Kuukausiliitteen juttu oli hyvä. Raiskausta ei voi ostaa tekemättömäksi ja homouden ei pitäisi olla niin iso tabu, että joudut ahdistelijan käsiin. Ilmoitelkaa tänne, jos tulee mieleen tapauksia: https://www.poliisi.fi/nettipoliisi
Lepertely voi olla mukavaa, kukapa ei haluaisi tuntea olevansa kaunis ja pidetty. Juuri siksi meidän pitäisi kehua toisiamme vähän useammin, ettei herra ällö ole se ainoa, joka sanoo mitään kaunista.
Kuten lehdessä oli: Jos olet uhri, muista, ettet ole tehnyt mitään väärää. Asioista kannattaa puhua ääneen ja muistaa, ettei elämän kauneus mihinkään lopu. Käännä uusi sivu elämässä ja pidä huolta, ettei muut joudu samaan ansaan.
Ennenkuin ehditte sanoa, että homous on kaiken pahan alku ja juuri, ahdistelu ja seksin myyminen on yleistä myös heteroilla: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010071012018909_uu.shtml
Tämähän ei ole mikään uutinen, mitä aloittaja kertoi. Tuokin on homoille tapa metsästää menetettyä nuoruutta.
Kuin myös heteroille ja bisseille.
Kyl se homojen kanssa on ihan normia nähdä isomahanen 50v ja käsipuolessa 20v boytoy, Ohan se hyvä, että papalla on panopatja.
Kuin myös heteroilla nuori thai-filippi nainen,epänormia nähdä heterolla vanha thai/filippiakka ;) Ja normia on,että heterot roikkuu kieli pitkällä suu kuolaa valuen homofoorumeissa.
Kun se niin normia nähdä 50v pappa 20v kolli kävellyllä,niin luulisi,että se ei ole kovinkaan iso uutinen tai keskustelun aihe,mutta normi1:lle se taitaa olla.
Miksi tässäkin kohtaa pitää alkaa vertailla homoja ja heteroita? Ja mulle on aika yksi ja sama mikä on pariskuntien ikäero. Jos joku tykkää itseään nuoremmasta tai vanhemmasta seurasta, niin sitten hänellä on lupa etsiä senikäistä seuraa (tietenkin tässä kohtaa poislukien pedarit).
Siksi, kun homot haluavat heitä kohdeltavan omana erityisryhmänään. Sitähän työ toitotatte kaikkialla, kuten miten teitä sorretaan. Siksi.
Ikäero ei katso Seksuaalisuutta tai pedofiiliaa, se on vaan tämä media joka tuo esiin nämä tapaukset.
Kuinka paljon Suomesta löytyy vanhempien hylkäämiä lapsia? Enemmän kuin tarpeeksi, kuinka moni niin aikuinen kuin lapsikin sukupuoleen ja seksuaalisuuteen katsomatta joutuu hyväksikäytön uhriksi? Et edes halua tietää.
Isoisäni oli erikoisrikosyksikössä johtotehtävissä ja ihan se mitä työnsä puolesta joutui kestämään teki hänestä erittäin kyynisen ja tarpeen tullen hankalankin ihmisen, eli enpä menisi syyttämään homoja saatikka heteroita, lapsia tai aikuisia sillä vika on joko ihmisessä tai kasvatuksessa.
Tää on arkipäivää. Nuorena tuli tosi paljon ehdotteluja qruiserissa ja jos koodin vhattiin eksyi niin siellä tuntuu olevan kerroin vielä suurempi. Rahaa, huomattaviakin summia tarjottiin. Kyllähän sitä joutui joskus sen hetken miettimään että miksei. Mutta onneksi tajusin itse pysyä kaukana noista, enkä ole nettikeskustelua pidemmälle mennyt. Miksi nuoret ei tajua pitää yksityisenä esim puhelunnumeroaan? Itse en edes sähköpostia laittaisi julkiseksi. Paljon paremmin saa kontrolloitua miten lähelle ihmisiä päästää.
Mun mielestä on ihan ok jos joku tykkää nuoremmista. (15-17) mutta pitää osaa pitää se vaan sen fantasian tasolla jos oma ikä alkaa tosta paljoa erota. Ne on mieleltään jo niin eri tasolla kuin vaikka viisi vuotta vanhempi, vaikka joku tulee tähän mussuttamaan että eihän ikä oo numeroita ja 45 ja 50 ei tunnu oudolta mutta se nyt on jo ihan eri juttu. Mä ainakin itse olin nuorempana jo aika kypsä verrattuna ikäisiini poikiin, varsinkin omasta mielestäni. Sen kypsyyden varjollakin saattaa tehdä itsestään haavoittumattomamman, et kyl mä osaan tälläset tilanteet hoitaa. Jälkikäteen vasta huomaa sen oman aikuistumisensa. Varmaan parin vuoden jälkeen nauraisin itelleni jos sanoisin että oon nyt jo aikuistunu, eiköhän nää oo pitkää prosessia.
oksettavaa! :(