Jokioisilla on suuri määrä valtion työpaikkoja. Kunnan ei ole tarvinnut tehdä mitään työpaikkojen eteen. Jokioisten valtion työpaikoille on pesiytynyt kokonaisia sukuja. Kun yksi suvusta on sinne päässyt, ovat perässä tulleet muutkin suvun jäsenet. Henkilökunta oikein järjestelee sukulaisilleen ja makuukavereilleen työpaikkoja ja projekteja. Usein myös vanhat työntekijät ovat saaneet väistyä näiden sukumafioiden tieltä. Jotkut ovat joutuneet lähtemään ulkomaillekin mafiasukujen tieltä. Jotkin mafiasukujen jäsenet ovat edenneet korkeisiin virkoihin muualla valtion hallinnossa. Tämä ihmetyttää, koska:
1. Perustuslain mukaan Suomen kansalaisten pitäisi olla samassa asemassa lain edessä ja silloin myös valtion työpaikkojen haussa.
2. Suomen laissa ei ole pykäliä, joiden perusteella esim. vaimojen tai muiden sukulaisten pitäisi saada työpaikka samalta paikkakunnalta tai peräti samalta työpaikalta.
Mielestäni myös Suomessa USA:n tapaan olisi hyvä, jos työntekijöiden seurustelu työpaikalla olisi kiellettyä. Sukulaisten tai makuukavereiden suosiminen työnhaussa olisi kiellettävä lailla.
Jokioinen: valtion työpaikat
Mömmölän lait uusiks
1
269
Vastaukset
- Hki-Turku akseli
Joo totta, Loimaalla sama juttu.
Ei muuta kuin kaikki virat uudestaan auki ja uudelleen haku päälle, ei se ole varmaa saatko enää omaa paikkaa takasin. Paras valitaan ja se voi olla vaikka "henkilö Riihimäeltä", no noissa junttikylissä ei suvaita muualta Suomesta muuttavia. No heips sun heiluville kohta loppuu kaikki duunit noista junttikylistä, heh he, meikäläinen tajus jo ennen lamaa myydä talonsa ja muuttaa isommille kylille., kiva tarkastella täältä käsin touhua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869