Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta.: vuokrasimme rivitalokaksion naishenkilölle, tyhmyyttämme emme ottaneet selvää luottotiedoista. Vuokralainen antoi hyvän kuvan itsestään, yli 50-vuotias, ei alkoholisoitunut, tytär perheineen oli mukana tekemässä hyvää vaikutusta, vakituinen työpaikka keittäjä-emäntänä. Rouva kertoi käyvänsä Turkissa parikertaa vuodessa, kaikki OK. Parin kuukauden kuluttua hän lopetti vuokran maksun, valehteli maksaneensa, mutta ei maksanut. Sanoimme hänet irti, kun 2 vuokraa oli jätetty maksamatta. Nyt hän valehtelee maksavansa ensiviikolla, loppuviikosta, loppukuusta, jne "kun lehmät lentää". Hän kertoi saaneensa uuden asunnon ja muuttavansa pois kuun lopussa. Hyvä meidän kannalta, mutta säälittää uusi uhri. Rouva myös matkustelee. Hän oli syksyllä Turkissa, vaikka hänellä on maksut ulosotossa olleet jo monta vuotta. Helmikuussa kun hän jätti ensimmäisen vuokran maksamatta, katselimme FB kuinka hän juhli ystäviensä kanssa konsertissa. Eikö hänelle mitään voi? Minusta hän on rikollinen. Saako uutta vuokranantajaa edes varoittaa?
Vuokrat maksamatta, vuokralainen matkustelee
3
287
Vastaukset
- Näin se vaan menee
Vuokralaisen yksityiselämä ja matkustelut ei kuulu pätkän vertaa vuokranantajalle. Jos vuokrat on jääneet maksamatta, niin ne pitää laittaa perintään ja potkaista vuokralainen pellolle. Siinä kaikki.
- asdfasdfasdfasfdasd
Kai itsekkin olisit toivonut että edellinen vuokranantaja olisi sinua varoittanut? Mikä estää sinua sitten varoittamasta?
- näin toimisin
Ota selvää sen akan uudesta osoitteesta ja asunnon omistajalle ilmoitus faktojen kera, vaatii hieman vaivannäköä, mutta kosto on suloista. Maksamattomat vuokrat tietysti perintään ja kyllä sen akan nimenkin voi laittaa jotakin kautta nettiin. Itse googletan aina asunnon hakijat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931494
- 741344
- 501267
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041168- 511145
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9945- 36807
- 60751
- 49744
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41715