Lidli tulloo

Jo kelpaa, pihviä ja tuoretta leipää kaikkine höysteineen saadaan kohta vain kolmanneksella nykyhinnoista. Samaten suklaat ja limonaadit, maidot ja makkarat. Taitaa koko keskusta vaihtaa paikkaa kun liikennevirta kääntyy Lidliin!

http://www.loimaanlehti.fi/2014/05/lidl-tulee-entiseen-painotaloon/
45662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Kauppareisu sekä lyhenee että halpenee. :)

Äänestä

Kyllä, ja hiilijalanjälki kasvaa kun yhä suurempi osa tavaroista tulee Saksasta. Hurraa kuluttajanvapaus, luonnosta viis!

Äänestä
  • Ne kenellä on varaa voi ajatella hiilijalanjälkiä. Se on fakta, että köyhillä ei ole varaa ostaa lähituottajien luomutuotteita, joista kiskotaan törkeitä hintoja.

    Äänestä

  • seonfakta kirjoitti:

    Ne kenellä on varaa voi ajatella hiilijalanjälkiä. Se on fakta, että köyhillä ei ole varaa ostaa lähituottajien luomutuotteita, joista kiskotaan törkeitä hintoja.

    Kaupoissa on vielä toistaiseksi ihan kotimaista "massa"tuotantoakin. Tuoteselosteista ilmenee.
    En ole kroisos itsekään, mutta suunnittelen ostokseni tarkkaan esimerkiksi kausituotteet huomioden ja syön vain sen minkä tarvitsen. Turhat limsat ja ihmisiä muodottomiksi paisuttavat höttömätöt jäävät ostamatta.

    Äänestä

  • ölö kirjoitti:

    Kaupoissa on vielä toistaiseksi ihan kotimaista "massa"tuotantoakin. Tuoteselosteista ilmenee.
    En ole kroisos itsekään, mutta suunnittelen ostokseni tarkkaan esimerkiksi kausituotteet huomioden ja syön vain sen minkä tarvitsen. Turhat limsat ja ihmisiä muodottomiksi paisuttavat höttömätöt jäävät ostamatta.

    ottakaa nyt edes vähän selvää ennen kuin huutelette. suurin osa Lidlin peruselintarvikkeista kyllä ihan suomalaista alkuperää...maidot, leivät, lihat, vihannekset. Luuletko ÖLÖ että ne k:n tai s:n ananakset ja tonnikalat tulevat ihan lähituottajilta. luulenpa että alkaa vähän puntti tutisemaan muilla kaupoilla kun täytyy alentaa peruselintarvikkeet vihdoinkin kuluttajaystävällisemmälle tasolle. eihän tossa ole ollut mitään järkeä että juostaan tarjousten perässä ja kaikki muu on törkeän kallista. jatkossa haen tarjouskamat muista ja kaiken muun L:stä

    Äänestä

  • LLLLLLL kirjoitti:

    ottakaa nyt edes vähän selvää ennen kuin huutelette. suurin osa Lidlin peruselintarvikkeista kyllä ihan suomalaista alkuperää...maidot, leivät, lihat, vihannekset. Luuletko ÖLÖ että ne k:n tai s:n ananakset ja tonnikalat tulevat ihan lähituottajilta. luulenpa että alkaa vähän puntti tutisemaan muilla kaupoilla kun täytyy alentaa peruselintarvikkeet vihdoinkin kuluttajaystävällisemmälle tasolle. eihän tossa ole ollut mitään järkeä että juostaan tarjousten perässä ja kaikki muu on törkeän kallista. jatkossa haen tarjouskamat muista ja kaiken muun L:stä

    Erotkaa kirkosta ja liittykää Lidl-uskovaisiin.
    Paikkahan muistuttaa taivasta.
    Tavaraa vaikka millä mitalla ja melkein ilmaista.

    Äänestä

  • Niin suomalaista tavaraa itse ainakin LIDL:stä ostan ;) K ja S ryöstäjät saa ryöstää muita minun puolestani...

