Aito ja oikea kriisikunta Satakunnassa

sahtia ja kuraa

Vihdoinkin löytyy sellainen Satakunnasta. Lilliputtimainen Honkajoki sai tämän hieman kyseenalaisen kunniamaininnan.
Kun kerran on kriisikunnan maineen saanut, niin siitä ei helposti pääse eroon.
Jatkossa Honkajoki tulee olemaan jonkun isomman kaupungin sivukylä/kaupunginosa. Tämä tarkoittaa sitä, että kaikki palvelut tulevat pikkuhiljaa
häviämään ja lopulta koko kylä kuolee pois.
Tämä tulee tapahtumaan 2035 vuoteen mennessä.
Joten pelasta nahkasi ja muuta ajoissa pois.
Ai niin, et varmaan pääsekään muuttamaan koska omistat talon ja talosi arvo alkaa
olla miinusmerkkinen. Voi piruparkaa...

7

399

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ne kummii

      Miten niin kyseenalaisen. Kahdenkymmenen vuoden aikana tuo elätti kunta on nostanut lähes sadan miljoonan euron edestä maataloustukea.

    • halli1

      http://www.honkajoki.fi/yrittaminen

      Tämän lisäksi Honkajoelle on rakenteilla biolaitos, on tuulivoimaa ja todella kuuluisa Pesämäen moottorirata.
      Homkajoki on investoinut valtavasti pieneksi kunnaksi tulevaisuuteen. Monessakaan kunnassa ei ole tehty näin rohkeita päätöksiä kuin Honkajoella. Honkajoki työllistää myös naapuripaikkakuntalaisia. Työssä siellä ei käydä pelkästään rajan takaa vaan myös etelä-pohjanmaaltakin.
      Toivottavasti kun tämä lama on ohi, Honkajoki pääsee jaloilleen.

      • toisten rahoilla hyv

        Ja puolet "investoinneista" on varmasti veronmaksajien ja EU:n rahoilla kustannettu.


      • olis kiva tietää
        toisten rahoilla hyv kirjoitti:

        Ja puolet "investoinneista" on varmasti veronmaksajien ja EU:n rahoilla kustannettu.

        Mahdatko tietää, että EU:hun maksetaan jäsenmaksuja paljon enemmän kuin Suomi saa sieltä takaisin. Nekin EU:n jäsenmaksut ovat meidän veronmaksajien europussista pois.
        Hyvä vain, jos paikkakunnalla on tietoa käyttää EU-rahoitusta.
        Se on valitettavaa. mutta täällä Suomessa kaikki yhteiskunnan sekä kuntien investoinnit, sosiaaliturva esim. työttömyyspäiväraha, toimeentulotuki ym. on vain kerättyjen veroeurojen uudelleen jakamista....mutta tämänhän tiesitkin jo ennestään.
        Kerrohan mikä Suomessa on sellainen kunta, joka ei käytä veronmaksajien rahoja investointeihinsa sekä palveluiden ylläpitämiseen?
        Honkajoki on erittäin yrittäjäystävällinen ja kannustava kunta. Jos näitä yrityksiä ei olisi ei olisi myöskään veronmaksajia.


      • toisten rahaa tämäki

      • ho oh oh
        olis kiva tietää kirjoitti:

        Mahdatko tietää, että EU:hun maksetaan jäsenmaksuja paljon enemmän kuin Suomi saa sieltä takaisin. Nekin EU:n jäsenmaksut ovat meidän veronmaksajien europussista pois.
        Hyvä vain, jos paikkakunnalla on tietoa käyttää EU-rahoitusta.
        Se on valitettavaa. mutta täällä Suomessa kaikki yhteiskunnan sekä kuntien investoinnit, sosiaaliturva esim. työttömyyspäiväraha, toimeentulotuki ym. on vain kerättyjen veroeurojen uudelleen jakamista....mutta tämänhän tiesitkin jo ennestään.
        Kerrohan mikä Suomessa on sellainen kunta, joka ei käytä veronmaksajien rahoja investointeihinsa sekä palveluiden ylläpitämiseen?
        Honkajoki on erittäin yrittäjäystävällinen ja kannustava kunta. Jos näitä yrityksiä ei olisi ei olisi myöskään veronmaksajia.

        Ihanko meirä veroista. Sinä peräkylän poika et ole paljoa veroja "omavastuuosuuden" lisäksi maksanut.


    • Mahdollisuuksia on

      Honkajoella järjestetään kaikenlaisia yleisötapahtumia, jotka vetävät väkeä ympäri suomen. Juhannuksenakin oli Pesämäen moottoriradalla tapahtuma.

      Osaavatko Honkajoen yrittäjät hyödyntää näiden, esim. Pesämäessä kuukausittain järjestettävien tapahtumien väkimäärää? vastaus on tyly: Eivät osaa!
      Esimerkiksi Pesämäen moottoriradalle tulee perheitä, jotka tarvitsevat majoitustilaa, ruokaa, juomaa sekä "sirkushuveja". Mutta mistä näitä saa? Pitää ajaa Kankaanpäähän tai Karviaan, ennen kuin löytyy kauppa joka on auki tai ravintola jossa voi heittää huurteisen. Niistä paikoista löytyy myös majoitusta, joissa voi peseytyä ja nukkua.
      Ainut palvelu Pesämäessä juhannusta viettäville on ollut myymäläauto, joka pistäytyy kilpa-ajojen päätteeksi moottoriradalla.
      Eikö kukaan yrittäjä ole huomannut, että näitä kylmillään olevia taloja ja huoneistoja voisi vuokrata kohtuu hinnalla vuorokaudeksi pariksi paikkakunnalla vierailijoille. Ilmoittaa ratayhdistykselle majoitusmahdollisuudesta. Samoin kauppa voisi varustautua hakemalla luvan aukioloon vaikka onhan se kioskikin parempi kuin ei mitään. Mutta pieni ja ahdas ja stressaantunut asiakaspalvelija.

      Kannattaisi hyödyntää mahdollisuudet, kun kerran olette saaneet kunnaltakin avustusta ratahankkeeseen. Kehittäkää toimintaa sen ympärille älkääkä antako maksavan yleisön viedä rahoja Kankaanpäähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      156
      1441
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1160
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      859
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      58
      668
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      41
      617
    7. 48
      613
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      552
    Aihe