Mitä siellä satamassa lusmuatte painukaa töihin siitä vai onko joku venäläinen uhannut tappaa jonkun teistä? Taas tulee ties 100 miljoonaa tappiota kansantaloudelle jonkun typerän ulkomaankirjeen vuoksi ja Kokkola riutuu muiden kanssa hyi häpeä.
Helekutin Ahtaajat!!
Aina LAKOSSA?
611048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Olen asiasta samaa mieltä, mutta en esittämästäsi tyylistä. Veljenpoikani on ahtaaja. Kirjoitin radio Keski-Pohjanmaan keskusteluikkunaan aamulla: "Ahtaajat ovat pian kuin "jäänsärkijät".
Kun laiva saapuu (jäät tulevat), aloitetaan lakko. Kun laiva lähtee niin alkaa loma (siesta)"...
Hyvin vastasi eräs nimimerkki "Tauno". Käykö ahtaajille pian kuin papertyöläisille aikanaan." Itse odotan todennäköisenä sitä, että satamissa käytetään jatkossa ulkoistettua tai "omaa" työvoimaa.
Saapuva laiva tuo mukanaan omat "Lahtar...., ei kun.. rahtar...., ei kun Ahtarinsa...
PAPERI TYÖLÄISILLE KÄVI SIKSI NIIN KUIN KÄVI ETTÄ PAPERIN KULUTUS LASKI KOSKA KAIKKI KULKEE NYKYÄÄN SÄHKÖISESTI.
MAHTAA MUUTEN VELJENPOIKASI HÄVETÄ PUOLESTASI. TÄSSÄ NÄKEE MITÄ PERSU AJATTELEE ; TYÖNTEKIÖILLLÄ EI TARVI OLLA MITÄÄN OIKEUKSIA ANTAA POMON PÄÄTTÄÄ MITÄ MAKSAA YNM.
PERSUT LUPAA KUUN TAIVALTA PARANNETAAN SOSIAALI TURVAA, ELÄKKEITÄ, PAREMPAA KOULURUOKAA JA KOULUTUSTA SAIRAALAAN PITÄÄ PÄÄSTÄ HETI JA SOKERINA POHJALLA VEROTUSTA PITÄÄ KEVENTÄÄ.
NYT KYSYNKIN SINÄ PERSUJEN PERSU MISTÄ NÄMÄ MILJAARDIT OTETAAN PAKOLAISILTA VAI SOSIAALIPUMMEILTA.
Ymmärrän lakon, jos sillä ajetaan SUOMALAISTEN etuja. Tämä lakko juontaa juurensa siitä, kun venäläinen varustamo ei maksa yhtä hyviä palkkoja kuin suomalainen.
Mitä helvettiä se kuuluu suomalisille, mitä muut maat maksaa kansalaisilleen.
Tästä lakosta ei ole mitään hyötyä kyseisen laivan työntekijöille.
Ainoastaan Suomi menettää satoja miljoonia kerranaisvaikutuksineen tämän lakon takia.
Paperitehtaiden alasajo ei johdu paperin kysynnän vähenemisestä, vaan halvemman työvoiman perään lähtemisestä. Osakkeenomistajat vaativat parempia osinkja.
Politiikasta sen verran, ihan sama mikä puolue on kyseessä niin aina tavallinen kansalainen häviää kun ne ovat hallitusvastuussa.
Osinkja? Kai sulla on lääkintä paniikkihäiriön takia.
Jos sukusi on todella saastuttanut maailmaa lisääntymällä.
Ahtaajat ovat muinais jäänne menneisyydestä ja ovat elpymisen este. Satama operaattoreille oikeus alkaa käyttämään vuokratyövoimaa kunnolla niin talous nousee miljoonalla suomalaisella ja laskee 2000 ahtaajalla. Ahtaajat uhrattava Suomen edun vuoksi!
Teidät saatanan tukijussit uhrataan. Altian myynti on ensimmäinen askel.
Asiallista meuhkaamista :D Mä olen kans sitä mieltä, et mitä se muille kuuluu, jos joku torniolainen ahtaaja saa venäläisvarustamolta pusukirjeen häh? AKT on näemmä persläpi agitaattori ei tollasella instanssilla oo enään mitään virkaa ja toi tukilakkohan on selkeesti laiton. Jos mä olisin ahtaaja niin sanosin heti liiton sopimukset irti ja painasin duuniiku pieni eläin kato viennin pitää vetää muutoin tuloo lomautus.
