Suomalaiset erittäin suuri ostajaryhmä ja hinnat ovat vielä reippaassa nousussa.
Tallinnassa asuntojen hinnat +30% vuodessa
Mitä V...a!
7104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Euro, samoinhan kävi suomessa.
Euroon siirtyminen aiheutti talouden notkahtamisen ja asuntojen hintojen putoamisen n. 60% tasolle(siis koko maassa) siitä mihin ne sitä edeltäneen nousukauden ja myös hurjan rakentamisen vaiheen aikana olivat nousseet. Kruunuvaluutan arvo oli fiksattu euroon jo ennen sitä pitkää nousukautta inflaatioineen, ja siiitä kurssista haluttiin pitää kiiinni. Tämä merkitsi n.s. sisäistä devalvaatiota ja samalla asuntojenkin hintojen notkahtamista ja rakentamisen hiipumista. Nyt sitten on asuntojen hinnat taas olleeet nousussa tai pikemminkin palautumassa normaalitasolle jo jotain vuodesta 2010, ja myös asuntorakentaminenkin on vähän elpynyt. Vieläkin asuntojen hinnat ovat lähemmäs 20% alemmalla tasolla kuin mitä ne korkeimmillaan olivat ennen notkahtamistaan.
Tallinnassa asuntojen hintoja on nostanut myös se kun niitä on paljon remontoitu, julkisivuremppaa tehty. Tässä viime vuoden hurjassa nousussa vaikuttanee myös se, että siinä lie uusien tai muuten hintavien asiuntojen osuus kaupoista suhteellisen suuri. Tosin sanovat että viime aikoina hintavia ja toisaalta keskihintaa alhaisempia on enemmän myyty ja keskihintaisia jostain syystä vähemmän.
Virolaiset ovat nimenomaan myös itse innostuneet taas ostamaan asuntoja juuri siksikin kun on alettu epäillä hintojen olevan lähdössä nousuun. Myös inflaation aiheuttamien eläkkeiden heikkenemisien sanotaan innostaneen ihmisiä yrittämään turvata eläkeajan toimeentuloaan juuri asuntoihinkin sijoittaen. Lisäksi myös suomalaiset ovat viime aikoina ostelleet merkittävästi juuri Tallinnasta asuntoja.
Hullut otti eurot käyttöön,ja mm: suomalainen pölhö menee uudeleen lankaan.
Euro on kaiikeen syylinen,se nosti hinnat ,ja tämä on tosi.
Ei vaan euroon siirtyminen siihen liittyvine n.s. sisäisine devalvaatioineen aiheutti Virossa asuntojen hintojen rommaamisen ja nousukauden päättymisen. Ja nyttemmin sitten on hinnat olleet palautumassa normaalimmalle tasolleen. Toki myös kaikkikin hinnat ja palkatkin ovat olleet nousussa, ja inflaatio aika korkealla tasolla.
Eli omistusasuminen kannattaa siinäkin tapauksessa että erehtyi ostamaan juuri ennen romahdusta, kohta hinnat ovat taas samalla tasolla.
Rommelsson häviää aina, koska ei ikinä osta.
Mutta kyllä se monelta virolaiselta uskoa asuntojen ostamiseen vei se hintojen notkahtaminen 60% tasolle siitä mihin ne nousukayudella olivat nousseet(tämä siis koko Viron asuntoja koskien ja sivukulmilla lasku oli hurjempaa). Mutta kellä kantti kesti ostaa silloin joskus 2009-2010 vaikkapa silloin niistä vähistä uudisrakentamiskohteista hyviltä paikoilta Tallinnassa, niin realiarvon nousuakin on ihan mukavasti sillä ollut saatavissa, ja uskon että ainakin jonkin verran vielä nousee ripämminkin kunnes tasaantuu.
Meillä siis tehtiin euroon siirtymisen sijaan ulkoinen devalvaatio. Siitä ei silloin vaan puhuttu että devalvaatiot siinä tehtiin( se salattiin tietenkin siksikin kun se olisi aiheuttanut kovempia vaatimuksia palkankorotuksiin ja verotustaulukoiden ja sosiaalietuuksienkin inflaatiotarkistuksiin). Se siis oli devalvaatiota kun markka vaihdettiin euroon niin alhaisella kurssilla kuin se suinkin läpi vielä meni aiheuttamatta agressiivisena temppuna huomiota ja vastareaktioita. Siitä sitten tavan mukaan vienti ja nousukausi lähtikin vetämään jota Nokian erityinen nousu vielä vauhditti. Virossa taasen tehtiin tai päädyttiin tekemään siihen paikkaan n.s. sisäinen devalvaatio, kun haluttiin pitää kiinni siitä kruunuvaluutan kurssista mihin se oli fiksattu jo aikoja ennen sikäläistä nousukautta inflaatioineen.
Se kun maassa asuntojen hinnat putoavat keskimäärin 40% alaspäin on jo todella rajun luokan romahdus. Siinä silloin syrjäsisemmillä taantuvilla paikkakunnilla asuntojen arvot menevät jo lähelle nollaakin kysynnän niille lähes tykkänään kadotessa.
Nyttemmin on Virossa luonnollisesti lähteneet asuntojen hinnat palailemaan oikealle tasolleen varsinkin Tallinnassa . Lisäksi Tallinnan lähelle on tulossa naton lentokenttätukikiohta ja kyperturvallisuuskeskuskin Tallinnaan ja muutakin bisnestä hotellien lisäksi tulee. Paikallisten lisäksi myös suomalaiset ovat alkaneet ostaa asuntoja juurikin Tallinnasta ihan vaan sijoitusmielessä ja omaan käyttöön tai edelleen myytäväksi y.m.s. Ja nämä suomalaisten ostamat asunnot ovat sieltä hintavammasta päästäkin vielä, hyvillä sijaintipaikoilla ja uusiakin tai saneerattuja vanhoja. Myös julkisivuremppoja on Tallinnassa tehty paljon vanhoihin kerrostaloihin ja sekaan rakennettu uuttaakin, ja näkymät ovat aika siistit esim. Mustamäessäkin, mitä joskus on pidetty epäviihtyisänä asuntoalueena.