Asunto-osakkeen etuosto-oikeus?

Ostan ensi viikolla asunnon taloyhtiöstä, jossa on ns. etuosto-oikeus. Kuukauden aikana kaupanteosta joku taloyhtiön aikaisemmista osakkaista voi siis ostaa asuntoni siihen hintaan mitä minä olen siitä maksanut. Tarkoittaako tämä nyt sitä, että minun ei tule aloittaa remonttia ennen kuin kuukauden kuluttua?
118152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joo, vanhoissa taloyhtiöissä on vielä jäljellä
tämä ns. mannepykälä. Ainahan voi tehdä mitä vaan, mutta jos joudut luovuttamaan asunnon pois,
niin on vaikeaa sopia uuden omistajan kanssa
mitä aloittamallesi remontille tehdään.

Äänestä
  • Ostin asunnon joka oli liian hyvä ollakseen totta. Niinkuin se olikin. Talossa asuntoja omistava säätiö osti asuntoni. Vituttaa. Jos talosta asuntoja omistaa säätiöt/sijoittajat/kaupunki ja muut sellaiset tahot, ja taloyhtiö on hvcä ja asiat kunnossa ja näillä paskiaisilla irtorahaa niin on hyvin mahdollista että joku sen lunastaa. Ja siinä ei sitten auta itku markkinoilla. Eli ei kannata tuudittautua siihen että sen asunnon saa. Mutta pidän peukkuja sinulle ettei ole sama kohtalo kuin minulla.

    Äänestä

  • muutenhan remppaat sen uudelle ostajalle ilmaisiksi...
    Ei sitä lunastuspykälää tosin paljoa käytetä...

    Äänestä

alalla työskentelevänä tiedän useita kohteita joissa säätiö tms. ostaa pois kaikki myyntiin tulevat asunnot ja vuokraa niitä sitten. Ja mikäs on vuokratessa kun kiinteistöissä on liiketiloja niin paljon ettei vastiketta tarvitse maksaa ja sijainti on hyvä

Äänestä

Aloita täysi remontti asunnossa.
Mutta älä pääse missään valmiiksi.
Kuka ostaa asunnnon , jossa ei ole tapetteja,muovimattoja ja kaikki paikat ovat hiottuja, mutta kittaamatta??????

Äänestä
  • Olipa varsinainen tietämättömän kommentti. Silloin kun yhtiöjärjestykseen kuuluu lunastuslauseke ei omistusoikeus ole lopullisesti siirtynyt ostajalle. Timon tapaiset remontoijat joutuvat vahingonkorvausvastuuseen toisen omaisuudelle aiheuttamastaan vahingosta. Jonkun mielesta remontti ei olekaan korjausta vaan rikkomista ja tärvelemistä.
    Se, joka asunnon haluaa lunastaa, tietää mitä tekee siitäkin huolimatta, että joku timo olisi siellä särkenyt paikkoja. Vahingon korvaaja kyllä löytyy, koska ne rahat peritään päältä maksetusta kauppasummasta ennen sen palauttamista.

    Äänestä

Kun olet ostanut asunnon talosta jossa on tuo lunastusoikeus niin kannattaa muistaa ettei kukaan saa mennä ilman lupaasi sinne asuntoon tänä aikana. Jos esim joku talon asukas siitä nyt kiinostuu ja ottaa yhteyttä välittäjään tai isänöitsijään päästäkseen katsomaan asuntoa niin kukaan ei saa päästää sinne ketään!!!

Äänestä

...että voinhan aivan normaalisti muuttaa = tehdä muuttoilmoituksen asuntoon siitä huolimatta, että lunastuslauseke on olemassa?

Äänestä
  • Omalla riskillä voit muuttaa, mutta lähtö voi tulla nopeastikin. Muuttoilmoitus ei liity tapauseen sen kummemmin kuin että, sinun pitää ilmoittaa maistraattiin se paikka, jossa tosiasiallisesti asut.

    Äänestä

Ihmettelen vähän aikaisempia kommentteja, eli nimenomaan niitä, joissa kehotetaan muuttamaan yms.

Olen itse sekä ostanut että myynyt asunto-osakkeita taloyhtiöistä, joissa lunastuslauseke on ollut. Taloyhtiön yhtiöjärjestyksestä näkee, miten proseduuri menee.

En oikein ymmärrä menettelyä,jossa joku jo muuttaisi huoneistoon, johon hänellä ei ole vielä hallintaoikeutta. Eli sitä sinulla ei ole, ennenkuin kauppa on varma eli lunastusajan loputtua.

Usein ko. kaupat on tullut tehtyä niin, että olen alussa maksanut vain osan kauppasummaa ja loput sitten kun lunastusaika umpeutuu ja varmasti asunnon saan. Minulla ei ole ollut esim. avainta ko. huoneistoon ennenkuin ko. aika on kulunut umpeen.

Kun tekee kauppaa tällaisesta asunnosta, pitää ottaa riskit huomioon jo asuntoa ostettaessa.... eli lyhyesti lopuksi: älä tee asunnossa mitään ennenkuin hallinta ja omistusoikeus on sinulla.

Äänestä
  • Kiinteistöyhtiössämme, jossa on 11 asuntoa ja liiketiloja ei ole etuostooikeutta. Olemme asuneet yhtiössä 25 v ja kaikki on toiminut hyvin. Nyt suurin osakkeenomistaja haluaa lunastuspykälän yhtiökokouksessa. Aiomme panna hanttiin osaltamme. Miten tulee menetellä, ettei ko oikeus koskisi ainakaan meitä. Miten pykälän muuttamisen voi estää?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedoton kirjoitti:

Ostan ensi viikolla asunnon taloyhtiöstä, jossa on ns. etuosto-oikeus. Kuukauden aikana kaupanteosta joku taloyhtiön aikaisemmista osakkaista voi siis ostaa asuntoni siihen hintaan mitä minä olen siitä maksanut. Tarkoittaako tämä nyt sitä, että minun ei tule aloittaa remonttia ennen kuin kuukauden kuluttua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu