AIKAS PAHA

AAV+

Tilasin vuodenvaihteessa uuden ulkosuodattimen 300 l. akvaani, samanlainen kuin edellinen. Tähän asti yrittänyt saada toimimaan, vaan ulostuloputki ei antanut kuin pelkkää liritystä kunnon suihkun edestä. Sain uuden moottoriosan ja lyhensin putken yhtymäkohdasta n 8cm letkua, koska sanottiin että letkut voivat olla liian pitkiä ja vähentää virtausta. Entinen moottori toimi aina kaiken homman jälkeen pari pvää..suihku lopahti lirinäksi. Otin sisäsuodattimen avuksi. Nyt kun tuo uusi moottoriosa näyttänyt pian kaksi vrk.tta toimineen ja minulla ed.sisäsuodatin toiminnassa, kysymys kuuluu; onko siitä haittaa jos molemmat ovat päällä?? Koska tuon ulkoisen takia on pakostakin joutunut sitä putsaan ja vettä lisään. Veden kovuus on noussut, muut arvot pysyneet suht ´aisoissa´. En tuon kovuuden kanssa ennen joutunut tekemisiin..mitä tehdä? Vuosia sitten tällä palstalla oli sellanen kui fish king, jolta sain arvokkaita neuvoja miljoonakalojen pelastukseen ja se toimi. Olisikohan joku vastaava nyt avittamassa?

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoviiripyrstö

      Ei haittaa mitään vaikka käyttäisit sekä ulko- että sisäsuodatinta samaan aikaan. Pikemminkin on suositeltavaa pitää molemmat käytössä, etenkin jo noinkin isossa altaassa. Sisäsuodatin hoitaa mekaanisen roskien keräämisen ja ulkosuodatin biologisen suodatuksen. Kovuuden nousun vaikutukset riippuvat kalastostasi ja muista vesiarvoistasi. Tarkoitatko kovuudella kokonaiskovuutta (gH) vai karbonaattikovuutta (kH)?
      Kunnollisia asiantuntijoita ja nopeampia vastauksia saa helpommin rekisteröitymällä aquaweb foorumille, kuin kyselemällä täältä.

      • AAV+

        Kiitos vastauksesta. gh.ta tarkoitin, eli just tuota kokonaiskovuutta. Annanpa sitten tuon sisäsuodattimen olla myöskin, ei sieltä erotu juuri kasvien takaa. Muut arvot olivat ok. Kalasto on pysynyt suht samana, juuri luovutin partamonneja ja milliksiä, tuppaavat lisääntyyn aikas tiuhaan, iso ´ukkeli´partis sai lähteä kun jatkuvasti oli siinä hommasa. Täytyypä tutustua mainitsemaasi foorumiin. Kiitti vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7213
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4856
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4549
    4. 68
      4256
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4148
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3168
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2888
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2448
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2357
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      209
      2258
    Aihe