Mites rekkakuskit AKT?
Siellä aika moni AKT:hen kuuluva rekkakuski istuu nyt tyhjänpanttina konttisatamissa kun ahtaajien pitää saada vähän "lakkoilla".
Kannattaisiko näiden kuskien vaihtaa liittoa?
MTK:lta saa kahden miljardin maataloustuet joka vuosi ja merseen kaupan päälle.
jos AKT jäsenistä edes joku haluaa säilyttää työpaikkansa, niin kannattais erota kyseisetä liitosta mahdollisimman pian. Paperiliitto loistava esimerkki liitosta joka ulkois Suomalaisten työpaikat
TE IDIOOTIT OLETTE OIKEISTO LEHDISTÖN AIVOPESEMIÄ . MUNATTOMIA PERÄSSÄHIIHTÄJIÄ.
ON HYVÄ ETTÄ ON EDES JOKU PORUKKA JOKA USKALTAA PANNA KAMPOIHIN KAPITALISTILLE.
TEITÄ EI HAITTAA TIETENKÄÄN VAIKKA TEHDÄÄN ORJATYÖTÄ KUNHAN VAIN KAPITALISTI TIENAA.
KUVITTELETTEKO VATIPÄÄT ETTÄ OIKEASTI MENETÄMME SATAMILJOONAA JOS NE HOMMAT TEHDÄÄN SEURAAVANA PÄIVÄNÄ JA LAIVA LÄHTEE PÄIVÄN MYÖHÄSSÄ. NO EHKÄ SE JOUTUU ODOTTAMAAN SEURAAVASSA PAIKASSA "REDILLÄ" PÄIVÄN VÄHEMMÄN SATAMAAN PÄÄSYÄ.
OLIS IHAN SALLITTUA AJATELLA JOSKUS OMILLAKIN AIVOILLA EIKÄ KULKEA OIKEISTON OMISTAMAN MEDIAN TALUTUSHIHNASSA.
Oletko sinä yks niistä tyypeistä, joka ryyppäs ja meuhkas siellä eduskuntatalon edessä sillon lakon aikaan :O
Mietitkö yhtään mitä se päivä tuli maksamaan niille yhden auton omistajille, jotka odottivat kuormiaan ilman latin latia. Te "ahtaajat" voisitte perustaa vaiks osuuskunnan ja kokeilla miten kapitalisti tienaa. Kokeilisitte paljonko työnantajalle jää riskipääoman tuotto. Sijoittaisitte itse vaikka 20000 jokaista työpaikkaa kohden. Ei olisi iso sijoitus. Mutta sen verran kuitenkin että saattaa laittomien lakkojen järjestämistä hillitä. Menisi jokainen menetetty euro omasta kukkarosta. Mutta kuka sitä nyt omaan työpaikkaansa sijoittaisi, on helppoa huutaa vaan lisää palkkaa. Mutta kun tarttis tehdä jotain, niin mennään lakkoon ja sotketaan jonkun typerän kirjeen takia muiden päivä ja tili
KYLLÄ PIIKKIPANTA ON NYT YLPEÄ!
Voi saatana mitä lapsukaisia ahtaajat on! Hiekkalaatikko touhua!
Lapsellisia, nuo ei oo kyllä miehiä millään mittapuulla! Ei tuota lakkoa voi puolustaa millään, kun on lukenut tuon julkistetun kirjeen.
Oon nyt käyny läpi kaikki uutiset eikä ne pysty kertomaan mitä siinä uhkauskirjeessä luki. Mielestäni kuitenkin tavara seisoo Kokkolassa turhanpäitten ja laskusta tulee meillekki suuri sanokoon kuka mitä haluaa.
http://www.kp24.fi/uutiset/teemat/1480/366627/Ahtaajien-lakko-seisautti-työt-satamissa
Vai ei syytä!!!?? Miten sitten kun teidän henkilökohtainen turvallisuus tulee kysymykseen omalla työpaikallanne?? Ja oli siinä laivamiehillekkin palkat rästissä tätä kun alettiin selvittää niin sen johdosta uhkaus tuli.
Koko suomen pysäyttävällä lakollako se hoidetaan. noi ryssät ei välitä siitä pätkääkään vaikka lakkoilisitte maailman tappiin saakka ainoa mitä sillä vahingoitatte on suomalainen yhteiskunta.
