2 vuotiaan temppuilut

Pitkä pinna

Meillä on nyt toden teolla alkanut uhmakausi meidän tytöllä.
Täytyy myöntää etten ihan aina tiedä miten tulisi missäkin tilanteissa toimia.
Tyttö on jo pitkään syönyt itse ja reippaasti.
Nyt vain sotkee ja kiukkuen pyytää minua syöttämään, pitäiskö poistaa pöydästä vaikka ei olisikaan paljoa syönyt?

Sitten on nämä "huomiokitinät" eli kerron aina tytölle ensin "äiti laittaa nyt pyykit kuivumaan, mene sinä leikkimään niin tulen kohta katsomaan". Ennen tämä on toiminut hyvin vaan ei enää. Tyttö vetää kunnon raivarit ja tulee ihan "kimppuun", ei rauhoitu mitenkään ja huuto jatkuu sillonkin kun pyykit on jo laitettu.
Tällöin olen laittanut omaan huoneeseen ja sanonut "olet siellä niin kauan ennen kuin rauhoitut jne. Onko tämä "eristäminen" hyväkeino?

Mitä menetelmiä te muut äidit käytätte kun uhma iskee?:)

2

197

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j5t3hed

      Meillä kyllä poistutaan pöydästä, jos ei kahden kiellon jälkeen totella vaan sotketaan tmv. Saapi tulla takaisin, jos aikoo osata hetken miettimisen jälkeen syödä, jos sama jatkuu, tai ei halua enää takaisin, saa olla. Kyllä ne syö silloin, jos on nälkä.

      Minä olen huomannut, että noissa tilanteissa, kun äidin on pakko tehdä jotain, ja lapsi vaatii huomiota, on ihan turha lähteä sen jälkeen kiukkuavaa lasta "eristämään". Silloin on viisaampi kiitellä, että jaksoi odottaa hetken ja keksiä jotain pientä yhteistä tekemistä.

      Muissa tilanteissa menetelmät vaihtelee. Aina ei se oma pinna riitä olemaan kaikkein fiksuin ja poliittisesti korrektein, pitkäpinnaisin äiti uhmakohtausten keskellä, mutta arki on opettanut, että helpoiten ne menee, kun ei itse provosoidu hommaan mukaan vaan pysyy tyynenä.

    • Lapsi mukaan hommiin

      Ruokapöydässä antaisin varoituksen ja jos kiukkuilu jatkuu, sitten pois pöydästä. Tuo eristäminen lapsen uhmakohtauksen aikana ei ole varsinkaan noin pienen kanssa hyvä idea. Tunteiden voimakkuus voi pelottaa lata itseäänkin, hän kun ei niitä tunteita pysty vielä hallitsemaan. Aikuisen kannattaa pysytellä ainakin lähistöllä ja odottaa, että kohtaus menee ohi. Jos lapsi sallii, lapsen voi myös ottaa syliin. Rauhoittumisen jälkeen sitten keskustellaan asia läpi. Noin pieni ei vielä ymmärrä syy- ja seuraussuhteita sillä tavalla että ymmärtäisi tuollaisen "jäähyttämisen" (huoneeseen eristämisen) idean.

      Mikset integroi lasta mukaan kotitöihin? Toki niihin menee silloin hiukan enemmän aikaa, mutta lapsi on yleensä innoissaa kun osaa auttaa jossain. Hän voi ojennella sinulle puhtaat pyykit levitettäväksi tai auttaa ottamaan puhtaita astioita tiskikoneesta. Lapsi saa samalla onnistumisen kokemuksia ja oppii osallistumaan kodin puuhiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2666
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      853
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      48
      775
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      759
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      612
    9. 50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      604
    Aihe