Jos joku ei ole vielä lukenut

1) Ketkä kaikki ovat kiittäneet Johannaa itkien?
2) 3.6. Tukiaisen Albertinkadun kaupan sisätilat ja räkki vermeitä
3) Pitääkö Tunkille maksaa myös?
4) Seiskan toimittajan järkky kuvaus Tuksun kämpästä
5) Tuksu on rahoissa pian!
6) Albertinkadun osakkaiden pinna.
7) Tuksun hyväntekeväisyys

Ainakin noista ketjuista löytää mainospalan ja linkin Lahnan Hurstijuttuun.
3268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei tarvitse etsiä tätä enää, tästä löytyy suoraan; Laupea Lahna kertoi 9.6.2014, kuinka Hurstin pojalle kävi:

”Ihmisen Poika seikkailee

Heti maanantai-aamuna kello seitsemän reikä reikä Veikko Hurstin poika seisoi toiveikkaana Albertinkatu 38 B:n alaovella. Koko viikonlopun hän oli suunnitellut mitä Johanna Tukiaisen Disney-raittiusgaalan tuotolla tehtäisiin: niin ja niin monta tuhatta makkaraan, puuroon ja piimään nälkäisille, niin ja niin monta tuhatta lääkkeisiin sairaille, niin ja niin monta tuhatta vaatteisiin kodittomille.

Kuinkahan monta kymmentä tuhatta köyhät saisivat? Kyseessä oli vuosikymmenen merkittävin seurapiiritapahtuma johon kansakunnan sosieteen koko kerma osallistuisi, shekkivihot ja montblancit tanassa, joten ehkä tuotto nousisi peräti satoihin tuhansiin? Oliko hän ottanut tarpeeksi suuren kassin jotta kaikki rahat mahtuisivat?

Hän painoi ovisummeria. Ei mitään. Hän painoi uudestaan, tällä kertaa kauemmin. Ei vieläkään mitään. Vielä uusi yritys. Vihdoinkin jotain tapahtui.

- No mitä ny vuitton! ovisummerista kuului.

- Oikein hyvää huomenta ja Herran siunausta, täällä Hurstin poika, tulin hakemaan-

- Joo, Johanna Tukiaisen myyntikaupan tuotto menee Veikko Hurstin pojalle, summerista tuleva ääni keskeytti Pojan ja ovi aukesi.

Poika kiipesi raput ylös ja katseli ympärilleen ihailleen. Vielä ikinä hän ei ollut päässyt näin hienoon taloon jonka seinät kiiltelivät kullasta ja hopeasta ja koko talo tuoksui ambralta. Tämä jos mikä oli paaratiisi maan päällä!

Hän etsi oikean oven, riisui lakkinsa kunnioituksen merkiksi ja soitti varovaisesti platinaista, timantein ja rubiinein koristeltua ovikelloa…”

Loppuosa: http://laupis.blogspot.fi/2014/06/ihmisen-poika-seikkailee.html#comment-form

Äänestä

Nimimerkki ”naatasieni” toi esiin (kiitti!) silminnäkijäkertomuksen ”Kooman Salakapakan näädän kuvausta Hursti goes to Glamour-juhlista:”

"Sähköt oli, mutta mitään nykyaikaista teknologiaa ei, pieni max 28tuumainen putkitv nökötti sohvan takana ja kyseisessä kapistuksesta videosoitin lisänä. Musiikki tuli vanhanaikaiselta soittimelta ja pätki koska ne pitäisi pestä.

Missään ei näkynyt mitään asiakirjoja tai virallisia papereita kuten laskuja, soppareita tai mitään. Edes yhtään pilleriä en nähnyt missään, edes käsikauppatavaraa.

Välillä kun Paksuin kysyi jotain, tuli silmiin vihanpolte. Vaatteita yritettiin myydä kovasti, jopa niitä xs-kokoisia isommalle ihmiselle, koska ne venyy.

Suomessa ei tunneta glamouria, mikä me kaikki varmasti tiedettiin jo. Pöntössä lillu käytetty kortsu kun menin. Kylppäri oli ehkä kämpän siistein paikka."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olkaapa hyvät kirjoitti:

1) Ketkä kaikki ovat kiittäneet Johannaa itkien?
2) 3.6. Tukiaisen Albertinkadun kaupan sisätilat ja räkki vermeitä
3) Pitääkö Tunkille maksaa myös?
4) Seiskan toimittajan järkky kuvaus Tuksun kämpästä
5) Tuksu on rahoissa pian!
6) Albertinkadun osakkaiden pinna.
7) Tuksun hyväntekeväisyys

Ainakin noista ketjuista löytää mainospalan ja linkin Lahnan Hurstijuttuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu