alipainoinen ?

tyttö 12v

Siis oon 12v. Tyttö. Pituus 158cm ja paino on 31kg. En tiiä oonko alipainonen vai enkö. Joten voisko joku vähän helppii Mua? Ainaki ku olin lääkäris ni ne sano et en oo mut sit äiti on sillee et oot riisitikku.. Älyytte varmaa

7

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15v tyttö

      Mun mielestä saatat olla hiukan alipainonen syö !

      • tyttö 12v

        Okeii


    • Tyttö 21v.

      Heippa!

      Ensinnäkin, ihmettelen todella paljon sun lääkäri kommenttia!
      Tein äkkiseltään netissä painoindeksimittaritestin (linkki lopussa).
      Mittari on tietysti vain suuntaa antava, mutta on ihan lääketieteeseen perustuva. Sen mukaan sinun painoindeksisi olisi 12,4 ja alipainoa n. 15kg. Painoindeksin ollessa alle 17 puhutaan merkittävästä alipainosta ja alle 15 jo sairaalloisesta.
      Sun iässä itselläni oli lievää alipainoa, joka johtui ihan normaalista kasvupyrähdyksestä ja tasottui itsestään parissa vuodessa. Osa sunkin painosta saattaa selittyä tällä.

      Jos koet syöväsi aivan normaalisti, olisi syytä olettaa sulla olevan esim. jokin synnynnäinen häiriö kehossasi, eivätkä ruuan ravinteet imeydy normaalisti. (Tämä mun ymmärryksen mukaan aika yleinen, eikä niinkään vaarallinen, enemmänkin vain joutuu vahtimaan normaalia enemmän syövänsä tarpeeksi ja ravitsevasti).
      Tai voi olla jokin muu häiriö elimistössä, mikä aiheuttaa näin runsaan alipainon.

      Ja korostan, en itse ole (vielä) hoitoalalla, mutta jtn tietoa näistä asioista on kertynyt.

      Sun tilanteessa: Luottaisin äitiisi ja varaisin hänen kanssaan sulle ajan eri lääkärille. On tosi hienoa, että itsekin ymmärrät hieman huolestua ja etenkin sun kehitysvaiheessa asia on todella tärkeää tutkia. Älä kuitenkaan turhaan murehdi. :)

      Koska karu totuus on, että koska lääkäritkin on vain ihmisiä, on niistä moni aivan täysiä idiootteja. Ja toiset taas loistavia!

      Toivottavasti tästä oli sulle edes jtn apua. :)

      Painoindeksimittari:
      http://www.tohtori.fi/?page=1402050&gclid=CMy0n8-66r4CFWricgodSSIAF

      • tyttö 12v

        Kiitos ;)


    • todellaki

      Alipainonen

    • Randommmmmm

      Mielestäni oot alipainon, ite saman kokonen mutta painan 53kg oon ite kyl vrm ylipainonen mut onks sul mitää lääkäriä tai semmosta?

      • 2014, idiootti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6153
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3406
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2081
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1646
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1417
    Aihe