Syylän poistaminen lääkärillä.

SurullinenNeiti

Kiinnostaisi tietää että missä paikoissa lääkärit/ ja mitkä lääkärit voivat poistaa syylän, ja paljonkoha sellainen hupi maksaisi?

Ainakin luulen että se on syylä, mutta en tiedä sitten syylän ja känsän eroa.
Tosiaan ollu jalkapohjassa ns. kannan kohdalla varmaan.. kolmos luokalta asti syylä. Nyt olen 19 ja kaikkea tullut kokeiltua. Kaikkia voiteita, jäähdytyksiä, ilmastointiteippiä yms kymmeniä kertoja.

Olen myös kuullut että poistamisen jälkeen jalkaan jäisi ns. kraateri/kuoppa, paraneeko sellanen sitten normaaliksi?
Kokemuksia ja vinkkejä kiitos!

2

2073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei veistä kantapäähän

      Oikea osoite on ihotautilääkäri. Voit kysyä ajanvarauksesta, tekeekö lääkäri syylän poistoja ja miten. Kysessä todennäköisesti on syylä eikä känsä päätellen iästäsi ja syylän/känsän paikasta.

      Jalkapohjan syylät ovat vaikeasti poistettavia. Jos se leikataan kirurgisesti, paikkaan syntyvä arpi voi tuntua pahemmalta kuin itse syylä eikä arpi parane. Siitä voi saada pysyvän haitan. Siksi parempi ratkaisu on lääkärin tekemä jäädytys, joita toimenpiteitä kantapäähän tarvitaan useampia - ja silti syylästä ei ehkä pääse eroon. Syylä on viruksen aiheuttama ja usemmiten häviää itsestään 7 vuodessa.

      Lääkärin tekemä jäädytystoimenpide on aivan eri tehokkuustasoa kuin apteekista ostettavat kotijäädytysaineet, joista et saa tai ole saanut apua.

      Lääkäriaseman ajanvarauksesta voit kysyä hinta-arviota. Vertailua eri asemien kesken voi myös tehdä. Jos olet opiskelija ja YTHS:n palvelut ovat käytettävissäsi, varaa aika sinne ihotautilääkärille - jos heillä vielä sellainen on. (Ovat valitettavasti vähentäneet paljon erikoislääkäreitä viime vuosina.) YTHS:n kautta voisi myös ehkä päästä ulkopuoliselle erikoislääkärille, ehkä HUS:n ihotautiklinikalle (?), jos syylästä on muutakin kuin esteettistä haittaa.

    • SurullinenNeiti

      Kiitos paljon vastauksestasi!

      Olen myös kuullut että laserillakin sen voi poistaa. Lieköhän jäähdytyksessä ja laserhoidossa isotkin hintaerot?Osaisko joku vastata?
      Ja kumpi noista kahdesta olisi järkevämpää? Opiskelija tosiaan olin mutta valmistauduin jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1581
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1001
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      886
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      760
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      756
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      339
      704
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      696
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      59
      686
    Aihe