Onko teillä tämmösiä !? Aupuvaaa

Oon siis 15 v tyttö ja mulla on tullu n. 2kk sitte nilkan siihen ulkopuoleisemmalla luun päälle semmonen vähän niinku mustelma jossa on tosi pienet reunat.. ei oo kipeä tai levinny tai mittään. on vaa ollu tuossa. Oon näyttäny terkkarille ja koululääkärille muttei tee asialle mitään. Nyt itsekkin vasta hoksasin että jos se on ihosyöpä ! :(( Halkaisija siinä on n.2cm ja se on aika vaalea... Onko teillä ihosyöpää? Minkä laisia kokoemuksia?
6132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ole ihosyöpä. Ei varmasti. Sun ikäisillä se on äärimmäisen harvinainen ellei peräti olematon mahdollisuus. Terveydenhoitaja tunnistaisi tyypillisen epäilyttävän ihomuutoksen.

Sulla ei ole ihosyöpää. Ihan totta.

Äänestä
  • Edelliseen viestiin viitaten, mistähän sitten on kysymys? Minimaalinen todennäköisyys ei merkitse, että todennäköisyys olisi nolla. Jos itselläni olisi tuollainen, haluaisin kyllä tietää, mikä se on.

    Äänestä

  • Mikä sitten? kirjoitti:

    Edelliseen viestiin viitaten, mistähän sitten on kysymys? Minimaalinen todennäköisyys ei merkitse, että todennäköisyys olisi nolla. Jos itselläni olisi tuollainen, haluaisin kyllä tietää, mikä se on.

    Jos lääkäri on sen katsonut eikä se aiheuttanut toimenpiteitä se ei 100% varmuudella ole ihosyöpä. 15-vuotiailla ei todeta ihosyöpää. Lopeta tuo kuvittelu.

    Äänestä

Kiitti. Helpotus... Mutta taidan silti käydä lääkärillä tutkituttaan jos se on esim. joku jalka sieni

Äänestä

Hyvä tosiaan mennä näyttämään ja rauhassa vaan :)

Vastaväittäjälle: 1) en sanoisi, että koululääkäriksi ajautunut lääkäri on maailman ammattitaitoisin. 2) Ihmettelen suuresti väittämää 100 prosentin varmuutta, koska en ole noviisi asiassa: teen väitöstä ja siinä keskeisessä osassa on tilastotiede. Äärimmäinenkään epätodennäköisyys ei merkitse mahdottomuutta. Se asia on loogisestikin päivänselvä ja siitä vastaväittäjän on turha edes alkaa väittelemään.

On äärimmäisen epätodennäköistä, että se olisi ihosyöpä, mutta on myös äärimmäisen todennäköistä, että se on jokin. Varmaankin jokin vaaraton, kuten juuri jalkasieni.

3) Vastaväittäjälle vielä: itseltäni Mehiläisen lääkäri poisti kynnen, jälkihoitoa ei annettu, koska ohjeissaan ei niin sanottu, sen seurauksena kynsipatja nousi kasvavan kynnen eteen valliksi ja tuloksena on epämuodostunut ja särkevä kynsi, joka pituuden sijaan kasvaa paksuutta. Ammattikunta ei suinkaan ole aina ajan tasalla ja koululääkärit eivät ole edes arvauskeskuslääkärien tasolla.

Äänestä
  • Koululääkärit eivät pelkästään työskentele kouluissa. Lähestulkoon kaikki lääkärit työskentelevät myös yksityisvastaanotoilla ja päivystysklinikoilla uransa aikana. Ei ole erikseen "koululääkäriä" jonka ammattitaito olisi heikompi. Tuon ihosyöpäjutun tiedän varmasti koska lääkärin täytyy lähettää ihomuutos tutkittavaksi jos ei kykene itse tunnistamaan sitä vaarattomaksi tai on yhtään epävarma. Ihmisiä lääkäritkin on, olen samaa mieltä. Lääkäriksi opiskellessaan on vaan joutunut kokemaan vähän muutakin mitä kuvittelet, mm kohtaamaan kuolevia ja katselemaan vainajia. Ei koululääkäriksi ajauduta. Kaikilla lääkäreillä on sama vaativa koulutus jota ei vahingossa läpäise. Perustelet kantaasi yhdellä itsellesi osuneella kokemuksella. Sen perusteella ei voi sanoa mitään Suomen lääkäreistä. Suomessa varmaan kymmeniä miljoonia lääkärin toimenpidettä vuodessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


15vtytt. kirjoitti:

Oon siis 15 v tyttö ja mulla on tullu n. 2kk sitte nilkan siihen ulkopuoleisemmalla luun päälle semmonen vähän niinku mustelma jossa on tosi pienet reunat.. ei oo kipeä tai levinny tai mittään. on vaa ollu tuossa. Oon näyttäny terkkarille ja koululääkärille muttei tee asialle mitään. Nyt itsekkin vasta hoksasin että jos se on ihosyöpä ! :(( Halkaisija siinä on n.2cm ja se on aika vaalea... Onko teillä ihosyöpää? Minkä laisia kokoemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu