problematiikka

Mielipiteitä aiheesta, joka koskettaa ties kuinka montaa tässä maassa.

Jos olet yksinäinen, arvosteletko tai puratko tuskana sen muihin, kuten toisiin yksinäisiin vihana tai välinpitämättömyytenä?Olen pannut vain merkille näin monesti olevan, vaikka toisin joku väittäisi.Ehtojen asettelua sille millainen kelpaa ja jotain josta ei edes tiedä.

Itsekin olen viettänyt vuosikausia yksinäni ja se muuttaa ihmisen välinpitämättömäksi, vihamieliseksi ja kasvattaa"palomuurin" ko. ihmisen ympärille, johtuen pääasiassa kaikista pirullisista kokemuksista.Aluksi sitä ei välttämättä ymmärrä, mutta ainakin omassa tapauksessa tiedän niin olevan.Itsekin toivon ikäistäni tyttöystävää esimerkiksi, mutta juuri tiettyjä pointteja tarkkailemalla saattaa havaita kovin monen olevan automatisoitunut ehdollistaja.Mutta silti kaipa onnensakin joskus vielä löytäisi.

2

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain

      On totta, itseäni en sanoisi varsinaisesti vihamieliseksi, mutta sanoisin itseäni erittäin välinpitämättömäksi, vaikea sanoa onko se syy vai seuraus. Mutta juuri siitä johtuen kestää erittäin kauan ennen kuin pystyn nauttimaan mitenkään toisen ihmisen seurasta, syntyy jonkinnäköinen muna-kana dilemma, odotan jotain "merkkiä" että toinen ihminen ei olisi mikään tuuliviiri, niinkuin liian usein on, että voisi luottaa. Ja toisaalta toinen ihminen ei luota minuun, eikä uskalla lähestyä koska olen hirvittävän varovainen ja lämpiän yhtä nopeasti kuin kahvipannu Plutossa.

      Eli olen siis ehdollistunut, siksi ehkä huomaan sen helposti muissa, ja huomaan myöskin teennäisen käyttäytymisen, ja sekundääriset käyttäytymismallit. En voi olla vihainen ihmisille jotka niin tekevät, olen enemmän huvittunut, joskus jopa yllytän ihmisiä heidän käyttäytymismalleihinsa, "tökkää ja katso liikkuuko se".

    • nti ihminen

      Niin allkirjoitan melkein kokonaan komenttisi, en koe että sorsisin muita katkeruuksissani jos ja kun elämäni on tällä hetkellä tylsää...

      Tunnistin tuon ehtojutun.. koskapa joudun sen kohteeksi useinkin olen täällä
      palstoilla lähinnä eri osoissa,vakio nicillä en nyt. mutta tämä nyt sattui silmään ja vastailen hieman sekavasti.

      Ystävyys puolella en koe/en ole ns.yksin, mutta suhde osiot tökkii. Myönnetään! Lueskelen noita treffi ilmoituksia ja siellä on niin paljon jo ehtoja ettei uskalla vastata. Poltan, käytän ajoittain alkoa, olen pitkä ja pyöreä paino enemmän kuin sallitaan :) ja ikärajoja itse 32 toisaalta ulkoinen olemukseni on paljon nuoremman näköinen, no joo missä vika? Se kun tulee esiin että on sairaus, niin käytännössä ne olikin sitten siinä. Nämä oli muiden asettamia ehtoja, omat sitten: olisi edes samantyylinen musiikkimaku! Myönnetään minua vaivaa jos toinen on päätä lyhyempi. Joten kait se asia on että ehtoja puolin toisin-olen mielummin omillani kuin huonossa suhteessa. että näin täällä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      9
      2259
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1865
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe