Siis oon 12v. Tyttö. Pituus 158cm ja paino on 31kg. En tiiä oonko alipainonen vai enkö. Joten voisko joku vähän helppii Mua? Ainaki ku olin lääkäris ni ne sano et en oo mut sit äiti on sillee et oot riisitikku.. Älyytte varmaa
alipainoinen ?
7
229
Vastaukset
- 15v tyttö
Mun mielestä saatat olla hiukan alipainonen syö !
- tyttö 12v
Okeii
- Tyttö 21v.
Heippa!
Ensinnäkin, ihmettelen todella paljon sun lääkäri kommenttia!
Tein äkkiseltään netissä painoindeksimittaritestin (linkki lopussa).
Mittari on tietysti vain suuntaa antava, mutta on ihan lääketieteeseen perustuva. Sen mukaan sinun painoindeksisi olisi 12,4 ja alipainoa n. 15kg. Painoindeksin ollessa alle 17 puhutaan merkittävästä alipainosta ja alle 15 jo sairaalloisesta.
Sun iässä itselläni oli lievää alipainoa, joka johtui ihan normaalista kasvupyrähdyksestä ja tasottui itsestään parissa vuodessa. Osa sunkin painosta saattaa selittyä tällä.
Jos koet syöväsi aivan normaalisti, olisi syytä olettaa sulla olevan esim. jokin synnynnäinen häiriö kehossasi, eivätkä ruuan ravinteet imeydy normaalisti. (Tämä mun ymmärryksen mukaan aika yleinen, eikä niinkään vaarallinen, enemmänkin vain joutuu vahtimaan normaalia enemmän syövänsä tarpeeksi ja ravitsevasti).
Tai voi olla jokin muu häiriö elimistössä, mikä aiheuttaa näin runsaan alipainon.
Ja korostan, en itse ole (vielä) hoitoalalla, mutta jtn tietoa näistä asioista on kertynyt.
Sun tilanteessa: Luottaisin äitiisi ja varaisin hänen kanssaan sulle ajan eri lääkärille. On tosi hienoa, että itsekin ymmärrät hieman huolestua ja etenkin sun kehitysvaiheessa asia on todella tärkeää tutkia. Älä kuitenkaan turhaan murehdi. :)
Koska karu totuus on, että koska lääkäritkin on vain ihmisiä, on niistä moni aivan täysiä idiootteja. Ja toiset taas loistavia!
Toivottavasti tästä oli sulle edes jtn apua. :)
Painoindeksimittari:
http://www.tohtori.fi/?page=1402050&gclid=CMy0n8-66r4CFWricgodSSIAF- tyttö 12v
Kiitos ;)
- todellaki
Alipainonen
- Randommmmmm
Mielestäni oot alipainon, ite saman kokonen mutta painan 53kg oon ite kyl vrm ylipainonen mut onks sul mitää lääkäriä tai semmosta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611134Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1876537Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505622- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1474384Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614