Pidän jokaisen ihmisen perusoikeutena uskoa johonkin uskontoon tai olla uskomatta siihen.
Miksi kritisoin osaa tällä palstalla esiintyvien muslimien tekstejä?
Niistä heijastuu tietynlainen fanaattinen miekkalähetys; vain islam on oikea uskonto, jos et usko islamiin, olet vääräuskoinen ja sinut on oikeus tappaa, islamin usko on ainut autuus, koraaniin on dokumentoitu aukottomasti,virheettömästi "totuuksia" paratiisista, Allahista etc.
Se, miten jokainen ns neljän seinän sisällä uskontoaan harjoittaa, on kiistaton yksityisoikeus, kunhan vallitsevan yhteiskunnan säätämiä lakeja ei rikota. Islam ei voi mennä Suomen lain yläpuolelle missään tilanteessa.
Islam ei mielestäni ole mitenkään erinomaisempi uskonto kuin muutkaan, eikä se ole " ainut oikea".
Tältä osin en katso olevani pakotettu kääntymään muslimiksi, koska en usko allahin olemassaoloon.
Tätä oikeutta ei kukaan muslimi voi kieltää.
Toinen rinnakkainen lähestymistapa on skeptinen kun Hra James Randallillakin on: Todista aukottomasti jokin hypoteesi. Toista koe valvotuissa olosuhteissa.
Tähän mennessä en ole nähnyt ainuttakaan todistetta mm paratiisista.
Se, että karim väittää paratiisin olevan "dokumentoitu tieteellisesti Koraaniin", kertoo vain kritiikittömästä uskosta, ei muusta.
Sehän on toki karimin oikeus uskoa, mutta todistuksen ja totuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Uskosta
9
469
Vastaukset
- TulevaMuslimi
miten pystyt yleistää kaikki muslimit koraania "väärin" tulkitseviksi???
kaikki, suurin osa ei salli terroria ja vääryyttä.
ja mitä tulee mainintaan islamin olevan ainoa oikea uskonto niin se on totta, mutta otetaan esimerkki kristinuskostakin niin eikös sielläkin mainita sen olevan oikea usko ja muita jumalia ei saisi pitää???
ainoa ratkaisu näihin väärinkäsityksiin islamin sallimisesta tai ei terrorismia, olis kun imamit jotka mielestäni tulkitsevat koraania oikein (joita löytyy todella paljn), eli eivät salli julmuuksia tulisivat kansan tietoisuuteen ja mediaan ja julkisesti osoittaisivat kielteisen kantansa terrorismiin ja boikotoisivat sitä kannattavat muslimit.
osa imameista keskustelee jo "julkisesti" asiasta muiden uskontokuntien pappien ja piispojen kanssa suletuin ovin, mutta nyt nuo keskustelut pitäisi saada mediaan ja julkisuuteen. tätä ainakin tapahtuu pohjois-suomessa, en tiedä kuinka etelässä...- mnerva
>ja mitä tulee mainintaan islamin olevan ainoa oikea uskonto niin se on totta <
...sanoa, että se on ainoa oikea uskonto muslimien mielestä. - siis minerva
mnerva kirjoitti:
>ja mitä tulee mainintaan islamin olevan ainoa oikea uskonto niin se on totta <
...sanoa, että se on ainoa oikea uskonto muslimien mielestä....
- TulevaMuslimi
mnerva kirjoitti:
>ja mitä tulee mainintaan islamin olevan ainoa oikea uskonto niin se on totta <
...sanoa, että se on ainoa oikea uskonto muslimien mielestä.yritin sitä sisällyttää kun sanoin että kristin uskoisilla on sama omasta uskostaan.
- mies -81
Karim rikkoo uskollaan sekä Suomen lakia että kansainvälistä ihmisoikeuslainsäädäntöä. Jos Koraanin nojalla on lupa tappaa niin se on tasan vastoin Suomenkin perustuslain peruskiveä: "jokaisella on oikeus elämään, terveyteen ja turvallisuuteen. KETÄÄN ei saa tuomita kuolemaan, kiduttaa eikä kohdella eriarvoisesti..." Näin sanoo Suomen perustuslaki ja sen mukaan eletään. Islam ei todella ikinä tule menemään Suomen kansan säätämän ohi, sillä tämä kansa on itse kohtaloistaan ja suunnastaan jo päättänyt. Karim on rikollinen, terroristi, ääriuskova ja ylipäätään kaikin tavoin epäihminen siinä missä muutkin muslimit. Emme kaipaa islamia, menkööt Muhammettilaiset helvettiin kaikki.
- TulevaMuslimi
saa kukaan rikkoa lakia, uskonnosta, kulttuurista riippumatta.
mutta yrittäkää jo vähitellen uskoa ettei kaikki ole samanlaisia, suurin oa islamilaisista tuomitsee terrorismia!!! - Suurin osa?
TulevaMuslimi kirjoitti:
saa kukaan rikkoa lakia, uskonnosta, kulttuurista riippumatta.
mutta yrittäkää jo vähitellen uskoa ettei kaikki ole samanlaisia, suurin oa islamilaisista tuomitsee terrorismia!!!Suurin osa muslimeista vastustaa terrorismia?
Hyvä alku.
Kaikki kristityt vastustavat terrorismia.
Päämäärä. - TulevaMuslimi
Suurin osa? kirjoitti:
Suurin osa muslimeista vastustaa terrorismia?
Hyvä alku.
Kaikki kristityt vastustavat terrorismia.
Päämäärä.entä ne jotka eivät kuulu mihinkään kirkkoon tai kuuluvat kristittyihin, voitko 100% sanoa kukaan heistä ei voi hyväksyä terrorismia????
entä jenkit millä tavalla kohtelivat iraqilaisia???? tavallaan sekin terrorismia???!!!
- Karim
>>>Niistä heijastuu tietynlainen fanaattinen miekkalähetys; vain islam on oikea uskonto, jos et usko islamiin, olet vääräuskoinen ja sinut on oikeus tappaa, islamin usko on ainut autuus, koraaniin on dokumentoitu aukottomasti,virheettömästi "totuuksia" paratiisista, Allahista etc.>Se, miten jokainen ns neljän seinän sisällä uskontoaan harjoittaa, on kiistaton yksityisoikeus, kunhan vallitsevan yhteiskunnan säätämiä lakeja ei rikota. Islam ei voi mennä Suomen lain yläpuolelle missään tilanteessa.>Islam ei mielestäni ole mitenkään erinomaisempi uskonto kuin muutkaan, eikä se ole " ainut oikea".>Tältä osin en katso olevani pakotettu kääntymään muslimiksi, koska en usko allahin olemassaoloon.
Tätä oikeutta ei kukaan muslimi voi kieltää.>Toinen rinnakkainen lähestymistapa on skeptinen kun Hra James Randallillakin on: Todista aukottomasti jokin hypoteesi. Toista koe valvotuissa olosuhteissa.
Tähän mennessä en ole nähnyt ainuttakaan todistetta mm paratiisista.
Se, että karim väittää paratiisin olevan "dokumentoitu tieteellisesti Koraaniin", kertoo vain kritiikittömästä uskosta, ei muusta.
Sehän on toki karimin oikeus uskoa, mutta todistuksen ja totuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311655
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485423Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434397Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392718Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601596Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?951489Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361431