Eräällä säännöllisellä ajoreitilläni on pitkä suora alamäki. Jos tulen mäkeen noin 80 km/t ja painan mäessä kytkintä, niin nopeus nousee mäessä noin 90 km tuntiin. Jos tulen mäkeen noin 100 km/t ja painan kytkintä, niin nopeus alkaa hitaasti laskea arvoon noin 90 km/t. Jos tulen mäkeen tuota yhdeksää kymppiä ja painan kytkintä, niin nopeus ei juuri muutu.
Kysymys kuuluukin: Jos tulen mäkeen käyttäen vakionopeudensäädintä arvolla 90 km/t, niin miten kytkimen painamien tässä tilanteessa vaikuttaa polttoainetalouteen: Nostaako se sitä vai laskeeko se sitä? (Saab 9-5)
(Enenmpi akateemista mielenkiintoa kuin taloudellinen kohtalonkysymys.)
Kysymys kuuluukin: Jos tulen mäkeen käyttäen vakionopeudensäädintä arvolla 90 km/t, niin miten kytkimen painamien tässä tilanteessa vaikuttaa polttoainetalouteen: Nostaako se sitä vai laskeeko se sitä? (Saab 9-5)
(Enenmpi akateemista mielenkiintoa kuin taloudellinen kohtalonkysymys.)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oletko yrittänyt kattoa ajotietokoneesta? Se ois varmaan jotenkin suuntaa-antava.
Noin muuten ilmeisesti tilanne on sellanen, että jos on vaihde pesässä ja rullailee muuten vaan (siis ilman kytkintä), ni kulutus on lähellä nollaa tai nolla.
Jos on kytkin pohjassa ni kulutus on hyvin pieni, mutta ei ihan yhtä pien ku moottorijarrutuksessa.
Näin opetettiin autokoulussa, sen tarkemmin en osaa neuvoa..
Kytkin alhaalla on mitattu - arvo oli alhainen, tosin en enää muista mitä se näytti. Säätimen kanssa arvo on vielä mittaamatta.
Kytkin alhaalla kulutus on ehkä sama kuin tyhjäkäyntikulutus? Vai onko?
Moottorijarrutuksessa uusissa autoissa ilmeisesti polttoaineen syöttö katkaistaan kokonaan, eli kulutus on vielä alhaisempi. Mutta entä säätimellä?
Kytkin alhaalla kulutuksen on pakko olla sama kuin tyhjäkäyntikulutus - ihan maalaisjärjellä ajatellen.
Vielä lisää miettimistä - rax - rax - oliskohan tuo säädintapaus tuossa tapauksessa myös rajatapaus? Säädetty nopeushan ei koskaan voi olla absoluuttisen sama kuin vapaa rullausnopeus olisi.
Entä käytännössä?
Nyt katsoin ajotietokoneesta kun säädin oli päällä.
Mäen alkupäässä arvo oli 1,8 litraa sadalla ja loppupäässä 2,2 litraa sadalla.
riippuu onko sulla ruiskumoottori vai kaasutin. Sekä myös ahtimesta. Tyhjäkäynti vie bensaa mutta jos kaasutin menee kiinni ja ahdin nollassa, ei löpöä kulu lainkaan. Näin yleensä tilanne kaasu ylhäällä ja pykälässä, mutta ei aina. Sen voi kukin kokeilla liukkaalla kun pito menee takaa hetkeksi muttei sudi niin löpön syöttö katkee, koska T7 luulee että on tavallaan alamäki. Tai sillon kun painaa kaasua niin vähän ettei T7 huomaa mutta pääsee silti ihan ryömimällä eteenpäin, tavallaan ilmaseks.
On ruisku. Mikä on T7?