Miksi monet suhtautuu animea katsoviin tai muuten Japanista kiinnostuneisiin ihmisiin hyvin negatiivisesti. Jumaliste että alkaa raivostuttaa tuo. Olen kuulut että monia kiussatu anime ja mangan takia. Iteä ei varsinaisesti mutta ihmiset nauraneet.
Kiusaaminen animen takia
8
249
Vastaukset
- qsew
Minua on kiusattu varsinkin ylä koulussa animen katsomisesta, mutta en ole niistä välittänyt. Luulen, että monet suhtautuu siihen negatiivisesti sen takia koska luulevat niitten olevan liian lapsellisia, koska ne ovat ''piirrettyjä''. Näyttää sitten pari videopätkää jostain tietystä ''raa'asta animesta'' (jossa veri lentää yms.), mutta ei animet tai mangat minusta ainakaan eroa muista sarjoista/kirjoista.
- TaivasonJapanissa
Vittu,
ole vaan kovana.
Ne saatanan
henkisesti kuolleet
luopiot eivät ole
edes teidän ajatusenne
veroisia.
Joten missaa heidät
täysin.
Voidaan sanoa,
että oikealla tavalla
käsitettynä Japanilainen
kultturi on elämä ja
elämää.
Joka antaa harmaassa
kulttuurissa ihmiselle
oikean värikkään ja
tasapainoisen elämän.
Se on niin kuin,
Väino Linna,
Tuntemattoman sotilaan
kirjoittaja sanoi,
että mitä ne voivat
jos vain pysyt paikoillasi.
Eli kun et välitä,
kuin henkisestä
hyvyydestä.
Niin maalliset pahuudet
häipyvät.
Ja henkistä hyvyyttähän
ei pidä pelätä.
Se on valetta,
että henkisessä
hyvyydessä olisi
pahuutta.
Ei ole,
ei edes mitään. - my_vocaloidanime_fanpage
Itseäni on kiusattu animen katsomisesta ja mangasta.Aluksi yritin lukea silleen ettei kukaan huomaisi, mutta ei kyllä onnistunut. Jotkut tulee aina huomauttelee siit ja jotkut on kiusannu sillee "Kerro jotain animest" "laula jotaa japaniks" ja sitten nauraneet. Vetää kyl hiljaseks, mut onneks on ollu kaverit tukena. Sanon vaa ettei tarvii välittää, pian ne ei enää jaksa kiusata.
- my_vocaloidanime_fanpage
Kun aloitin mangan lukemisen en tiennyt, että tulisin kiusatuksi. Olin nähnyt yhen oppilaan, jota ei kiusattu vaikka hän tuli kouluun peruukki päässä.En tiedä miksi sitten minua kiusataan. Meistä tuli kavereita ja kaikki on nyt hyvin, kun ei jaksa välittää kiusaajista.
..vitun animehomot..menkää sinne vitun Japaniin jos se on niin kiva..
- AlexDeLarge
No onhan se vittumaista. Ei mitään väliä, vaikka juoni ois monimutkainen, hahmot persoonallisia ja monikerroksisia, teemat ja symboliikka syvää tai taiteellinen arvo taivaissa. Ku se on piirretty nii se on lapsille xDDDDD lol. Sit mennään kattomaan joku Ben Stillerin pierukakkavitsti-komedia joka oli paras leffa ikinä. Samoin kaikki weeaboo ernut, jotka tunkevat väkisin desuja ja kavaiiiita puheeseensa eivät niin auta tän filmimuodon imagoa.
Mutta onhan tää nyt paranemaan päin. Animaatio ei oo enää mikään UG-kulttuuri ja esimerkiksi Ättäk on Titän on aika suosittu ihan animujoukkojen ulkopuolellakin. Animen katsominen ihan ok, kunnes se lähtee käsistä.
Ennen kuin huomaatkaan olet lihonnut, makaat parin waifun kanssa vanhempien kellarissa anime kokoelmasi kanssa.
Tälläiset weeaboot häpäisevät Japanin kulttuurin. Tässä esimerkki: https://www.youtube.com/watch?v=9evMhrbV9RQ- Kylmis_
Katsoisitte mielummin tiedeohjelmia ja luonto-ohjelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4423279SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1002536Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj822096Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1401865- 1441707
- 841438
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi261422Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3121219Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li211181Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021069