Pari kiitoksen sanaa.

Aina ajatuksissa.

Tuon yhden esimerkin siitä kuinka onnistunut sijaisvanhemmuus on pelastanut ainakin yhden lapsen. Tai oikeammin antanut eväät oikeaan ja terveeseen elämään.
Noin 25 vuotta sitten tapasin silloisen tyttöystäväni ja suhde eteni hyvin nopeasti yhteenmuuttoon ja raskaaksi tuloon.
Lapsen synnyttyä alkoi hyvin sekava ja huumeiden ja alkoholin täyttämä aika joka sittemmin kesti 15 vuotta.
Lähimmäisten, naapurien ja ulkopuolisten ansiosta tilanteeseemme puututtiin hyvin nopeasti ja lapsi sijoitettiin aluksi hätäsijoituksella laitokseen ja sittemmin sijaisperheeseen jossa hän sai turvallisen ja lämpimän perheen ympärilleen ja jossa arvot ovat kohdallaan.
Se oli tämän lapsen pelastus. Nykyään useita tutkintoja suorittaneena ja hyvin menestyvänä, tätä ihmistä on ilo katsella ja kiittää tästä siunauksesta.
Olen ollut hänen elämässään epäsäännöllisen säännöllisesti ja kertonut hänelle tämän "syyn" miksi hän joutui eroon biologisesta perheestään.
On kuitenkin ollut suuri murhe itselleni enkä ole pystynyt antamaan tätä itselleni anteeksi ja kannan tämän ristini loppuun asti. Samalla kuitenkin ymmärtäen että se oli onni.
Ilman tätä olisi eväät tulevaisuuteen ollut onnettomat ja lopputulos olisi ollut toisenlainen.

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eww i

      Ootko sä mainosmies mielestäsi sen pelastetun ihmisen ISÄ?

    • Aina mielessä.

      Olen. Joukon viimeisenä.

    • .......

      Sikäli jos kohta " nykyään monia tutkintoja tehneenä ja menestyvänä.." Puhun siis hänestä. En itsestäni. Suinkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      24
      2385
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      112
      1987
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1637
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1493
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1437
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      976
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      927
    10. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      925
    Aihe