    Äänestä

  • Lidlissä on enemmän suomalaista tavaraa myynnissä kuin KKK tai SS-kaupoissa

    Äänestä

  • Oletko myös sitä mieltä että kaikki saksalaisella autolla kuljetetut tavarat muuttuvat saksalaisiksi. Taikka kääntäen että kaikki suomalaisen kauppaketjun myymät tuotteet muuttuvat suomalaisiksi kun niihin lätkäistään pirkka tai rainbow merkki.
    Tutkikaapa hieman tarkemmin tuotteiden alkuperää ennen kuin alatte pohtimaan näitä hiilijälanjälkiä. Monissa kotimaisiksi mielletyissä elintarvikkeissa saattaakin olla ulkomainen yllätys ja monissa lidlin tuotemerkeissä onkin suomalainen valmistaja.

    Äänestä

Vihdoinkin olemme saamassa Lidlin Loimaalle! Saamme laatua ja kilpailua lisää. Hiilijalanjäljestä ja kotimaisuudesta voidaan marista aivan maailman tappiin saakka. Lidl on sopivan kokoinen ja laadukas ja sieltä löytyy kaikki. Bonuksen keräilijät kävelee sitten toisiin kauppoihin. Mitkäs siinä kun voi valita.

Äänestä
  • Hiilijalanjälki ei ole marinaa. Suomalainen käyttää neljä kertaa enemmän luonnonvaroja kuin maapallo kestää. Onko se marinaa? Mitä väliä tämän faktan rinnalla on sillä, että saa makkaraa halvalla? Kulutusta pitää vähentää eikä hinkua yhä uusia kauppoja joka nurkkaan.

    Äänestä

  • poiuiu kirjoitti:

    Hiilijalanjälki ei ole marinaa. Suomalainen käyttää neljä kertaa enemmän luonnonvaroja kuin maapallo kestää. Onko se marinaa? Mitä väliä tämän faktan rinnalla on sillä, että saa makkaraa halvalla? Kulutusta pitää vähentää eikä hinkua yhä uusia kauppoja joka nurkkaan.

    Ilmakehää tuhoaa eniten riisin tuotanto. Peruna on ilmakehän kannalta puhtaimpia elintarvikkeita. Ei suomlaisia voi syyttää kaikesta. Hiilen lisäksi kun pitää huomioida metaani ja noki.

    Äänestä

  • poiuiu kirjoitti:

    Hiilijalanjälki ei ole marinaa. Suomalainen käyttää neljä kertaa enemmän luonnonvaroja kuin maapallo kestää. Onko se marinaa? Mitä väliä tämän faktan rinnalla on sillä, että saa makkaraa halvalla? Kulutusta pitää vähentää eikä hinkua yhä uusia kauppoja joka nurkkaan.

    Kannattaa suosia lidliä. Sinne tulee päivässä yksi rekka, joka tuo kaiken. Duopolin liikkeisiin voi tuoda tavaraa kolmekymmentäkin tavarantoimittajaa. Jotkut vain muutaman hassun leivän kerrallaan. Se on hölmöä, saastuttavaa ja kallista.
    Saksalaisilla tuo logistiikka on paremmin hallussa.

    Äänestä

Mitä se sinua häiritsee jos muut ostavat edullisempaa ruokaa...... mene vain Cittariin niin saat sen 20% kalliimmalla hinnalla.

Äänestä
  • Aina menee ohi. Poiuiuhan ei tarkoittanut sitä mitä jokin tuote jossain maksaa vaan sitä mitä ylikuluttamisemme todella maksaa esimerkiksi lapsillemme, jotka jäävät jälkeemme. Kuluttamista pitää vähentää, se on fakta, jos haluamme säilyttää tämän pallomme. Tässä nyt ei ole kysymys siitä että jokin kaupparyhmä olisi toista parempi vaan vähän isommista asioista kuin lauantaimakkaran tms hinta.

    Äänestä

  • werewe kirjoitti:

    Aina menee ohi. Poiuiuhan ei tarkoittanut sitä mitä jokin tuote jossain maksaa vaan sitä mitä ylikuluttamisemme todella maksaa esimerkiksi lapsillemme, jotka jäävät jälkeemme. Kuluttamista pitää vähentää, se on fakta, jos haluamme säilyttää tämän pallomme. Tässä nyt ei ole kysymys siitä että jokin kaupparyhmä olisi toista parempi vaan vähän isommista asioista kuin lauantaimakkaran tms hinta.

    ei tuo nyt mitenkään ohi mennyt...miten se LIDLIN edullisempi ruoka mielestäsi jättää suuremmaan hiilijalanjäljen? kulutetaan sama määrä mutta maksetaan vähemmän. jos joku ruoka on tehokkaampaa valmistaa saksassa ja tuoda suomeen niin niinhän se kannattaa tehdä. tehokkuus tarkoittaa pienempiä tuotantokustannuksia ja nämä korreloivat miltei suoraan pienempään hiiljalanjälkeen...mukaan lukien tuo kuljetus.
    Ja ruokaostoksistahan nimenomaan tällä palstalla puhutaan.

