moottori kylmänä(kesällä) lähdettäessä liikenteeseen aluksi moottori toimii normaalisti ja ryyppy pitää kierroksen kohdallaan hetken kunnes ensinmäisen kerran painaa kytkimen pohjaan (risteyksessä,) niin keirrokset putoaa alle 1000:n ja lopulta kone sammuu? Kun moottori hetken lämpenee tätä ongelmaa ei ole. Olisiko kellään tietoa mistä voisi johtua ja voisko asialle tehdä mitä säätöjä? Kiitos vastauksista etukäteen!!
Mondeo sammuu..?
Ford
2735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla oireillut samoin, en ole vikaa löytänyt. Olen putsannut ohivirtausventtiilin, mutta ei auttanut. Epäilen lämpötila-anturia, mutta en ole viitsinyt vaihtaa, kun olen oppinut "kiertään" tuon ongelman, eli jarruttelen vaihteilla tai pidän pikkukaasua jos pitää pysähtyä kokonaan. Yks konsti on antaa motin lämmetä minuutti ennen liikkeellelähtöä tai välttää voimakkaita "kaasun" muutoksia.
Joo samaan tyyliin minäkin olen pelaillut kaasun kanssa... no ongelma katoaa kun tulee talvi ja rupee käyttää lohkolämitintä. Kiitos vastauksesta tätyy harkita sitä anturin uusimista viimestään sitten keväällä.