alipainoinen ?

tyttö 12v

Siis oon 12v. Tyttö. Pituus 158cm ja paino on 31kg. En tiiä oonko alipainonen vai enkö. Joten voisko joku vähän helppii Mua? Ainaki ku olin lääkäris ni ne sano et en oo mut sit äiti on sillee et oot riisitikku.. Älyytte varmaa

7

253

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15v tyttö

      Mun mielestä saatat olla hiukan alipainonen syö !

      • tyttö 12v

        Okeii


    • Tyttö 21v.

      Heippa!

      Ensinnäkin, ihmettelen todella paljon sun lääkäri kommenttia!
      Tein äkkiseltään netissä painoindeksimittaritestin (linkki lopussa).
      Mittari on tietysti vain suuntaa antava, mutta on ihan lääketieteeseen perustuva. Sen mukaan sinun painoindeksisi olisi 12,4 ja alipainoa n. 15kg. Painoindeksin ollessa alle 17 puhutaan merkittävästä alipainosta ja alle 15 jo sairaalloisesta.
      Sun iässä itselläni oli lievää alipainoa, joka johtui ihan normaalista kasvupyrähdyksestä ja tasottui itsestään parissa vuodessa. Osa sunkin painosta saattaa selittyä tällä.

      Jos koet syöväsi aivan normaalisti, olisi syytä olettaa sulla olevan esim. jokin synnynnäinen häiriö kehossasi, eivätkä ruuan ravinteet imeydy normaalisti. (Tämä mun ymmärryksen mukaan aika yleinen, eikä niinkään vaarallinen, enemmänkin vain joutuu vahtimaan normaalia enemmän syövänsä tarpeeksi ja ravitsevasti).
      Tai voi olla jokin muu häiriö elimistössä, mikä aiheuttaa näin runsaan alipainon.

      Ja korostan, en itse ole (vielä) hoitoalalla, mutta jtn tietoa näistä asioista on kertynyt.

      Sun tilanteessa: Luottaisin äitiisi ja varaisin hänen kanssaan sulle ajan eri lääkärille. On tosi hienoa, että itsekin ymmärrät hieman huolestua ja etenkin sun kehitysvaiheessa asia on todella tärkeää tutkia. Älä kuitenkaan turhaan murehdi. :)

      Koska karu totuus on, että koska lääkäritkin on vain ihmisiä, on niistä moni aivan täysiä idiootteja. Ja toiset taas loistavia!

      Toivottavasti tästä oli sulle edes jtn apua. :)

      Painoindeksimittari:
      http://www.tohtori.fi/?page=1402050&gclid=CMy0n8-66r4CFWricgodSSIAF

      • tyttö 12v

        Kiitos ;)


    • todellaki

      Alipainonen

    • Randommmmmm

      Mielestäni oot alipainon, ite saman kokonen mutta painan 53kg oon ite kyl vrm ylipainonen mut onks sul mitää lääkäriä tai semmosta?

      • 2014, idiootti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      39
      1188
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      899
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      727
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      720
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      215
      593
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      533
    7. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      499
    8. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      488
    9. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      483
    10. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      59
      476
    Aihe