Eli olen siis opiskelija, mutta jostain syystä KELA:lta ei tullut hyväksyvää päätöstä talvella myöntää opintolainaan oliko se nyt valtiontakausta tai mikä nyt oli. Koitin vielä huhtikuussa uudestaan, mutta ei silloinkaan. Nyt kun opinnot ovat kesätauolla enkä saanut kesätöitä (ainakaan vielä) niin alkaa tuo tilin saldo näyttämään 0€ nopeasti, kun pitää maksaa vuokraakin. Kävin sitten ensin KELA:lla kysymässä, että voisinko saada sitten asumistukea kesäheinäkuulta, vastaus kielteinen joten päätin käydä sitten sosiaalitoimistosta kysymässä jos saisi edes vuokranmaksuun rahat sieltä 2kk ajalle. Taas kielteinen vastaus koska minun pitäisi nostaa opintolainaa. Yritin selittää, että KELA:lta ei tullut "lupaa" vaikka kaikki luottotiedot yms. on täysin kunnossa. Onko kellään samankaltaisia kokemuksia tai ehdotuksia mistä saisin avustusta kesän vuokriin. Etsin toki edelleen kesätöitä, mutta nyt alkaa vain olemaan niin tiukilla rahat, että ei saa kohta enää maksettu heinäkuun vuokraa.
Asumistukea kesä-heinäkuulta?
8
307
Vastaukset
- ---
1. Hae Kelasta todistus, ettei sinulla ole oikeutta opintolainantakaukseen. Kysy samalla selkokielistä selitystä siihen, miksi et saa takausta. Et selvästikään ole ymmärtänyt ollenkaan, mistä kielteisessä päätöksessä on kyse.
2. Toimita todistus sossuun yhdessä toimeentulotukihakemuksen kanssa.
3. Odota, niin saat toimeentulotukea.
Jos tilanne on todella se, miksi sen tässä kuvailet, sinulla ei ole mitään estettä saada toimeentulotukea. Sossussa ei pelata selittelemällä vaan toimittamalla sinne todistuksia, joiden perusteella on oikeus toimeentulotukeen. - Työ on arvokas
Mitä jos menisit töihin? Mille se kuulostaa, ei voi olla vaikeaa. Ihan vaikka hampurilaisia paistamaan tai sitten siivoaamaan. Jokainen pääse noihin hommiin. Tai jos osaat jotakin niin sihteeriksi toimistoon tai sitten kauppaan töihin. Ihmetyttää kun vikistään työtä ja mitään ei tehdä sen eteen.
- ---
Ei ollut kyse mistään työnteosta
- aina kun
--- kirjoitti:
Ei ollut kyse mistään työnteosta
Aina kun on kysymys toimeentulosta ja rahasta, on myös kysymys työnteosta. Työstä saadaan palkkaa eli rahaa. Oliko tämä tosiaan ihan uusi asia? No, enää ei sitten ole.
- wat?!
aina kun kirjoitti:
Aina kun on kysymys toimeentulosta ja rahasta, on myös kysymys työnteosta. Työstä saadaan palkkaa eli rahaa. Oliko tämä tosiaan ihan uusi asia? No, enää ei sitten ole.
Täällä ihmiset puhuvat kuin töitä sataisi taivaalta?
Ei niitä työpaikkoja nyt jumalauta ole vaan otettavissa?!?
Opiskelijana työllistyminen edes niihin ns. hanttihommiin on jo ihme!? - Saaali
wat?! kirjoitti:
Täällä ihmiset puhuvat kuin töitä sataisi taivaalta?
Ei niitä työpaikkoja nyt jumalauta ole vaan otettavissa?!?
Opiskelijana työllistyminen edes niihin ns. hanttihommiin on jo ihme!?Olen yh opiskelija. Saan yleistä asumistukea. Saako tukea kesällä jos on kesätöissä?
- 0987
Saaali kirjoitti:
Olen yh opiskelija. Saan yleistä asumistukea. Saako tukea kesällä jos on kesätöissä?
Saa. Tulot vaikuttavat asumistuen määrään. Tuossa kuitenkin riittänee, että vuositarkistuksen yhteydessä ilmoittaa saadut tulot. Asia kannattaa kuitenkin varmistaa Kelasta (eli pitääkö tehdä tarkistus asumistukeen heti töiden alettua vai riittääkö vuositarkistuksen yhteydessä tehty ilmoitus). Kun kyse ei ole pysyvästä tulojen noususta, niin ei välttämättä tarvita välitarkistusta.
- Oletko aivan vajaa?
Siis ootko aivan vajaaälyinen tai jotain? Ethän sä suullisesti pysty mitään asioita hoitamaan tämmösessä tilanteessa. Aina pitää olla mustaa valkosella. Kuin tyhmä pitää olla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708