Kymysys

Höpsishommaa

Mikä kiehtoo kuninkaallisissa? Samastutteko jotenkin? Kuninkaiksi on aikoinaan tultu väkivallalla ja julmuudella, ehkä siinä poiketen tavallisista ihmisistä. ja nyt elellään muuten vaan verovaroilla. Miten tämä on mahdollista, voisitteko ihailijat valaista asiaa?

5

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä vastaus

      Ei minusta kuninkaallisten ihaileminen ole sen kummoisempaa kuin vaikkapa näyttelijän ihailu.
      N
      Kannattaa perehtyä historiaan, niin huomaa että kuninkaalliset eivät ole olleet pahimpia hallitsijoita. Kansan syvistä riveistä tahtoo nousta väkivaltaisia hirmuvaltiaita (esim. Robespierre).

      Oikeastaan tasavalta voi tulla kalliimmaksi kuin monarkia. Britannian monarkia maksaa alle 60 miljoonaa dollaria vuodessa, mutta Yhdysvaltojen presidentti-instituutio maksaa 1, 4 miljardia dollaria. Se siitä elätettävistä.
      http://www.dailymail.co.uk/news/article-2210323/Obama-family-costs-taxpayers-1-4BILLION-year.html

      Jos seuraa kuninkaallisia, huomaa että he tekevät paljon töitä kuten presidentit. Kuninkaallisten kaikkia edustustehtäviä ei vain uutisoida. Mitä valtaan tulee, joillakin kuninkaallisilla on enemmän valtaa kuin vaikkapa Suomen presidentillä.
      Monarkia sopii aivan hyvin nykyaikaan. Tässä maailmassa on liikaa tylsiä tasavaltoja.

    • I-Hgin prinsessa

      Kuninkaallisissa kiehtoo seurata, kuinka he onnistuvat näyttelemisessä. Heillähän ON rooli ja tiukka protokolla julkisissa tilaisuuksissa, mutta myös yksityiselämä näkyy nykymedian keinojen ansiosta silloin tällöin koko maailmalle.

      Vaatii mm. hermojen, halujen, himojen, eleiden, pukeutumisen ja sanojen hallintaa enemmän kuin muutama vuosikymmen sitten, saati aiemmin. Joka paikassa kun olet, olet framilla. Arvostelua tai arvostusta tulvii livenä ja kaikista mahdollisista tietoa ja juorua välittävistä lähteistä.

      Itse seuraan heitä (minkä seuraan) kummeksunnansekaisella mielenkiinnolla. Miten jaksavat julkisuuden valokeilassa, mistä saavat voimaa kestää.

    • no heiiii

      Jos joku on kiinnostava ei se tarkoita sitä että ihailen häntä !

    • Eikö enään rakkautta

      Pisti silmään Espanjan Letizian torjuva . välttelevä käytös miestään kohtaan ? kummastuttaa? hän oikein vetäyty kun mies koski häneen?

    • pakeotettua

      Samoin on kristinusko aikanaan pakotettua, väkivallalla.raiskauksilla. tapoilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5470
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2737
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      102
      1982
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1433
    Aihe