Syylän poistaminen lääkärillä.

SurullinenNeiti

Kiinnostaisi tietää että missä paikoissa lääkärit/ ja mitkä lääkärit voivat poistaa syylän, ja paljonkoha sellainen hupi maksaisi?

Ainakin luulen että se on syylä, mutta en tiedä sitten syylän ja känsän eroa.
Tosiaan ollu jalkapohjassa ns. kannan kohdalla varmaan.. kolmos luokalta asti syylä. Nyt olen 19 ja kaikkea tullut kokeiltua. Kaikkia voiteita, jäähdytyksiä, ilmastointiteippiä yms kymmeniä kertoja.

Olen myös kuullut että poistamisen jälkeen jalkaan jäisi ns. kraateri/kuoppa, paraneeko sellanen sitten normaaliksi?
Kokemuksia ja vinkkejä kiitos!

2

2024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei veistä kantapäähän

      Oikea osoite on ihotautilääkäri. Voit kysyä ajanvarauksesta, tekeekö lääkäri syylän poistoja ja miten. Kysessä todennäköisesti on syylä eikä känsä päätellen iästäsi ja syylän/känsän paikasta.

      Jalkapohjan syylät ovat vaikeasti poistettavia. Jos se leikataan kirurgisesti, paikkaan syntyvä arpi voi tuntua pahemmalta kuin itse syylä eikä arpi parane. Siitä voi saada pysyvän haitan. Siksi parempi ratkaisu on lääkärin tekemä jäädytys, joita toimenpiteitä kantapäähän tarvitaan useampia - ja silti syylästä ei ehkä pääse eroon. Syylä on viruksen aiheuttama ja usemmiten häviää itsestään 7 vuodessa.

      Lääkärin tekemä jäädytystoimenpide on aivan eri tehokkuustasoa kuin apteekista ostettavat kotijäädytysaineet, joista et saa tai ole saanut apua.

      Lääkäriaseman ajanvarauksesta voit kysyä hinta-arviota. Vertailua eri asemien kesken voi myös tehdä. Jos olet opiskelija ja YTHS:n palvelut ovat käytettävissäsi, varaa aika sinne ihotautilääkärille - jos heillä vielä sellainen on. (Ovat valitettavasti vähentäneet paljon erikoislääkäreitä viime vuosina.) YTHS:n kautta voisi myös ehkä päästä ulkopuoliselle erikoislääkärille, ehkä HUS:n ihotautiklinikalle (?), jos syylästä on muutakin kuin esteettistä haittaa.

    • SurullinenNeiti

      Kiitos paljon vastauksestasi!

      Olen myös kuullut että laserillakin sen voi poistaa. Lieköhän jäähdytyksessä ja laserhoidossa isotkin hintaerot?Osaisko joku vastata?
      Ja kumpi noista kahdesta olisi järkevämpää? Opiskelija tosiaan olin mutta valmistauduin jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      355
      4531
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      148
      2558
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2166
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1710
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1247
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1242
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      36
      1205
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1121
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      356
      1116
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe