Pirita

Minkälainen meininki on nykyisin Piritan vierasvenesatamassa.Onko viinakauppaa, ravintolaa, saunaa ym. palvelua vielä tarjolla, vai onko paikka kovinkin hiljentynyt, kun parikin kilpailevaa mestaa on lähempänä keskustaa ?? Ja uskaltaakohan siellä tankata dieseliä, kun aikoinaan sieltä moni sai tankkiin vettä tai muuuta mönjää, joka sitten kotimatkalla tukki suodattimia.
10465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kauppoja on parikin, toinen hyvä viinikauppa, toisessa vaan ne myydyimmät tavarat: lonkeroa, kaljaa, siideriä ja pienehkö valikoima viinoja. Ruokaa ei kaupasta löydy. Pizzaa ja perussafkaa saa parista paikasta ja taksillahan pääsee keskustaan alle kympillä ja vartissa.

Sauna saatiin vuokrattua nyt viikonloppuna myös, mutta hintaa en tiedä kun kaverit hoiti sen. Vessat on törkyset ja haisevat ja paperi aina loppu.

Isompi valintamyymälä on tosin siinä parin sadan metrin päässä, joten sieltä kaupasta saa sitten kaikkea tarvittavaa.

En tankannut, en ole koskaan tankannut Piritassa, mutta kunnon suodattimet ja vedenerottimet kai löytyy jokaiselta? Mulla kun on purkkarissa vaan pikkudiesel, niin polttoainetta ei hinnan takia tarvitse sieltä hakea.

Tilaa oli nyt viikonloppuna hyvin, alle kymmenen suomalaisvenettä ja yksi saksalainen.

Äänestä
  • Kiitos näistä asiallisista tiedoista :)

    Äänestä

  • Missä siellä joku toinen viinikauppa on, Erikssonin Poodia tarkoittanet tuolla toisella?

    Äänestä

Joo, siinä samassa rakennuksessa heti Erikssonin puodin (ja baarin) jälkeen on viinikauppa. Ollut pari vuotta. Vähän ennen alikulkua ja venetarvikeliikettä.
Nyt oli ikkunassa mainos viininmaistajaistilaisuudesta lähiaikoina.

Äänestä
  • mahtaakohan vierasveneille olla sähköä tarjolla ?

    Äänestä

  • Onko Erikssonin puoti taas auki? Viimeksi käydessäni pari kolme vuotta sitten se oli jo lopettanut.

    Äänestä

  • Eestimaa kirjoitti:

    mahtaakohan vierasveneille olla sähköä tarjolla ?

    on sähköä, saunaan, uimaan ja aamiaiselle pääsee olympiahotelliin joka on vieressä

    Äänestä

  • kiinni auki kirjoitti:

    Onko Erikssonin puoti taas auki? Viimeksi käydessäni pari kolme vuotta sitten se oli jo lopettanut.

    No onhan se auki, eilen tuli käytyä. Valikoima on pienentynyt oikein urakalla. Onneksi läheltä löytyy oikea kauppa, josta saa kaiken muun.

    Äänestä

Piri piri meininki

Äänestä

Mihin saakka Piritassa Las Piritas-terassia vastapäätä oleva viinikauppa on sunnuntaina auki? Tai löytyykö sinne puhelinnumeroa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LännenMies kirjoitti:

Minkälainen meininki on nykyisin Piritan vierasvenesatamassa.Onko viinakauppaa, ravintolaa, saunaa ym. palvelua vielä tarjolla, vai onko paikka kovinkin hiljentynyt, kun parikin kilpailevaa mestaa on lähempänä keskustaa ?? Ja uskaltaakohan siellä tankata dieseliä, kun aikoinaan sieltä moni sai tankkiin vettä tai muuuta mönjää, joka sitten kotimatkalla tukki suodattimia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu