Syylän poistaminen lääkärillä.

SurullinenNeiti

Kiinnostaisi tietää että missä paikoissa lääkärit/ ja mitkä lääkärit voivat poistaa syylän, ja paljonkoha sellainen hupi maksaisi?

Ainakin luulen että se on syylä, mutta en tiedä sitten syylän ja känsän eroa.
Tosiaan ollu jalkapohjassa ns. kannan kohdalla varmaan.. kolmos luokalta asti syylä. Nyt olen 19 ja kaikkea tullut kokeiltua. Kaikkia voiteita, jäähdytyksiä, ilmastointiteippiä yms kymmeniä kertoja.

Olen myös kuullut että poistamisen jälkeen jalkaan jäisi ns. kraateri/kuoppa, paraneeko sellanen sitten normaaliksi?
Kokemuksia ja vinkkejä kiitos!

2

1937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei veistä kantapäähän

      Oikea osoite on ihotautilääkäri. Voit kysyä ajanvarauksesta, tekeekö lääkäri syylän poistoja ja miten. Kysessä todennäköisesti on syylä eikä känsä päätellen iästäsi ja syylän/känsän paikasta.

      Jalkapohjan syylät ovat vaikeasti poistettavia. Jos se leikataan kirurgisesti, paikkaan syntyvä arpi voi tuntua pahemmalta kuin itse syylä eikä arpi parane. Siitä voi saada pysyvän haitan. Siksi parempi ratkaisu on lääkärin tekemä jäädytys, joita toimenpiteitä kantapäähän tarvitaan useampia - ja silti syylästä ei ehkä pääse eroon. Syylä on viruksen aiheuttama ja usemmiten häviää itsestään 7 vuodessa.

      Lääkärin tekemä jäädytystoimenpide on aivan eri tehokkuustasoa kuin apteekista ostettavat kotijäädytysaineet, joista et saa tai ole saanut apua.

      Lääkäriaseman ajanvarauksesta voit kysyä hinta-arviota. Vertailua eri asemien kesken voi myös tehdä. Jos olet opiskelija ja YTHS:n palvelut ovat käytettävissäsi, varaa aika sinne ihotautilääkärille - jos heillä vielä sellainen on. (Ovat valitettavasti vähentäneet paljon erikoislääkäreitä viime vuosina.) YTHS:n kautta voisi myös ehkä päästä ulkopuoliselle erikoislääkärille, ehkä HUS:n ihotautiklinikalle (?), jos syylästä on muutakin kuin esteettistä haittaa.

    • SurullinenNeiti

      Kiitos paljon vastauksestasi!

      Olen myös kuullut että laserillakin sen voi poistaa. Lieköhän jäähdytyksessä ja laserhoidossa isotkin hintaerot?Osaisko joku vastata?
      Ja kumpi noista kahdesta olisi järkevämpää? Opiskelija tosiaan olin mutta valmistauduin jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe