hei. olen vuosi sitten rippikoulun käynyt nuori, etsin hengellistä kotia. kävin helluntaiseurakunnassa, siellä joku puheli itsekseen outoja. ihmiset sanoivat hänen puhuvan kielillä, mutta minusta kyllä vaikutti, että hän puhui siansaksaa. vapaakirkossa ei ollut kielilläpuhumista, mutta sekään ei oikein iskenyt. lestadiolaisista oon kuullu, että teillä ei oo televisiota ja on isot perheet. ensin ajattelin, että onpas tiukat säännöt, mutta sitten yks luokkakaveri sanoi minulle, ettei sääntöjä oikeasti ole, lestadiolaiset vain haluavat elää niin, kun omatunto sanoo niin. tämä ajatus ei ole jättänyt rauhaan, harmittaa kun koulu päättyi jo, niin ei voi jutella sen kaverin kanssa enää. katsoin jo, että seuroja järjestetään rauhanyhdistyksillä, onko niihin pääsymaksua ulkopuolisille vai onko ilmaista?
seurat
rasmus 15 v
5105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan ilmaisia ovat ja Kaikki ovat tervetulleita.
Lämpimästi tervetuloa! Sisäistä kutsua kannattaa kuunnella. Enirosta löytyy varmasti luokkakaverin numero niin olo ei ole niin orpo ry:lle mennessä.
Kyllä on sääntöjä nykyisinkin, mitä köyhempi sen enempi, takavuosina on esim 70-80 luvulla moni tv saanut kirveestä tai lentänyt vaikka jokeen.
Tervetuloa vaan seuroihin! Kuuntele yleensä seuroissa puheita puoliväliin asti, kun kerrotaan Jeesuksesta Kristuksesta ja usko Häneen ja voit lähteä sen jälkeen seuroista pois, koska saarnojen lopussa Jeesuksen Kristuksen paikan ottaa puhujaveljet ja he antavat sitten oikean VÄLIMIEHEN välimiehinä synnit anteeksi, vaikka Raamattu todistaa, että oikea VÄLIMIES on JEESUS KRISTUS ja VAIN HÄN.
Nim. 1111 1111 kirjoitat ihan asiaa. Tästä on aina silloin tällöin ollut kirjoituksia ja jopa seuroissakin on tähän viitattu, mutta käytäntö on sellainen, että Jeesuksen Kristuksen työ jatkuu hänen seurakunnassaan, siitäkin huolimatta, että sen ohessa toimii ja vaikuttaa myös elävä Jeesus Kristus Pyhän Henkensä kautta.