Moi!
Onkos kellään tulilatvaa? Minä sain joskus vuosi sitten tulilatvan, joka oli aivan pieni ja siinä oli punaisia kukkia. Unohdin kukinnan jälkeen koko kasvin ja se oli ulkona. Multa oli täysin kuivettunut ja lehdetkin kellastuneet syksyllä kun sen pelastin ja otin sisälle. Talven aikana siitä kasvoi aika korkea ja olen kastellut sitä silloin tällöin, välillä useammin ja välillä harvemmin, pitänyt ikkunan alla. Nyt kesän tultua olen laittanut sen ulos parvekkeelle suoraan auringonvaloon, ja pidän siellä klo 12-18 välisen ajan. Tarkoituksena on siis saada kukkia pitämällä sitä pimeässä, mutta ilmeisesti pelkkään varjoon laittaminen ei riitä? Olen siis illalla ottanut sisälle ja laittanut seinän viereen.. Pitäisikö olla joku jätesäkki päällä?
Ja mites tuo kastelu? Olen kastellut nyt joka päivä.Multa kerkeää kuivaa päivän aikana.
Sitten vielä kolmas juttu, eli sain joskus keväällä toisen tulilatvan, joka oli ihan ruipelo ja ei ole nyt kolmen kuukauden aikana kasvanut paljoakaan. On vähän epämuodostuneen oloinen :))
Tulilatva
6
2717
Vastaukset
Ei riitä pelkkä varjostus, kukka pitäisi olla lähes pilkkopimeässä, säkkipimeässä, niin kuin viittasit jätesäkiin.
Jos kasvi ehtii kuivua joka päivä kuivaksi, vaihda se isompaan ruukkuun; isompi multatila pitää kasvin paremmin pitempään kosteana.
--Tai leikkaat kasvin pienemmäksi(vähemmän haihaduttavaa lehdistöä); tulilatva juurtuu helposti, saat noista leikatuista oksista uusia alkuja juurruttamalla ne vaikka ihan vain vesilasissa.
Ootko kattonu sen uusimman kukan juuria: ota paakku pois potista, jos on hyvät, valkoiset juuret, niin kasvi voi olla vain uuden mullan ja ravinteiden tarpeessa. Onko kasvissa jotain ötököitä, seittiä? Otäkätkin voivat viedä kasvilta voimat, ne saa kyllä sitkeällä saippupesulla pois.
Jos puska on taas epämuodostuneen näköinen, kirjavat lehdet, nahistuneen oloinen, tms, voihan siinä olla joku kasvitautikin, tai juuressa pesiä joku sieni, minkä takia kasvi ei kasva kunnolla; silloin on mielestäni paras heittää puska kompostiin.
Työniloa!!- Varsinaisia!
Meillä on ollut lähes kymmenen vuotta tulilatva mökillä. Talvisaikaan siellä on peruslämpö, ehkä viidestä seitsemään astetta. Käyntiväli saattaa pahimpaan aikaan olla pari kuukautta. Yksi ja sama tulilatva on kasvanut aikamoiseksi pöheiköksi, joka kukkii keväällä/alkukesästä. Se saa vettä kesälläkin hyvin satunnaisesti tietysti siitä syystä, että harvoin käydään eikä astia ole altakasteltava. Kasvi taitaa tykätä kylmästä ja pimeästä lepokautena. Joskus se on ollut ikäänkuin kuoleman kielessä, kun on keväämmällä tultu, mutta kappas vain, komistuu vain entisestään. Eipä ihme, että kaupunkioloissa ja kerrostalossa en ole saanut tulilatvaa elämään lapsuuttaan pidemmälle.
- voi voi...
Parilla eurolla saa uuden marketeista, heitä vanha menemään.
- Varsinaisia!
Saahan niitä, mutta ei saa pienen marjapensaan kokoisia....
- kuva ois kiva
Mahtaako kukkasi olla tulilatva, laitappa kuva niin nähdään, en usko että huonekasvi kasvaa marjapensaan kokoiseksi, oot varmaan erehtynyt kukasta.
- Varsinaisia!
Kukka on nyt kolmensadan kilometrin päässä. Ei sitä tyhjässä mökissä nyt kukaan pääse kuvaamaan. Tulilatva se oli, näin sen vastaostettuna. Monet Suomessa huonekasveina pidettävät, jos niitä näkee etelänmatkoilla, ovat ihan toista kokoluokkaa, kun ovat saaneet elää pitkään ja sopivissa oloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854970- 962853
- 432816
- 1992402
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj282014- 1331959
- 1781570
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161501Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51329Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3681311