Tukijussia suurempaa syöpää suomalaiselle yhteiskunnalle ei ole. Tyhmä tukijussi kahmii aluetuet, maataloustuet, Tekes rahat ja tuhkat pesästä.
Vittu mua yrittäjänä paljon jonkun venäläisen paatin palkkat kiinnostaa paskaakaan. Jos kiinnostaa niin sanoudu irti ja lähde venäjän onnelaan rakentaman yhteiskuntaa. Mutta jättäkää tuollaiset lakkoiltu välin. Minä maksan lakkone ja työtömys korvauksenne.
Titaa ryssä kuitenkin välittää siitä kun Outokumpu säikähti Ahtaajien mielenilmausta siinämäärin että ilmoitti ettei ota kyseisenvarustamon laivoilla tuotua rautapellettiä vastaan.
Näin työläinen näytti joukkovoimansa ja pani kapitalistin kyykkyyn se on nykyäänkin mahdollista jos ei porukka ole kaltaisianne aivottomia kapitalistin pyllyn nuolioita.
Niin se olis hyvä että siirretään se outokumpukin pois täältä venäläisiä sortamasta!
Yritä nyt edes sisäsiitoinen käyttää sitä välilyöntiä.
No mitä NEEKERI PORVARI?
Ahtaajilla on liian hyvä palkka ja ovat pikkuporvareita nykyään, se mitä oli ennen on täysin muuttunut, vakiporukalla on kissanpäivät ja muut sellaista heittopussiporukkaa joka työnantajan armosta ehkä pääsee töihin ja perästä kuuluu vielä, älä meille soita koskaan me ehkä soitetaan sinulle !!!!!!!!!!!!!! missä muussa työpaikassa voi tehdä näin ???
Koko AKT on aikansa eläny ja lopetettava.
Asioita ajetaan mafian keinoin , kiristämällä ja mittavia vahinkoja aiheuttaen seurauksista piittaamatta. Jos ei järjen valo ala aakooteelaisten rätyläisten ym gangsta heebojen pääkopassa kajastaa niin kohta rekoissa ajaa puolalaiset ja venäläiset rautapelletit lastaa iigorit.
Aakooteeläiset voivat sitten keskittyä liiton omistamien kiinteistöjen pihojen lakaisuun.
Lopettakaa steveco siis ei myydä vaan lopetetaan siinnä olis eliitti kommareilla purtavaa nimittäin uusia tulee ja täysin laillista.
Tässä näemme parhaimmillaan minkälaisia sukurutsan tuotteita maataloustuilla rahoitetaan.
No mitä NEEKERI porvari?
Jos joku venäläinen "mafiosso" uhkaa suomalaista, niin tietysti me kaikki puolustamme omiamme ja maatamme, muuten täällä on kohta venäläisiä separatisteja aseitten kanssa räiskimässä.
Mafia toimii siten, että ei makseta palkkoja, kiristetään ja uhkaillaan myös kaikkia sukulaisia, sellaistako te kaipaatte suomeen?
Palkkatasomme on omista itsekkäistä syistä noussut liian korkealle ei siitä voi muita syyttää.
Näennäishyvinvointia pidetään yllä velkarahalla joista suurin osa käytetään kestävyysvajetta aiheuttavien palkkakustannuksiin.
Miksi te pikkuporsaat riitelette ja syyttelette toisianne, kukahan niitäkin naruja vetelee joilla teiltä viedään kohta "tuhkatkin pesästä".
Mitä täälläki nyt isot miehet alkaa uliseen jostain TURVALLISUUDESTA?!
Tampiot heih, suomessa on helkkarin paljon enemmän uhkailua monissa muissa ammateissa kuin jossain hiivatin ahtaajissa. Niin hoivahenkilökunnilla, palvelualoilla kaupoista ravintoloihin.. ja te säälittävät laivalastarit kehtaatte lakkoilla koko joukon voimin ku joku yksilö saa pahansävyisen breivin?!
Onpa taas niiiiin tosimiehistä homma.
Ulkoistukseen vaan ahtaajat, teistä on ollu jo iha riittävästi meteliä tän maan kartalla.
Kyllä, mittasuhteet täysin käsittämättömät tuolla ammattikunnalla. Ulkoistakaa vain, pääsee kenties vähemmällä. Ja totta!! Muissa ammateissa kohdataan uhkailua viikottain, joten miten jotkut vaan kehtaavat itkeä pillittää täällä miten heidän yhtä työntekijää on kerran vähän kovisteltu.
