Kyllä tuntuu tuo netinkautta tehtävä niinkutsuttu pimee kauppa kummasti kannattavan.
kannattaa
10
223
Vastaukset
- nousuun
Toivoisi todellakin, että verottaja puuttuisi viimeinkin myös tuohon veronkiertoon, sillä puuttuuhan se paljon pienempäänkin. Enpä usko että monikaan netinkautta myyvistä ilmoittaa verotukseen mitään saamistaan voitoista ja tuntuvat tienaavan paremmin, kuin moni pienipalkkainen työssä käyvä ja veronsa maksava.
- Myymummos
Jos omaansa myy niin se verottajalle kuulu!
- Hä HÄÄÄääääää
Vituttaako nyt ihan hirvesti kun et osaa mitään myydä, 5k€ /kk nettikaupasta on ihan kevyttä kauraa, ei edes tartte kotoaan mihinkään lähteä ja mitkä tärkeintä PUHTAANA KÄTEEN:
Mee vaan aamulla sinne paskaduuniis nuuskimaan nurkkia alle 2k€ kuukausipalkallas........................ai niin sähän saat maksaa siitä verot.
Revi siitä käppänä elämäniloo ittelles. - Vellihousu
Kyllä verottajalle olis tutkimista noissa jobbareiden autokaupoissa. Meidän tutuilla on naapuri joka vaihtaa joka kuukausi parhaina kaksikin autoa oman vakiautonsa rinnalla, viksaa vähän aluvannetta ja vahaa jne.. pintaan niin kyllä kauppa vaan kummasti käy. Tuskin viitsii tappiolla puuhastella.
Verottaja ei vaan jaksa, viitsi tai halua puuttua asiaan.- PEKKINEN
Mitä helvettiä se sulle kuuluu hanki elämä...
- Vellihousu
PEKKINEN kirjoitti:
Mitä helvettiä se sulle kuuluu hanki elämä...
Hitto sehän olet sinä,empä olisi arvannut.
- loppuuko
Nettikauppa on törkeää veronkiertoa, johon verottajan puututtava viimeinkin, onhan tämä surkuhupaisaa, jos joku pieni talkootyökin on jo veronalaista, mutta nettikauppaaminen ei ole, ei ole mikään selitys, että myy omia tavaroita, jos niistä otetaan voittoa, eriasia jos annetaan ilmaiseksi.
- Koolko000
Harvoimpa käytetyn tavaran hinta on korkeampi kuin uutena ollut, eli ei siinä voittoa tule! Myy sinäkin niin ei tarvitse olla kateellinen!
kyllon perkele ihmiset katteelisia kyttääjiä :)
- uskomatonta2
jokainen tehköön mitä haluaa, suomi on vapaa maa. jos joku myy tavaraa, antakaa sen myydä. tollot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa554887Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2543544Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2813410Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot362663Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2932632Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun461908Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2721811En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1431799Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm281412- 1201165