Käykää allekirjoittamassa lakialoite

olen ihminen

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/852

"Oletko koskaan miettinyt sitä kauheaa tilannetta, että oma lapsesi joutuisi seksuaalisen hyväksikäytön kohteeksi? Oletko miettinyt, miltä tuntuisi, jos tekijä pääsisi teostaan kuin koira veräjästä, ehdollisella vankeusrangaistuksella niin kuin monessa tapauksessa on käynyt?

Minä olen. Myönnän, että jokaiseen tapaukseen liittyy paljon tunteita ja halu kostaa oikeusjärjestelmässämme oleva lovi. Kosto ei saisi tehtyä tekemättömäksi eikä henkisiä arpia paikattua. Mutta voisinko malttaa mieleni? En tiedä.

Nyt on aika ryhtyä toimiin. Nettipoliisi Pia Katajala on tehnyt Kansalaisaloite.fi-palveluun aloitteen, jossa ehdotetaan lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten rangaistusasteikon koventamista.

Allekirjoittaminen vie kaksi minuuttia ajastasi. Se sama kaksi minuuttia voi olla myös aika, jonka aikana hyväksikäyttäjä saa aiheutettua lapselle pysyvät henkiset arvet, jotka eivät parane koskaan.

Vaikka sinulla ei olisi lapsia, allekirjoitathan vetoomuksen.

Vaikka hermosi menisivät joka päivä aamubussissa kiukutteleviin tenaviin, allekirjoitathan vetoomuksen.

Vaikka päiväsi olisi miten kiireinen tahansa, ota kaksi minuuttia ja allekirjoita vetoomus.

Jaa linkkiä seinälläsi ja pyydä ystäviäsikin allekirjoittamaan.

Sanoista tekoihin ryhtyminen ei ole ikinä ollut näin helppoa – siispä allekirjoita vetoomus NYT! Ei aamupalan jälkeen, vaan NYT!

T: isukki, joka ei halua elää maassa, jossa hyväksikäyttäjät eivät saa ansaitsemaansa tuomiota

https://www.facebook.com/875grammaa/photos/a.108380349355693.1073741828.107883119405416/244915839035476/?type=1&theater

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/nettipoliisin-mitta-tayttyi-kansalaisaloite-seksuaalirikollisten-rangaistuksista/3428012

5

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punkki776

      Oletko koskaan miettinyt sitä kauheaa tilannetta, että oma lapsesi joutuisi hullujen elämänkoululaisten vainonnan kohteeksi? Jos vaikka 17 v poikasi tekisi jotain 15 v tytön kanssa, hän joutaisi näiden ihmisten puolesta linnaan ilman palleja.

      Nämä kovennukset osuvat ennemmin tai myöhemmin omiin nilkkoihin. Mitäs sitten teette? "Ehkä en vaadi kuolemam tuomioitam teini-ikäisille yms."

      Mutta voisinko malttaa mieleni? En tiedä.

      T: isukki, joka ei halua elää maassa, jossa lynkkausjoukot hallitsevat

      http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/3070516/miesta-luultiin-pedofiiliksi-poltettiin-hengilta

      • nnnfnff

        Typerys...


      • ffffnfnfn
        nnnfnff kirjoitti:

        Typerys...

        "Typerys... "

        Pysäyttävä kommentti. Pistit varmasti toisen hiljaiseksi.


    • Näh
      • kansanrivit

        Niin, varmaan nämä olisivat heittämässä tuon kansanedustajan aviomiestä linnaan yms. Hienoja ihmisiä ovat. Paperit "elämän korgea gou lusta" sentään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe