Jääkaappi-pakastimen sähkönkulutus mökillä?

raija1

Moi!
Kannattaako jääkaappipakastin ottaa pois päältä sunnuntaina viikoksi ja jäädytellä taas uudelleen kun perjantaina saapuu mökille? Vuokramökillämme on varmaan 30 vuotta vanha iso yhdistelmärohjo jonka vuokraisäntä sinne ylpeänä kantoi. Isohan se on, mutta ihan päätä huimaa tuo sähkönkulutus....?
Lisäksi se kylmääminen kesti melkein vuorokauden, ennenkuin kaappi oli kylmä.
Mikä teidän käytäntö on jos mökkinne on viikonloppukäytöllä?
Sähköllä ei lämmitetä mökkiä eikä saunaa.

22

5839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hatti Watti

      No paljon se kuluttaa käytössä?

    • Tiedä häntä mutta

      Eipähän noita kotonakaan päältä pois laiteta kun ovesta ulos lähdetään.

      • eienergiasyöppö

        Kyllä ainakin minä otan kylmälaitteet pois päältä ollessani vähän kauemmin poissa - varsinkin jos niissä ei ole mitään säilytettävää eli ovat tyhjiä. Ovet kannattaa jättää auki, että pääsevät kuivumaan hyvin.

        Kun laitteen kylmeneminen kestää noinkin kauan (pakastimen tavoitelämpötilan saavuttaminen tosin uusissakin laitteissa vie aikaa) olisi ehkä syytä vaihtaa vanha rohjo uudempaan ja pienempään.


    • turhaa pelkoa

      Eipä ne paljoa kuluta vaikka ihmisiä pelotellaan ostamaan uusia ja ei niin kestäviä tällä kulutuspelottelulla.
      Ikinä ei uuden kylmälaitteen hintaa voi säästää sillä kulutuserolla jos vanha toimii vielä ja risanahan se vasta säästää.

    • 12+1

      Me jätetään jääkaappi viikoiksi päälle. Syö vähemmän sähköä, ei tarvitse kantaa niin paljon tavaraa edes takaisin ja se on aina mennessä tarpeeksi viileä.

      • Eiehei

        No ei varmasti vähempää sähköä vie.


      • 3+12
        Eiehei kirjoitti:

        No ei varmasti vähempää sähköä vie.

        Miten niin? Siis ei voi viedä vähempää sähköä?


      • Eiehei
        3+12 kirjoitti:

        Miten niin? Siis ei voi viedä vähempää sähköä?

        Fysiikan lait...


    • voi voi

      ja minne ne sulatusvedet sitten valuu? Kaikkea sitä kysytään

    • Kallek1

      Heip.

      Meillä on 4 vuotta vanha kaappi joka on käytännössä koko kesän päällä.
      On kätevää kun pakastimessa on monenlaista ruokaa ja grillattavaa, ja
      jääkaapissa levitteet, juustot, munat, jääpalat ja kylmää olutta.
      Sähköö menee mikä menee mutta mukavuudesta maksaa milellään.
      Eihän mökille edes voisi viedä pakasteita ellei kaappi olisi valmiiksi kylmä.

      Aah, nyt vaan nautitaan ja herkutellaan.

    • mitenlie

      Itse otan aina pois päältä kaapin jos olen muutamankin päivän pois. Säästyyhän siinä sähköä kun vielä aloittaa sulatuksen ajoissa.

      • Oletko mitannut?

        Sekä jääkaappi, että varsinkin pakastin ovat päällä todella pitkän ajan, kun ne saatetaan huoneenlämpötilasta normaalilämpötilaan.
        Jos todella luulet säästäväsi sähköä ottamalla laitteet toiminnasta viikoksi, niin sinun kannatta käyttää kulutusmittaria ja verrata.


    • Antero.

      Minä irroitan palovaroittimista ja kaukosäätimistä myös paristot kun lähden pois!

    • ole2
    • jääkaappi päällä

      Ottikohan neuvontapiste huomioon sen, että kun mökki on tyhjillään, niin jääkaapin ovi on koko ajan kiinni, eli se moottori käy aika paljon tavallista käyttöä harvemmin.

      • Ei kannata

        Vajaa 10v ikäinen jenkkikaappi, jossa pieni pakastin yläpuolella.
        Kulutustiedosta poimittua tietoa, kun siellä ei olla oltu ja jääkaappi ainut sähkön kuluttaja. Kulutus vaihteli 0,25-0,5 KWh/vrk ulkolämpötilasta riippuen. (kylmillä ilmoilla pieni kulutus). Joten ei kannata ruveta sammuttelamaan viikoksi kaappia, vuorokausihinta keskimääräisen sähkönhinnan tariffista laskettuna 3-6snt/vrk.


    • laskija

      Uuden, tavanomaisen A -luojan jenkkikaapin vuosikulutus on ~250 kWh eli 0,7 kWh/vrk eli tosiaan kymmenisen senttiä päivässä.

      Se muuten vastaa energialtaan noin desilitraa dieseliä, eli jos haluaa säästää niin kannattaa jäädä viikoksi mökille jääkaapin kanssa!

    • 18+10

      Paljonko se jääkaappi silloin kuluttaa, kun se on ollut viikon pois päältä, ja alkaa itseään jäähdyttämään? No, niin tai näin, meillä on jääkaappi viikot päällä. Kierrättäähän se vähän ilmaakin.

      • Laskija

        Mutuna heittäsin että vie ehkä ekan vuorokauden tuplana sähköä.

        Kannattaa sitäkin funtsia että jos on pitkä matka ja eväät ehtii lämmetä, niillä kestää aika kauan kylmetä jos kaappi on lämmin.

        Jääkaappi ei käytännössä juuri hukkaa energiaa, kun se kaikki siirtyy lämmöksi. Aika vähän suomessa on sellaisia vuorokausia että keskilämpö on yli 20. Silloin se vähä lämpö kuivattaa vähäsen ilmaa.

        Itse teen niin että jääkaappi jää päälle jos sinne jää säilyviä ruokia. Jos sinne jää vain sinappipurkki niin laitan pois.


    • Aina fortum vie osan

      Meillä jääkaappi (jo vanha, 20v jää-pakastinkaapi erillisillä kompressoreilla) laitetaan päälle toukokuun alussa ja otetaan pois syyskuun lopussa.
      Pakasin on päällä vain aktiiviset kesäkuukaudet, siitä juhannuksesta elokuun alkuun, jolloin asutaan päätoimisesti mökillä. On kivaa, kun voi ostaa kaupasta jätskiä ja tehdä ruokaa samalla tapaa kun kaupungissa ja vaikka pakastaa loppukesän grillimakkarat, jotka myydään ulosheittohintaan kyläkaupasta heti juhannuksen jälkeen.

      Mitä menee sähköä, arvioisin, että koko kaappi vuodessa maksimissaan 50-80€.
      Vaikea sitä on muutenkin sähkön kulutuksessa säästää. Sen säästön, mitä saat aikaan, Fortum kiskoo nostamalla persumaksuja, siirtomaksuja valtiovalta veroa.

      Kun nykyinen kaappi tulee parin vuoden kuluessa tiensä päähän, taidamme ostaa tilalle jenkkikaapin. Lapsetkin alkaa olla siinä iässä, että jatkossa tulee kesiä, että meitä on vain kaksi paikalla. Ei ole enää tarvetta suuremmalle pakastimelle.

      • Tärkeä juttu

        Meillä oli aiemmin mökillä erillisillä kompressoreilla varustettu jääkaappi-pakastin.
        Kun siitä aika jätti, veimme sinne kotoa yhdellä kompressorilla varustetun jääkaappipakastimen, siis sellaisen, joita nykyään melkein yksinomaan myydään.
        Suuri oli hämmästyksemme. kun eräänä myöhäissyksyn päivänä menimme mökille. Ulkolämpötila, samoin kuin mökin sisälämpötila oli kymmenen asteen luokkaa tai sen alle. Koko viikon toiminnassa olleesssa jääkaapissa oli normaali lämpötia, mutta pakastimessa vain 2 astetta. Vialliseksi sitä luulimme. Kunnes keksimme, ettei näin kylmällä ilmalla jääkaappi ole juurikaan päällä. Silloin myös pakastin jää vajaatehoiseksi. Lämmitettyämme huonetta kylmeni myös pakastin taas normaalilämpötilaansa.
        Jos käytätte kylmälaitteita myös kylmemmillä ilmoilla jatkuvasti päällä huoneessa, jossa ei ole esim. 15 asteen peruslämpöä, kannattaaq valita erillisillä kompressoreilla varustetut laitteeet.


      • eiainaparemmaksitule
        Tärkeä juttu kirjoitti:

        Meillä oli aiemmin mökillä erillisillä kompressoreilla varustettu jääkaappi-pakastin.
        Kun siitä aika jätti, veimme sinne kotoa yhdellä kompressorilla varustetun jääkaappipakastimen, siis sellaisen, joita nykyään melkein yksinomaan myydään.
        Suuri oli hämmästyksemme. kun eräänä myöhäissyksyn päivänä menimme mökille. Ulkolämpötila, samoin kuin mökin sisälämpötila oli kymmenen asteen luokkaa tai sen alle. Koko viikon toiminnassa olleesssa jääkaapissa oli normaali lämpötia, mutta pakastimessa vain 2 astetta. Vialliseksi sitä luulimme. Kunnes keksimme, ettei näin kylmällä ilmalla jääkaappi ole juurikaan päällä. Silloin myös pakastin jää vajaatehoiseksi. Lämmitettyämme huonetta kylmeni myös pakastin taas normaalilämpötilaansa.
        Jos käytätte kylmälaitteita myös kylmemmillä ilmoilla jatkuvasti päällä huoneessa, jossa ei ole esim. 15 asteen peruslämpöä, kannattaaq valita erillisillä kompressoreilla varustetut laitteeet.

        Nykyään vain kaksikompressoriset kylmälaitteet tuppaavat olemaan harvinaisia. Itsellä yksi viimeisistä malleista UPOlta. Kaksi kompuraa on oikeastaan ainoa järkevä ratkaisu yhdistelmäkaappeihin, mutta valmistajat ja EU ovat päättäneet toisin. Vielä 90-luvulla GRAMilta löytyi moduuliratkaisu kylmälaitteisiin eli kaikki laitteet olivat pinottavissa yhteen erilaisiksi kokoonpanoiksi - muutamasta laitteesta sai koottua tarpeitaan vastaavan laitteen(esim. pieni pakastin ja suuri jääkaappi tai suuri pakastinosa ja pieni jääkaappi jne...) ja joka laitteessa oli oma kompura. Muutenkin Grammin suunnittelu oli aikoinaan korkeatasoista - kaappien sisusten muunneltavuus ja käytettävyys oli aivan omaa luokkaansa. Nykyään Grammikin valmistaa vain ennalta määriteltyjä kokoonpanoja eli samaa schaissea kuin muutkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2473
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      176
      1694
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      895
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      861
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      825
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      755
    Aihe