Riittääkö alle tunnin vaihtoaika Istanbulissa? Lähdemme Helsingistä 18.25, Istanbulissa olemme klo 21.50 ja lentomme Antalyaan lähtee jo 22.50
Tuleeko kiire? Onko kellään kokemuksia?
Lennämme turkish airlinesillä
ja liput on ostettu erikseen; Helsinki-Istanbul ja Istanbul-Antalya
Vaihto Istanbulissa
6
240
Vastaukset
- TK 1764
Ei ainakaan ruumalaukkujen kanssa ehdi vaihtamaan konetta, jos ei TK suostu Hesassa laittamaan laukkuja menemään suoraan Alanyaan.
- HannaM
Ajattelimme ottaa käsimatkatavaroihin laukut juuri tämän lyhyen vaihtoajan vuoksi,
Olen kuullut että iltalennot helsingistä istanbuliin ovat lähes poikkeuksetta aina vähän myöhässä? Pitääköhän paikkaansa..
- lllllill9
Ehtii jos lento on ajoissa. 10 minuutin kävely.
- TK 1764
En ole itse koskaan IST domestic puolella käynyt, joten en osaa sanoa riittääkö tuo 10 min kävelymatka. Tosin välissä on ainakin passintarkastus ja ehkä myös turvatarkastus. Samoin aikaa voi vierähtää kun/jos Hesan kone jää ulkoportille, josta bussikuljetus terminaalin. Mikä on muuten alkuperäisen kysyjän suunnitelma B, jos siis myöhästytte jatkolennolta. Todennäköisesti TK ei reititä teitä uudelle lennolle määränpäähän ja tästä johtuen myös teidän paluulento peruuntuu. Joudutte ostamaan kokonaan uudet Turkin sisäiset lennot. Matkavakuutus ei korvaa ylimääräisiä kuluja koska olette itse valinneet liian lyhyen vaihtoajan.
Flightawaresta voi tsekata kyseisen lennon aikataulussa pysymisen viimeisen noin kahden viikon ajalta.
http://flightaware.com/live/flight/THY1764 - KokemusK
"Lennämme turkish airlinesillä
ja liput on ostettu erikseen; Helsinki-Istanbul ja Istanbul-Antalya"
Ei tietysti auta enää teitä mutta vastaisuudessa vaihdollisessa lennot kannattaa aina ostaa samassa "paketissa" jos on vähänkään epäilystä vahdon onnistumisesta. Silloin pääsette aina perille ilman uusien lentojen ostoa. - hf++lnv
Itse olen aina tilannut lennot yhtenä pakettina enkä erillisinä, mutta yhtäkaikki, samalla koneella kuitenkin menette.
Normaalisti kyllä ehtii ihan hyvin, mutta rivakoin askelin ja käyttäkää niitä liukuhihnoja kävellessänne, niin ehditte varmasti. Vessassa voi nopeasti pyrähtää mutta kauppoihin ei kyllä ehdi jäämään. Seuraatte vain kylttejä "Domestic".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746304MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415368Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.604245NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734112Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653870Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691167- 53972
- 281908
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29807Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62801