Thaimaalainen ruoka ja katukeittiö ?

Ensi talvena ensimmäinen matka thaimaahan Hua Hiniin. Onko thaimaalainen ruoka kovin tulista ja mitä ne katukeittiöt ovat ? Ensi kertaa Aasian.
8653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Thai-ruoka on tulista ja maukasta. Jos et halua tulista ruokaa sano MAI PHET (ei tulista) niin saat vähemmän tulista, yleensä thaimaalaiset ei kyllä mausta farangien ruokaa niin paljon kuin paikallisille.
Katukeittiöt ovat sellaisia kärryjä jota myyjät työntelevät ja myyvät eillaisia ruokia niistä, kanaa, kalaa, hedelmiä,keittoja, lettuja, lihaa ym. Kannattaa kokeilla ehdottomasti, varmista vain että ruoka valmistetaan kunnolla. Sitten thaimaassa on paljon paikallisten omistamia hyviä thai-ruoka niin sanottuja muovituoli ravintolaita jossa kannattaa myös syödä. Titenkin on myös länsimaalaisille suunnattuja ravintoloita jos pihviä pizzaa ym haluaa syödä. Mutta suosittelen thai-ruokaa. Alla video pätkä missä kuvattu erillaisia thai ruokia ei kylläkään Hua Hinissä kuvattu pätkä mutta ruoka on samaa. Hyvää matkaa.
http://www.youtube.com/watch?v=eF28bz6tcug

Äänestä
  • Kiitos asiantuntevasta kirjoituksesta ja videosta. Ruoat näyttivät hyville ja eipä tuo Pattayakaan mitenkään syntiselle näyttänyt päinvastoin. Onko hinnat millaiset yleensä noissa ruokapaikoissa ja onko sama juttu kuin muuallapäin maailmaa missä paljon paikallisia siellä hyvä ruoka ?

    Äänestä

Pattaya näyttää syntiselle vain lestadiolaisten ja helluntailaisten ja muiden ahdistuneesti ajattelevien mielestä. Jokaisessa thaimaan turistikohteesta löytyy nk punaisten lyhtyjen alue. Ei ne häiritse normaalin ajatusmaailman omaavia ihmisiä.

Thaimaassa paikallinen ruoka maksaa katukeittiöissä 40 THB ( 1€ ) ylöspäin ja thai ruoka 150 THB ylöspäin (3€) Kannattaa todella syödä siellä missä paikalliset käy.

Äänestä
  • Vaihdoimme kohdetta naapurien suosituksesta jotka ovat käyneet Hua Hinissä ja pattayalla. menemmekin Pattayan Jomtienille naapurien mukaan niin paljon parempi kohde meille kolmekymppisille. Ja itsekin tätä palstaa lukemalla tuntuu vähemmän tiukkapipoisten paikalta.

    Äänestä

  • Odotamme matkaa kirjoitti:

    Vaihdoimme kohdetta naapurien suosituksesta jotka ovat käyneet Hua Hinissä ja pattayalla. menemmekin Pattayan Jomtienille naapurien mukaan niin paljon parempi kohde meille kolmekymppisille. Ja itsekin tätä palstaa lukemalla tuntuu vähemmän tiukkapipoisten paikalta.

    Näiden kirjoitusten perusteella ainoa tosiasia Huasta lienee se, että Hua on iäkkäämpien matkailjoiden suosiossa. By the way, jouduin itse pulittamaan kahdesti toimistokulut juuri siitä syystä, että mitä ko. palstalla kirjoiteltiin.

    Äänestä

  • otin onkeen kirjoitti:

    Näiden kirjoitusten perusteella ainoa tosiasia Huasta lienee se, että Hua on iäkkäämpien matkailjoiden suosiossa. By the way, jouduin itse pulittamaan kahdesti toimistokulut juuri siitä syystä, että mitä ko. palstalla kirjoiteltiin.

    toimistokulut ????? Meillä vasta lentoliput Bangkokiin varattuna emme tarvitse matkatoimistoja, silloinhan mielen muutokset ei maksa mitään. Tässä juuri katselemme Pattayan hotelleja Hard Rock Hotel taitaa olla valintamme 25 vrk lomalle.

    Äänestä

  • odotamme matkaa kirjoitti:

    toimistokulut ????? Meillä vasta lentoliput Bangkokiin varattuna emme tarvitse matkatoimistoja, silloinhan mielen muutokset ei maksa mitään. Tässä juuri katselemme Pattayan hotelleja Hard Rock Hotel taitaa olla valintamme 25 vrk lomalle.

    Varauslinja meni seuraavasti: Kata Noi Beach - Si Kao - PDC - Akumal ja kaikest huolimatt, niin hyvin kävi. Onnee teill in the BIG CITY!

    Äänestä

hard rock ei sijaitse jomptienilla. kannattaa nyt kuitenkin vähän tutkia asiaa ei niin hyvä hinta laatu suhde tossa hotellissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


odotamme matkaa kirjoitti:

Ensi talvena ensimmäinen matka thaimaahan Hua Hiniin. Onko thaimaalainen ruoka kovin tulista ja mitä ne katukeittiöt ovat ? Ensi kertaa Aasian.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu