Tontti (loiva rinne) hankittu. Talopaketti tarvisi tilata...
Missä olisi hyvä hinta/laatusuhde?
Lyhyet ja ytimekkäät perustelut.
Missä olisi hyvä hinta/laatusuhde?
Lyhyet ja ytimekkäät perustelut.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lammi-kivitalo jos rahkeet riittää. Kellarista lähtien sama materiaali. Palkkaa suunnittelija piirtämään talo.
Otin Jukan ja eko-paketin vk-asennuksella.
veli tekee perustukset ja sisustustyöt.
Helpolla pääsee.
Itse otin Jukka-talon paketin. Hinta-laatusuhde vaikutti hyvältä myös tuttavalla, joka rakensi pari vuotta aikaisemmin. Olen ollut tyytyväinen valintaani.
Ennen kuin joku alkaa urputtamaan perään (niinkuin aina tapahtuu valmistajasta riippumatta) lisäisin että älkää vaivautuko. EVVK teidän mielipiteenne (varsinkin kun epäilen, ettei suuri osa ole edes rakentanut mitään).
Jetta-talon. Meillä myös rinnetontti, teimme alakerran kivestä ja aika muunneltu Jetta-paketti tuli yläkerraksi . Pakettiin sisältyi kuitenkin alakertaan "kivitiloihin" tullut saunapaketti ( olisi hyvin voinut jäättää poiskin, mutta hyvitys olisi ollut todella pieni) ja alakerran ikkunat ja ovet sekä kattopaneelit molempiin kerroksiin. Tavaraa tuli aika reilusti,joten yläkertaan tulleista listoista riitti alakertaankin ( jouiduttiin ostamaan lisääkin).
Jos ajatelleaan hinta-laatusuhdetta, en usko, että paketeissa on suuria eroja - palvelu oli hyvää , pieniä vastoinkäymisiä tuli, ne hoidettiin ja sovittiin. Kaikkiin toimitettuihin materiaaleihin olemme olleet tyytyväisiä.Asennuksen tekivät tehtaan omat asentajat ja aikataulu oli liian kiireinen , mutta sujui ok.
Ylipäätään meille sopi tällainen ratkaisu, etteä teetimme eri urkaoitsijalla alakerran, päälle tuli suurelementeistä talopaketti ja sisätyöt teimme itse sekä ylä-että alakerrassa.
Me valitsimme jukka-talon säältä suojaan asennettuna, hinta-laatusuhde oli kohdallaan, vaikutti hyvältä, mutta toisin kävi; asennuksessa ilmeni pieniä vikoja ja todella suuriakin. loppujen lopuksi oli siis aika huono valinta, koimme tulleemme huijatuiksi.
oma asennukseni oli suuri sirkus ja valmista ei tullut koskaan, älköön muut enää erehtykö.
Me valitsimme Kastellin. Älä vaan valitse talopakettia täältä saamien tietojen perusteella vaan oman harkinnan perusteella.
Elementtituotteista valitsisin jonkun suurelementtisysteemin, mutta vasta vierailtuani tehtaalla.Tekijöiksi kelpaisivat vain tunnetut ja suositut.
Jos kuitenkin päätyisin pienelementteihin, saisivat em. timpurit myös kasata rungon.
Jos itsellä olisi mahdollisuus ilman vararikkoa kuluttaa vuosi rakentamiseen, tekisin talon Siporexista.
Mieluisin puurunkovaihtoehto olisi kuitenkin rakentaa kappaletavarasta. Silloin voi hyödyntää näiden ihmetimpureiden taidon parhaiten.
Summa summarum: tekijät ovat suurempi riski kuin talotehtaan tekninen toteutus. Joskus tuntuu, että näissä hommissa mennään perse edellä puuhun eikä asioita osata laittaa tärkeys- eikä aikajärjestykseen. Kysymys talotehtaiden paremmuudesta on sikäli asiallinen, että asiakaspalvelutaidoissa on joillain aina petraamista.
talotehtaan käyttävät omia asentajia eikä aliurakoitsijoita niin se on jo hyvä alku
koska vain siitä henk.koht.kokemusta ja hyvää sellaista.Muitakin hyviä varmaan löytyy.Meilläkin loiva rinne,mutta tehtiin silti ihan ykskerrosratkaisu koska ei haluttu porrastettua/rinnetaloa.Talotehtaallakin käyty,se muuten kannattaa jos vain mahdollista.
xxx
Ota kastelli niin höyrysulku tulee oikeaan paikkaan.
:-))
kysyit mitä valitsime,vastaus samitalo 119 malli.
Oravaistalo - laadukas, avaimet käteen paketti eli nopeasti ja kivuttomati oma talo. Hyvä pohjaratkaisu, voi tehdä muutoksia. Ja ennenkaikkea kaunis!! Ja tämä on siis minun mielipiteeni : ) Ja paljon valinnanvaraa materiaaleissa. Löytyy myös uusi Cleopatra jos tykkää modernin näköisestä.