    Äänestä

Testasin ruokakassit Prismassa sekä lidelissä niin hinta oli ihan sama mutta prismassa sain bonukset siis kallistun prismaan. ihmettelen tätä vouhotusta superhalvuudesta. Menetin vielä rahaa siinä kun ajoin Forssaan.

Äänestä
  • Ystäväpariskunta on tehnyt vertailua Prisman ja Lidlin välillä Lappeenrannassa. Lidl voitti vertailun mennen tullen ylivoimaisesti halvemmilla hinnoillaan. Siellä sekä kotimaiset että ulkomaiset tuotteet ovat halvempia kuin esim Prismassa ja Cittarissa. Tekivät vertailua parin kuukauden ajan. Ja siirtyivät Lidlin vakiasiakkaiksi.
    Monet haukkuvat Lidlissä käyviä lähes isänmaan pettureiksi, mutta hei, mitä väliä, Suomi syytää muutenkin rahansa EU:iin. Ja ainakin meikä on niin köyhä, että on pakko ostaa ruoka sieltä mistä sen halvemmalla saa. Ja Lidlistä saa siis myös suomalaista ruokaa jos niin haluaa. Lisäksi mukavia ulkolaisia erikoisuuksia. Tulisi vaan nyt nopeasti tänne Loimaalle tuo Lidl ettei tarvitsisi Forssaan ajella :)

    Äänestä

  • Juurikin näin. Ihmettelen myös että prismakin olisi kallis, ei minunkaan monipuolisen ostoslistan perusteella. Ei kai 40% ihmisistä voi olla niin "bonushulluja", että olisivat täysin hintasokeita. Riippuu varmaan mitä sitten ostaakin, ja tykkään myös tuoretiskistä.
    Kuinkahan moni muu muuten muistaa ottaa huomioon noi autokulut.

    Mutta kilpailu on aina hyväksi ja sitä tulee lisää. Joutuu prismakin tarkisteleen hintoja.
    Entistä enemmän kelpaa mennä prismaan.

    Äänestä

Jää vain ihmetys, että miksi on hyväksyttävämpää maksaa samasta tavarasta ylisuuri hinta kun halvemmallkin sen saa....on Loimaalla hulluja mielipiteitä!

Äänestä
  • Siksi, koska näin valtio saa enemmän emmekä joudu Kreikan tielle. Jokainen, katsomaan vain miten sen oman talouden ja kukkaron on hoitanut. Yhteiseen hyvään tässä kerätään.

    Äänestä

Ihmiset ostaa niin erilaisia tuotteita. Jokaisen kannattaa omalla kohdalla laskea, mistä saa edullisimmin juuri ne tuotteet, joita käyttää. Itse ostan Lidlistä tietyt tuotteet, jotka ovat joko parempia tai halvempia kuin muualla, mutta en todellakaan tee siellä kaikkia ruokaostoksia.

Äänestä

Tuleekohan Loimaan Lidliin riittävästi parkkitilaa, Forssassa se tuntuu välillä loppuvan kesken.

Äänestä
  • parempihan se olisi kun tavara enemmän maksaa. se on sitä mistä valtio saa aina enemmän. onhan se tietysti niinkin et peruskoulu maksaisi, tk maksu olisi tietty. tää vie kreikan tielle. ne on persut kuitenkin kuka saksalaista kauppaa kannattaa ja kauppa vie rahansa pois loimaalta. k on loimaanlainen yritys ja pitää täällä pyöriä pyörimässä. katsokaa vaikka vaikka piisonien tai hurrikaanienkin yleisössö istuvat mainoksia ymparillenne niin tiedätte mistä tuotteenne / palvelunne hankitte. ei näitä sirkushuveja muuten täällä ole. no jokainen tavallaan ja itketään sitten perään

    Äänestä

  • oma napaaa kirjoitti:

    parempihan se olisi kun tavara enemmän maksaa. se on sitä mistä valtio saa aina enemmän. onhan se tietysti niinkin et peruskoulu maksaisi, tk maksu olisi tietty. tää vie kreikan tielle. ne on persut kuitenkin kuka saksalaista kauppaa kannattaa ja kauppa vie rahansa pois loimaalta. k on loimaanlainen yritys ja pitää täällä pyöriä pyörimässä. katsokaa vaikka vaikka piisonien tai hurrikaanienkin yleisössö istuvat mainoksia ymparillenne niin tiedätte mistä tuotteenne / palvelunne hankitte. ei näitä sirkushuveja muuten täällä ole. no jokainen tavallaan ja itketään sitten perään

    oletko kenties hieman yksinkertainen...arvaappa kuka ne piisonien ja hurrikaanien mainokset maksaa...no tietenkin maksavan yrityksen asiakas korkeina hintoina ei kai niitä kukaan hullu yrittäjä suoraan omasta taskusta laita. en kyllä periaatteestakaan käy ostoksilla yrityksessä joka hukkaa minun rahojani jonkun pallokerhon toimintaan. ostan tarvitsemani tuotteet sieltä mistä saan ne edullisemmin ja pallopeliin voin ostaa lipun ja maksaa siitä jos sinne haluan mennä piste.

    Äänestä

  • oma napaaa kirjoitti:

    parempihan se olisi kun tavara enemmän maksaa. se on sitä mistä valtio saa aina enemmän. onhan se tietysti niinkin et peruskoulu maksaisi, tk maksu olisi tietty. tää vie kreikan tielle. ne on persut kuitenkin kuka saksalaista kauppaa kannattaa ja kauppa vie rahansa pois loimaalta. k on loimaanlainen yritys ja pitää täällä pyöriä pyörimässä. katsokaa vaikka vaikka piisonien tai hurrikaanienkin yleisössö istuvat mainoksia ymparillenne niin tiedätte mistä tuotteenne / palvelunne hankitte. ei näitä sirkushuveja muuten täällä ole. no jokainen tavallaan ja itketään sitten perään

    ai koska Kesko on mahtanut siirtää kotipaikakseen loimaan...mä kun ihan luulin että se on pörssiyhtiö jonka kotipaikka on Helsinki?

    Äänestä

  • Ja aamusta oli jo forssan lidlin piha aivan tukossa! On tämä taloustilanne tehnyt sen, että ihmiset ovat alkaneet katsomaan hintoja.
    No kymmenen vuotta se parkkipaikan mitoitus riittikin, mutta lisääkään ei taida olla tilaa tehdä, jos ei sitten kadun toiselle puolelle pellolle.

    Äänestä

  • kyllänäinon kirjoitti:

    oletko kenties hieman yksinkertainen...arvaappa kuka ne piisonien ja hurrikaanien mainokset maksaa...no tietenkin maksavan yrityksen asiakas korkeina hintoina ei kai niitä kukaan hullu yrittäjä suoraan omasta taskusta laita. en kyllä periaatteestakaan käy ostoksilla yrityksessä joka hukkaa minun rahojani jonkun pallokerhon toimintaan. ostan tarvitsemani tuotteet sieltä mistä saan ne edullisemmin ja pallopeliin voin ostaa lipun ja maksaa siitä jos sinne haluan mennä piste.

    Muistappa maksaa sitten Biisoneille Tupla hinta lipustasi. Epäilen dementiaa tässä vaiheessa lippukassalla

    Äänestä

  • saviseudunsankari kirjoitti:

    ai koska Kesko on mahtanut siirtää kotipaikakseen loimaan...mä kun ihan luulin että se on pörssiyhtiö jonka kotipaikka on Helsinki?

    Kesko onkin , mutta paikallinen kauppias maksaa yrityksensä henkilökohtaisetkin verot Loimaalle

    Äänestä

Siwat... valintalato...hurrien omistama ketju.

Äänestä
  • Minun tietääkseni suomen lähikaupan omistaa englantilainen sijoitusyhtiö.

    Äänestä

Rynkyttäkää rauhassa niitä bonuskorttejanne, joiden palautukset maksatte hinnoissa ihan itse. Kun Lidl tulee vihdoin ja viimein, en astu ikinä enää Cittariin, enkä ässään.

Huom! Lidlissä on paljon suomalaisia tuotteita - valitettavasti. Laatu kun ei suomituotteissa ole kummoinen.

Äänestä

kävin tuossa juhannuksen alla turussa liiterissä ostoksilla. oli kyllä hurja hintaero meidän nykyisiin kauppoihin. maito, piimä, jauheliha, grillipihvit, margariini... lista on pitkä. kaikki selvästi (20%) edullisempia ja SUOMALAISIA.

Äänestä

suosikaa Lidliä ja suositte ilmastunmmuutosta! ko? -3 astetta kesäkuussa, sitääkin ilmaston jo hieman lämmetä!

Äänestä
  • piti käydä oikein kattomassa hintoja...odotus on kova koska hinnat oikeasti halpoja.
    esim Maito alle 80snt vissyä suunnilleen pantin hinnalla ja aika erikoista että pakatun kalan ja lihan valikoimat ja päiväykset paremmat kuin paikallisessa (palvelutiskistä en ikinä osta mitään kun niissä ainoa päiväys on tuo etiketti joka laitetaan pakkausvaiheessa)

    Äänestä

Yes, hienoa, että saadaan vihdoinkin Lidl Loimaalle! Tuskin K-kauppojen tai S-ryhmän tuotteiden kotimaisuusaste sen suurempi on. Lidlissä hyvät ja edukkaat tuotteet.

Äänestä
  • onko tietoo jo milloin aukee

    Äänestä

  • säästäjä kirjoitti:

    onko tietoo jo milloin aukee

    kai se tänä vuonna avaa jo ovet. tämä grillikausi täytyy varmaan vielä tyytyä "tulikuumiin" mutta ensi vuonna pääsee jo "grillimaistereihin" käsiksi

    Äänestä

Lidliin.......................

Äänestä
  • on näköjään kilpailijat vastannut jo etukäteen Lidlin tuloon, kun on alennettu hintoja...tosin vain punasilla hintalapuilla ja päiväysvanhaa tavaraa. ite haluan tuoretta ja edullista. pitäkää vanhat tavaranne ja jakakaa vaikka johonkin jos ei kauppa käy.

    Äänestä

Kannattaa ostaa ehdottamasti suomalaista lihaa.
Lihaan on ruiskutettu painon lisäämiseksi, eikun hups, siis säilyvyyden parantamiseksi suolavettä mutta se suola on äärimmäisen puhdasta suomalaista suolaa ja vesi on myös äärimmäisen puhdasta ja kirkasta suomalaista lähdevettä.
Saksalaisessa lihassa on pelkkää lihaa mutta se on todennäköisesti pilalla jo muutamassa tunnissa ruhosta irrottamisen jälkeen.

Äänestä

Lidl perunut tulonsa. Johtoporras lukenut nämä tyhmät jutut ja ovat päättäneet
mennä Loimaan sijasta Akaaseen !!

Äänestä
  • eiköhän tämän palstan juttujen mukaan kannattaisi jo alkaa valmiiksi suunnittelemaan laajennusta Loimaan Lidliin. veikkaan että on parin vuoden sisällä Loimaan markkinajohtaja.

    Äänestä

Huom lihan syöjät...ei liiterissä ole pelkästään saksalaista lihaa....yhtälailla muistakin kaupoista saa ulkomaalaisia eineksiä....itse mökkiläisenä poikkean aina forssan liiteriin....nyt voi mökkisapuskat kohta poiketa hakemaan loimaalta...loistojuttu että loimaakin vihdoin saa tervettä kilpailua kylälle...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hinnat puttoo kirjoitti:

Jo kelpaa, pihviä ja tuoretta leipää kaikkine höysteineen saadaan kohta vain kolmanneksella nykyhinnoista. Samaten suklaat ja limonaadit, maidot ja makkarat. Taitaa koko keskusta vaihtaa paikkaa kun liikennevirta kääntyy Lidliin!

http://www.loimaanlehti.fi/2014/05/lidl-tulee-entiseen-painotaloon/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu