veto katoaa 4 ja 5 vaihteilla

äänetontehotei

Elikkäs, vaihdoin pyörääni (derbi senda baja 125) äänenvaimentimen ja kiihtyy ihan hyvin ensimmäisellä kolmella vaihteella. Mutta neljännelle vaihdettaessa veto kuin katoaa. Pääsee 3. Vaihteella sinne 80 km/h paikkeille ja sitten 4. Vaihteella saa kiihdytettyä ehkä 90. Mikä voisi olla vikana ? Liian pieni suutin ? Moottori ei saa tarpeeksi ilmaa? Vai mikä. Kiitos jo etukäteen.

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laihalla varmaankin

      jos äänenvaimennin on virimalli eli avarampi/lyhyempi, voi kaasaria joutua säätämään rikkaammalle. Voi korjaantua pykälää isommalla pääsuuttimella. Pitääkö kone pauketta ajaessa?

    • mp seniori

      Virityshän on onnistunut, jos äänet tuplaantuvat, teho puolittuu ja polttoaineenkulutus triplaantuu.
      Tyypillistä ns.viritys/tehoputken rakentajan tilitystä.
      Kannattaa laittaa vielä vapaavirtaus ilmanputsarit niin sitten on kaikki munattu.

      Sähköpuollelle vaihdettava vielä mini vilkut, jotta pääsee sateella TYÖNTÄMÄÄN pyörän tallille kun eristysnauha teippaukset irtoaa ja virtapiiri polttaa pääsulakkeen.

      Ajelet nyt vain sillä kolmosella ja nautit upeistä ÄÄNISTÄ, tippa pari risiiniöljyä tankkiin niin hajukin on kuin kisakoneessa.

    • wurth1

      Teit perus virheen koska vaihdoit pakoputken, mutta et säätänyt polttoaineseoksia sopivaksi vapaammin hengittävälle pakoputkelle jolloin tuloksena on laiha polttoaineseos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      218
      5628
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4559
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3318
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2760
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      141
      2547
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      140
      1909
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1447
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1025
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      948
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      946
    Aihe