Niinkuin se olisi suomalaisten vika jos ulkomaalaiset eivät tunne käytöstapoja.
Saunan taakse, siellä on tilaa.
kuka teitä maataloustukia keräileviä punaniskoja on uhannut. Rinnekö.
Älä tukehu sikari paskaas vapaamuurari homppeli?
red neck
12.6.2014 12:40
...satamiehet lakkoilivat teille tulevaisuuden palkkatasoja
Joo ja niin kauan kuin työläiset pitivät itsellään tarpeellisen määrän valtaa niin suomi ja suomalaisten palkkatasot nousivat.
Sitten uskottiin katteettomiin lupauksiin ja äänestettiin valta työläisen kyykyttäjille ja alaspäin meno alkoi ja jatkunee hamaaseen tulevaisuuteen.
Hyvä esimerkki on kokkolan oma tyttö joka polki työläisten etuuksia alas ja leikkas lapsilisiä silmät kirkkaana.kyllä ne ahtaajat lakkoili hyvän asian puolesta.varmaan monenmuunkin alan pitäis mutta ei oo selkärankaa eikä rahkeet kestä.
Eikö tukijussit menneet Brysseliin traktoreilla 1995.
Uskon että jokainen työläinen pitää hyvänä asiana että on vuosilomat, lapsilla ilmainen peruskoulu ja siinä samalla ilmainen terveydenhuolto tässä muutama esimerkki jonka on aikanaan lakkoilemalla ammattiliitot saanut aikaan. Ei mene kaikki verorahat herrojen kesämökin terasseihin ym, paskaan. Harmi ku näistä niin vähän nykyään jaetaan tietoa ihmisille.
just joo. No missä meidän vuosilomat on?. Eiks susta meille pienyrittäjille kuuluisi myös palkalliset vapaat? sekä "ilmainen terveydenhuolto!!
Eikös sun mielestä. Voisit maksaa pikkusen palkasta niin minä pikku yrittäjä saisin nuo samat edut. Eiks niin.
Varmaan ihan ite päätit ryhtyä yrittäjäksi. Edut ja haitat ei tullut yllätyksenä
Kokoomuksen Katainen ja Demarien jutta myivät suomen ja lähtivät itse pakoon veroparatiisiin parempiin hommiin ,Mutta itseppä äänestitte nämä päättäjät. Turha ruikutta paskat on jo h.
Turpa kiinni tukijussi!
Turpakiinni tai käsken huorien purra nännit irti manboobseistas?
Suomen viimeiset kommarit istuu AKT:n ja Elintarviketyöläisten liitossa. Mitä tulee tuohon lakkoiluun niin paperiteollisuus on siitä hyvä esimerkki kuinka ahaneella on paskanen loppu.
Hikkarööntietäjä levität väärää kateellisten huhua.
Paperiteollisuuden palkanmaksajina olivat ulkomaalaiset paperinostajat ja paperityöntekijät käyttivät rahansa kotimaassa, eli elvyttivät koko suomea.
Paperiteollisuuden alasajo johtui aivan muista syistä siitä voi ottaa itse selvää, mikäli ymmärryksesi riittää.
Tarkoittaako puolustus sitäettä aina kun jossakin uhataan niin mennään lakkoon. Sais varmaan lakkoilla jokaisessa firmassa. Opettajt menee lakkoon kun yksi vanhempi soittaa illalla että mun poika sai jälkkäriä. Haluatko nekkuun siittä, tai samaa kaupan kassalla, kun nuorta myyjää uhataan tappaa kun ei myydä kaljaa vaikka kännissä. Samaa kun poliisia uhataan niin koko poliisikunta menee lakkoon. En viitsi jatkaa pitkää listaa.
Nyt ahtaajat tekivät "TAAS" KERRAN ITSESTÄÄN NAURETTAVAN. Ei se kuule tää mamaailma pyöri näin. En mä kuule voi muuttua ahtaajaks. mitä jos kaikki olisi ahtahtaajia. Eiks niin ansku pansku.
Hei haloo ahtaajat järki käteen . Alkaakaas tekin olemaan nimenne arvoisia eli miehiä. Miehet ei puhu noin. Hame päälle tolla tyylillä.
Ahtaajien tai paperityöntekijöiden lakoilla tai palkankorotuksilla ei ole mitään tekemistä suomen ahdinkoon. Kyllä se on ihan muualla. Kuinka paljon meiltä valuu rahaa annettuna EU:hun, monikansallisten yritysten kautta kustannamme muiden maiden hyvinvointia ja kaikille erilaisille kansainvälisille järjestöille, kehitysapuun ja lukemattomiin muihin instansseihin, unohtaen jo itsemme.
