Museo ovat hintansa väärti

Kotkan museo ei ole voittoa tuottava laitos. Kotkalaisten pitäisi ymmärtää kulttuurin merkitys. Hinta ei saa olla esteenä.
Entinen museomestari arvosteli aikoinaan museoinvestointien tappiollisesta uhasta, vaan miten kävi. Museo tahkoaa voittoa ja on sähkölaitosta vastaava rahasampo kaupungille.
689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Paljonko niistä päivistä tulee kaupungille tuottoa jolloin kävijöitä on alle 10 /päivä?
Museolainan korkokulut ovat n. 2.000.000 euroa vuodessa. Päälle tulevat lyhennykset ja käyttömenot.

Äänestä

Kulttuurin kuluttaja sanoo että museo ei ole voittoa tuottava laitos. Heti perään hän mainitsee että museo tuottaa voittoa ja on rahasampo!
Oletko laskutaidoton vai sosiaalidemokraatti?

Äänestä

Kotkan veistospuistokin on hieno ja iloa älykkäälle ihmiselle antava ympäristö. Valitettavasti vain veistospuisto on kuin helmiä sioille, kun kysymyksessä ovat sivistymättömät ja yksinkertaiset kotkalaiset. Laaksosta käy sääliksi, kun joutuu nielemään kotkalaisten päälleen syytämää lokaa.Täällä asuu tosi juntteja, juntteja jotka eivät muuhun kykene kuin valittamaan joka asiasta.

Äänestä

hehh-hahhhaa-hoooh.heehh

ihanan kyldyrelli humanisti eli erittäin paha-paha.tappiota ei saa eikä voi rahassa mitata kunhan vaan JOKU MUU ne maksaa.
sehän ei humanistia huoleta koska hän pelkästään kuluttaa yhteiskunnan verovaroja kohdusta hautaan.
koskaan,ei koskaan tee mitään tuottavaa.

on niin kiva olla kyldyrelli toisen samanlaisen keekoilijan kanssa.pyh.
syöpää sanon minä.
kun leipää pitää saada.ehkä kyldyrelli elää taiteesta?
ihminen ei elä ! ellei syö haukimuseota tyhjäksi.
kunnes sitten sekin on tyhjä.

Äänestä

Huomasitko millaista valitusta oli tuo sinunkin kirjoitelmasi ?

Hyvää kesää sinullekkin sivistynyt älykkö !

Äänestä

Jokainen kustantakoon omat harrastukset täysimääräisesti itse. Tarkoitan MYÖS ja nimenomaan kaikkea kulttuuriPASKAA, jossa ylivoimainen enemmistö rahoittaa pienen piirin kalliit huvit.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kulttuurin kuluttaja kirjoitti:

Kotkan museo ei ole voittoa tuottava laitos. Kotkalaisten pitäisi ymmärtää kulttuurin merkitys. Hinta ei saa olla esteenä.
Entinen museomestari arvosteli aikoinaan museoinvestointien tappiollisesta uhasta, vaan miten kävi. Museo tahkoaa voittoa ja on sähkölaitosta vastaava rahasampo kaupungille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu