Mihin kannttaisi mennä Porvoo-Loviisa akselilla, vierrassatamat & luonnonsatamat ja kaikki siltä väliltä kiinnostaa.
Porvoo-Loviisa
7
2015
Vastaukset
- Westman & Östman
Loviisan Laivasilta on kiva ja idyllinen "pikkukaupunkisatama". Sieltä löytyy myös kaikki tarvittavat palvelut suurin piirtein kävelyetäisyydellä. Purjehtijoiden menoa Loviisaan voi tosin rajoittaa sataman mataluus, kahden metrin syväyksellä köli kyntää mutaa monessa kohdassa.
Upea lähes luonnonsatama Porvoon ja Loviisan välissä on hevosenkengän muotoisen laguunin muodostava saari Byö, jossa on muistaakseni Metsähalituksen ylläpitämä tukeva laituri. Paikka on tosi hieno ja suojaisa, kunhan uskaltaa ajaa laguuniin sisään kapeasta salmesta. - Westman & Östman
Pitääpä vielä lisätä Svartholman linnakesaari Loviisasta muutama maili etelään. Historiasta kiinnostuneelle mielenkiintoinen paikka, eikä ravintolan tarjonnassakaan ole juuri moittimista. Sopii hyvin päiväkohteeksi ja uskoisin että tukevassa laiturissa voi myös yöpyä.
- Lowiisa
Katso mitä tahansa satamakirjaa. Paikkoja on useita ja tietysti ankkurissakin voi olla.
Maksullisia ei taida olla kuin sandholmen ja Pellingin lossin vieressä oleva Tirmo.
Byön bochamn on suojaaminen ihan kaikilla tuulilla. Bensaa ja dieseliä saa Kabbölestä jossa on myös kauppa/baari. - 3+2
Kato Norra Sandö
- Marssijärjestys
Kun lähdet Porvoon Jokirannasta niin tässä marssijärjestyksessä:
- Hamari
- Emäsalon Gulf
- Benitas
- Tirmo
- Kabböle
- Svartholm
- Laivasilta- pyyyh
onko pakko pysähtyä noihin kaikkii, loma ei riittäis!
- kiristäjä
Norra Sandö on hieno paikka. Purkkarilla länsipuolen niemessä voi joutua joissain kohdissa hiukan sovittelemaan köliä pohjakivien väliin. Itse lähestyminen ok, kartan mukaan. Itselle on sattunut pari kertaa tuuli osumaan länsipuolelle ikävästi. Suosittelen menemistä saaren pohjoiskärkeen, etelän kautta saaren itäpuolta seuraten. Luoteispäässä kivikkoa sen verran, että en ole tohtinut sieltä mennä. Puheiden mukaan sielläkin on kolo josta mahtuu, mutta olen siis mieluummin kiertänyt. Jos olet kalamiehiä, niin haukea on noussut luoteiskärjen ja sen edustalla olevien kahden luodon välistä. Siitä on tullut hyvin, mutta ei mistään muualta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877