Matkavinkkejä!

Palma

Ensi kertaa menossa Mallorcalle, Palmaan. Kertokaas Mallorcan vinkkejä.. ja erityisesti Palman kaupungista. Niin hyviä ravintoloita, bilepaikkoja, nähtävyyksiä kuin mukavia retkikohteitakin. :) Paljon palman kaupungista matkaa Palma Nova-Magaluffiin?

Kiitos paljon! :)

2

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EkuKu

      Hei,

      Oltiin viime kesänä viikko Palmassa ja nyt ollaan taas menossa 10 pv, mutta tällä kertaa Torre Novaan aivan Palma Novan viereen ja ei se Magaluffikaan kovin kaukana ole. Palmasta bussilla Palma Novaan kesti noin 20 min Palman pääbussiasemalta. Kannattaa lainata kirjastosta kirja Mallorca TOP10 tai ostakaa se sillä pärjää hyvin plus aikataulut saa netistä. Palmassa kävisin ainakin katsomassa La Seun plus sen lähistön monine nähtävyyksineen ja Bellverin linnan Palma Novan suuntaan. Syömässä Palmassa kävisin http://www.lapaloma.es/en/index.php ainakin kerran. Kerran saarella olette käykää "Sollerissa, Alcudiassa, Play a de Palmassa siellä on hieno akvaario". Kirjassa paljon muitakin retkikohteita esim: Valldemossa, "Tippukiviluolat Idässä" ja Formentor Pohjoisessa. Hyvää matkaa :-)

    • Taksillakin

      Taksilla Palmasta Magaluffiin oli noin 23 euroa, eli ilta/yömenoja ajatellen, niin ei kovin paha hinta, etenkin jos on pari-kolme maksajaa. Busiien reiti voivat olla aika hitaat, jos kiertelvät eri kyliä.
      Palmsta taksi kannattanee ottaa ison tien varresta, eikä vanhan kaupungin siältä, josta tulee lisähintaa hieman. Luuluisin näin.
      Hauskaa reissua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      64
      1857
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1176
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      921
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      116
      908
    Aihe