Terve! Olen lähdössä ensikesänä muutamaksi viikoksi kielimatkalle Englantiin. Probleemani on se, etten tiädä mitä suomalaista ja suht edullista "kamaa" voisin viedä viemisiks noille briteille. Nyt jos, tai kun joku keksii jotain, niin vois kirjotella vastaukseks.. thanks!
Mitä viedä tuliaisiksi??
keltanokka
3646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vinkkiä ihan vain siitä, mistä ystäväni Jenkkiläiset tutut ovat tykänneet ja mitä hän laittelee sinne postilla välillä menemään..
elikkäs hapankorpuista ovat tykäneet, jos siis jotakin pientä ja edullista ajattelit. Samoin Fazerin sininen suklaa on koettu hyväksi. Poropateeta ystäväni olisi vienyt mukaan kun lensi jenkkilään visiitille, mutta paikalliset tulliviranomaiset ottivat viemisen pois epäilyttävänä..
Jos taas jokin arvokkaampaa mietit, niin nämä jenkit ovat itse suomessa ollessaan ihastunut Aalto-maljakoihin. Lisäksi Marimekko-on kova sana useammassa maassa, esim. Japanissa..
Hyvien hapankorppujen lisäksi ehdottaisin kardemummaa, ainakin jenkkilän kardemumma on mautonta. Eipä paljoa paina matkatavaroissa :)
Mortonkia!
Minä olen vienyt mesimarjalikööriä. Sitä ei saa monesta paikasta maailmasta. Pitää olla savolaiskaupungin tuote.
Seuraavaksi vien suuren tavarataloketjun 100- vuotiskahvia. On kuulemma parasta.