AIKAS PAHA

AAV+

Tilasin vuodenvaihteessa uuden ulkosuodattimen 300 l. akvaani, samanlainen kuin edellinen. Tähän asti yrittänyt saada toimimaan, vaan ulostuloputki ei antanut kuin pelkkää liritystä kunnon suihkun edestä. Sain uuden moottoriosan ja lyhensin putken yhtymäkohdasta n 8cm letkua, koska sanottiin että letkut voivat olla liian pitkiä ja vähentää virtausta. Entinen moottori toimi aina kaiken homman jälkeen pari pvää..suihku lopahti lirinäksi. Otin sisäsuodattimen avuksi. Nyt kun tuo uusi moottoriosa näyttänyt pian kaksi vrk.tta toimineen ja minulla ed.sisäsuodatin toiminnassa, kysymys kuuluu; onko siitä haittaa jos molemmat ovat päällä?? Koska tuon ulkoisen takia on pakostakin joutunut sitä putsaan ja vettä lisään. Veden kovuus on noussut, muut arvot pysyneet suht ´aisoissa´. En tuon kovuuden kanssa ennen joutunut tekemisiin..mitä tehdä? Vuosia sitten tällä palstalla oli sellanen kui fish king, jolta sain arvokkaita neuvoja miljoonakalojen pelastukseen ja se toimi. Olisikohan joku vastaava nyt avittamassa?

2

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoviiripyrstö

      Ei haittaa mitään vaikka käyttäisit sekä ulko- että sisäsuodatinta samaan aikaan. Pikemminkin on suositeltavaa pitää molemmat käytössä, etenkin jo noinkin isossa altaassa. Sisäsuodatin hoitaa mekaanisen roskien keräämisen ja ulkosuodatin biologisen suodatuksen. Kovuuden nousun vaikutukset riippuvat kalastostasi ja muista vesiarvoistasi. Tarkoitatko kovuudella kokonaiskovuutta (gH) vai karbonaattikovuutta (kH)?
      Kunnollisia asiantuntijoita ja nopeampia vastauksia saa helpommin rekisteröitymällä aquaweb foorumille, kuin kyselemällä täältä.

      • AAV+

        Kiitos vastauksesta. gh.ta tarkoitin, eli just tuota kokonaiskovuutta. Annanpa sitten tuon sisäsuodattimen olla myöskin, ei sieltä erotu juuri kasvien takaa. Muut arvot olivat ok. Kalasto on pysynyt suht samana, juuri luovutin partamonneja ja milliksiä, tuppaavat lisääntyyn aikas tiuhaan, iso ´ukkeli´partis sai lähteä kun jatkuvasti oli siinä hommasa. Täytyypä tutustua mainitsemaasi foorumiin. Kiitti vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      45
      3897
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      15
      2942
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      32
      2500
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      27
      1811
    5. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      50
      1427
    6. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      443
      1401
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      43
      1373
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      31
      1218
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      50
      1141
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      16
      1125
    Aihe