minulta loppui tänään norton 360 enkä tykännyt siitä (siis se on maksullinen) sanokaas joku hyvä helppokäyttöinen virustorjuntaohjelma
paras ilmainen virustorjuntaohjelma
12
4550
Vastaukset
- AshKetchum
Asenna Linux-pohjainen käyttis tai jos edes pieni helpotus riittää, niin osta Applen masiina. Rosmot ovat nykyään niin ovelia, että paraskaan virustorjunta ei pysy perässä. Aina jää aukkoja. Ja eniten käytettynä Windows on tietenkin maalitauluna. Lisäksi suljettu koodi hidastaa aukkojen löytymistä ja korjaamista.
- halavallah
Tämäpä hyvä neuvo: osta 1000-3000 euroa maksava kone kun haluat vaihtaa virustorjuntaohjelmaa ja siihen päälle osta kuitenkin jotain koska applekaan ei ole aukottoman turvallinen. Kyllä sitäkin madot syö.
Jos et halua maksaa virustorjunnasta niin muista: ei ole ilmaista lounasta. Eli jollain tavalla ne sinusta hyötyy. Vakoilee tietojasi ja myy eteenpäin. Sori.
Suosittelen oman kokemukseni pohjalta Panda Cloud free ohjelmaa. Se on kevyt, ilmainen, helppokäyttöinen ja suomenkielinen.
- Avastia suosittelen
Avast on hyvä, jos vuoden välein aktivoiminen ei haittaa. Avastin saa myös suomeksi.
Mutta raskaampi kuin Panda ja sisältää mainoksia/ turhia ominaisuuksia.
- kumpi
Kokeilin Panda cloudii. Kone tahmasi ja epäilen syyksi langattomaa nettiyhteyttäni. Avasti toimii sitä vastoin moitteettomasti.
Juu ei ole itselläni pätkinyt yhtään niin mokkulayhteydellä kuin laajakaistalla.
- AVG Freee
Jokainen tietysti kehuu itse käyttämäänsä, eikä siinä ole mitään pahaa tai väärää. Minä olen käyttänyt AVG Free-ohjelmaa kymmenisen vuotta. Se ei vaadi rekisteröitymistä tai mitään käyttäjän henkilökohtaisia tietoja eikä sitä tarvitse näin ollen mitenkään "uusia" muuten kuin asentamalla kerran vuodessa ilmestyvä uusi versio, mutta se on englanninkielinen.
Kerran kaksi vuodessa se saatta tuputtaa maksullista versiota, mutta muuta haittaa siitä ei ole. Amerikkalainen PC World -lehti on todennut sen mielestään parhaimmaksi ilmaiseksi virusohjelmaksi. Itse kyllä arvelen, että mikä tahansa ilmainen ohjelma on tarpeeksi hyvä, mutta kun AVG on hyvin toiminut, en ole katsonut tarpeelliseksi sitä vaihtaa. - 2 + 17
Baidu Antivirus. Kevyt ja tosi pätevä.
- 16 64353
Kiinalainen 360 Internet Security on testien mukaan yksi parhaista. Myös McAfee:ta kehutaan, mutta oman kokemukseni mukaan se ei ole erityisen hyvä.
Chinese Antivirus Qihoo 360 Earns Top Score in Independent Test
http://securitywatch.pcmag.com/security-software/321857-chinese-antivirus-qihoo-360-earns-top-score-in-independent-test Heh vai niin.
- mr.greengrass
Voit kokeilla tuota Microsoftin virustorjuntaa:
Windows 8 ja 8.1 on microsftin virustorjunta valmiina eli Defender sama kuin MSE.
Vistalle ja 7:lle :
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows/security-essentials-download
Tosin tuo Microsftin virustorjunta ei ole pärjännyt testeissä kovin hyvin.. Mutta kun huolehtii tietoturvasta Microsoftin virustorjunta riittää hyvin. Jos tuo Microsoftin virustorjunta ei mielestäsi ole hyvä, voithan kokeilla jotain muita virustorjuntoja.
t:Greengrass
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell572410- 662373
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1542006Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581885Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1361708Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,571260- 751241
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831125Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1581079Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103931