Siis oon 12v. Tyttö. Pituus 158cm ja paino on 31kg. En tiiä oonko alipainonen vai enkö. Joten voisko joku vähän helppii Mua? Ainaki ku olin lääkäris ni ne sano et en oo mut sit äiti on sillee et oot riisitikku.. Älyytte varmaa
Vastaukset 7
- 15v tyttö
Mun mielestä saatat olla hiukan alipainonen syö !
- tyttö 12v
Okeii
- Tyttö 21v.
Heippa!
Ensinnäkin, ihmettelen todella paljon sun lääkäri kommenttia!
Tein äkkiseltään netissä painoindeksimittaritestin (linkki lopussa).
Mittari on tietysti vain suuntaa antava, mutta on ihan lääketieteeseen perustuva. Sen mukaan sinun painoindeksisi olisi 12,4 ja alipainoa n. 15kg. Painoindeksin ollessa alle 17 puhutaan merkittävästä alipainosta ja alle 15 jo sairaalloisesta.
Sun iässä itselläni oli lievää alipainoa, joka johtui ihan normaalista kasvupyrähdyksestä ja tasottui itsestään parissa vuodessa. Osa sunkin painosta saattaa selittyä tällä.
Jos koet syöväsi aivan normaalisti, olisi syytä olettaa sulla olevan esim. jokin synnynnäinen häiriö kehossasi, eivätkä ruuan ravinteet imeydy normaalisti. (Tämä mun ymmärryksen mukaan aika yleinen, eikä niinkään vaarallinen, enemmänkin vain joutuu vahtimaan normaalia enemmän syövänsä tarpeeksi ja ravitsevasti).
Tai voi olla jokin muu häiriö elimistössä, mikä aiheuttaa näin runsaan alipainon.
Ja korostan, en itse ole (vielä) hoitoalalla, mutta jtn tietoa näistä asioista on kertynyt.
Sun tilanteessa: Luottaisin äitiisi ja varaisin hänen kanssaan sulle ajan eri lääkärille. On tosi hienoa, että itsekin ymmärrät hieman huolestua ja etenkin sun kehitysvaiheessa asia on todella tärkeää tutkia. Älä kuitenkaan turhaan murehdi. :)
Koska karu totuus on, että koska lääkäritkin on vain ihmisiä, on niistä moni aivan täysiä idiootteja. Ja toiset taas loistavia!
Toivottavasti tästä oli sulle edes jtn apua. :)
Painoindeksimittari:
http://www.tohtori.fi/?page=1402050&gclid=CMy0n8-66r4CFWricgodSSIAF- tyttö 12v
Kiitos ;)
- todellaki
Alipainonen
- Randommmmmm
Mielestäni oot alipainon, ite saman kokonen mutta painan 53kg oon ite kyl vrm ylipainonen mut onks sul mitää lääkäriä tai semmosta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 711104
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K12949En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61910- 62818
- 60760
- 57697
- 60627
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49627- 67606
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.23604- 133596
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.30565- 50559
- 33510
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk35509- 29505
- 72486
- 18484
- 40457
- 24439