Lakkoilee ne muuallakin maailmalla, nyt jostain syystä Brasiliassa, jos joku on sattunut kuulemaan. Olen kuullut, että ihan täällä Euroopassakin ihan siellä keskiössäkin on lakkoiltu. Ei kai suomalaiset ole oikeasti niin sinisilmäisiä, että luulevat eivät muut puolusta etujaan. Kaikki puolustaa omiaan, en ole huomannut etteikö näin tapahtuisi. Ei ole oikein asiat, jos joillakin on bonukset miljoonien luokkaa palkan päälle. Jossain mättää.
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on tyytyväinen teräsyhtiö Outokummun ilmoitukseen olla jatkossa käyttämättä selkkaukseen johtaneen venäläisvarustamo North Western Shipping Companyn laivojen käyttämistä raaka-ainetoimituksissaan. Näin Outokumpu sanoutuu selkeästi irti harmaan talouden työvoimasta.
Kansainvälisen kuljetustyöntekijöiden liiton ITF:n mukaan ainakin viidellä ko. yrityksen aluksella on tavattu vastaavia rikkomuksia kuin Tornion lakkoaluksella. Yritys maksaa työntekijöilleen lisineen alle 500 euron orjapalkkaa.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
hullujoukko kuka teistä menisi venäläiseen laivaan 500 euron orjapalkalla?
Mikäli ette kykene perustelemaan orjapalkka toimintaa, niin pitäkää turpanne tukossa.
AKT toivoo, että sen laillinen mielenilmaus herättää suomalaiset yritykset valvomaan, että niiden käyttämien alihankkijoiden työehdot ovat kansainvälisten ja suomalaisten sopimusten mukaiset.Yritysten täysi piittaamattomuus alihankkijoidensa toimista niin maalla kuin merellä ruokkii harmaata taloutta ja polkee työntekijöiden työehtoja. AKT ei voi missään olosuhteissa hyväksyä työehtojen polkemista eikä luottamusmiehiinsä kohdistuvia uhkailuja.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Rikkureitten jälkeläiset menkää oikeisiin töihin.
Älkäämme unohtako tätä:
Me olemme todistamassa todellista salaliittoa jonka on tarkoitus luoda globaali valta joka riistäisi ihmisiltä heidän kansallisen itsenäisyytensä.
WHITE POWER ON POWER TO THE PEOPLEN ETU RINTAMA!
Minä en hyväksy ukko ei kerro mitä kirjeessä luki siinä saatto lukia take me :()
Kokoomuksesta on päästävä....toinen kausi ja laikki päin helvettiä...
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288702475114.html
Tämmösen takia pelkäsivät paskat housuissa! Aivan vitun naurettava porukka nuo ahtaajat! Naurunalasiksi joutavat ja kilometritehtaalle. Kyllä työntekijöitä tuohonkin hommaan saa sellaisia jotka ei yhtä paperilappua pelkää.
Minusta maan hallitus on vouhottanut siitä, kuinka talous ei kasva, vienti ei vedä, tilauksia ei tule. Eikö nyt työnantajan pitäisi olla tyytyväinen siihen, ettei tarvitse maksaa palkkaa yhdeltä päivältä yhdellekkään ahtaajalle. Mistä ne tappiot tulee jos ei täältä mitään valtio vallan mielestä mene ulkomaille.
Herää kysymys vetääkö vienti sittenkin?
Kuinka paljon ne ahtaajat velttoilee, kun laiva kuitenkin lastattuna lähtee? Vai tehdäänkö työ ylityönä jolloin sinun laskuopin mukaan tulee varmaan säästöä?!
Niin tästä pitäisikin informoida maan hallitusta, että ahtaajat tekevätkin töitä ja vienti vetää. Eihän työnantaja muuten mekkalaa olisi nostanut, mutta kun tulee tappioita.
Tähän asti on maan kansalle annettu ymmärtää, että vienti ei vedä, talous ei kasva. Tämä lakko vain paljasti,että vetäähän se.
Porvarit pitää laittaa vaan polvilleen.Koko suomi seis.
Laiva on lastattu aakooteeääliöillä
Rukkikuski ajaa rukkia. Sellaista vanhanajan puista käsityövempelettä.