Frisbeegolfratojen sijoittelu

Onko kenelläkään tietoa siitä, miksi Kokemäen molemmat frisbeegolfradat on sijoitettu pururatojen välittömään läheisyyteen tai jopa samoille linjoille? Sekä keskustassa että Pitkäjärvellä lenkkeilijät ja frisbaajat joutuvat väistelemään toisiaan. Käsittämätöntä.
5367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

a.k:lla oli kova krapula kun katto radan paikkoja, j.s oli pikku kännissä kuskina, pururataa oli hyvä ajella ja ikkunasta katsoa että "tohon" ! Näin meillä Kokemäellä muutkin kylän asia hoidetaan ! Tarinan kuulin onnin rillillä, taistolta joka ei yleensä valehtele.

Äänestä

Kokemäen golf-keskus Pitkäjärvellä: 9-reikäinen kenttä ei näytä valmistuvan millään. Maapohjahallissa kourallinen käyttäjiä. Frisbeegolf-rata rakennettu pururadan päälle. Ihmeteltävää riittää.

Äänestä
  • Aapo Kivenmaa on jumala

    Äänestä

  • Kyllä kirjoitti:

    Aapo Kivenmaa on jumala

    laita korkki kii

    Äänestä

Sydän-Satakunta uutisoi aiheesta 26. toukokuuta. 12 väylästä 9 on pururadalla tai aivan sen vieressä. 1,5 km radasta arviolta puolet on juoksijoiden ja frisbaajien yhteiskäytössä.
Vapaa-aikapäällikön mukaan rata on rakennettu Pitkäjärvelle siksi, että maat ovat kaupungin omistuksessa ja että kangasmaastoon on helppo rakentaa. Kustannukset 9000 euroa lehdessä mainitsematon summa Lions Clubille raivaustöistä.
Ei siis mikään erityisen kallis hanke, mutta pitäisiköhän Pitkäjärvelle pian rakentaa uusi pururata vai opastetaanko juoksijat ja hiihtäjät käyttämään metsäpolkuja, jotta frisbaajat saavat golfata rauhassa pururadalla?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Esineet lentelevät kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa siitä, miksi Kokemäen molemmat frisbeegolfradat on sijoitettu pururatojen välittömään läheisyyteen tai jopa samoille linjoille? Sekä keskustassa että Pitkäjärvellä lenkkeilijät ja frisbaajat joutuvat väistelemään toisiaan. Käsittämätöntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu