Elikkäs, vaihdoin pyörääni (derbi senda baja 125) äänenvaimentimen ja kiihtyy ihan hyvin ensimmäisellä kolmella vaihteella. Mutta neljännelle vaihdettaessa veto kuin katoaa. Pääsee 3. Vaihteella sinne 80 km/h paikkeille ja sitten 4. Vaihteella saa kiihdytettyä ehkä 90. Mikä voisi olla vikana ? Liian pieni suutin ? Moottori ei saa tarpeeksi ilmaa? Vai mikä. Kiitos jo etukäteen.
veto katoaa 4 ja 5 vaihteilla
äänetontehotei
3172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos äänenvaimennin on virimalli eli avarampi/lyhyempi, voi kaasaria joutua säätämään rikkaammalle. Voi korjaantua pykälää isommalla pääsuuttimella. Pitääkö kone pauketta ajaessa?
Virityshän on onnistunut, jos äänet tuplaantuvat, teho puolittuu ja polttoaineenkulutus triplaantuu.
Tyypillistä ns.viritys/tehoputken rakentajan tilitystä.
Kannattaa laittaa vielä vapaavirtaus ilmanputsarit niin sitten on kaikki munattu.
Sähköpuollelle vaihdettava vielä mini vilkut, jotta pääsee sateella TYÖNTÄMÄÄN pyörän tallille kun eristysnauha teippaukset irtoaa ja virtapiiri polttaa pääsulakkeen.
Ajelet nyt vain sillä kolmosella ja nautit upeistä ÄÄNISTÄ, tippa pari risiiniöljyä tankkiin niin hajukin on kuin kisakoneessa.
Teit perus virheen koska vaihdoit pakoputken, mutta et säätänyt polttoaineseoksia sopivaksi vapaammin hengittävälle pakoputkelle jolloin tuloksena on laiha polttoaineseos.