AIKAS PAHA

AAV+

Tilasin vuodenvaihteessa uuden ulkosuodattimen 300 l. akvaani, samanlainen kuin edellinen. Tähän asti yrittänyt saada toimimaan, vaan ulostuloputki ei antanut kuin pelkkää liritystä kunnon suihkun edestä. Sain uuden moottoriosan ja lyhensin putken yhtymäkohdasta n 8cm letkua, koska sanottiin että letkut voivat olla liian pitkiä ja vähentää virtausta. Entinen moottori toimi aina kaiken homman jälkeen pari pvää..suihku lopahti lirinäksi. Otin sisäsuodattimen avuksi. Nyt kun tuo uusi moottoriosa näyttänyt pian kaksi vrk.tta toimineen ja minulla ed.sisäsuodatin toiminnassa, kysymys kuuluu; onko siitä haittaa jos molemmat ovat päällä?? Koska tuon ulkoisen takia on pakostakin joutunut sitä putsaan ja vettä lisään. Veden kovuus on noussut, muut arvot pysyneet suht ´aisoissa´. En tuon kovuuden kanssa ennen joutunut tekemisiin..mitä tehdä? Vuosia sitten tällä palstalla oli sellanen kui fish king, jolta sain arvokkaita neuvoja miljoonakalojen pelastukseen ja se toimi. Olisikohan joku vastaava nyt avittamassa?

2

342

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoviiripyrstö

      Ei haittaa mitään vaikka käyttäisit sekä ulko- että sisäsuodatinta samaan aikaan. Pikemminkin on suositeltavaa pitää molemmat käytössä, etenkin jo noinkin isossa altaassa. Sisäsuodatin hoitaa mekaanisen roskien keräämisen ja ulkosuodatin biologisen suodatuksen. Kovuuden nousun vaikutukset riippuvat kalastostasi ja muista vesiarvoistasi. Tarkoitatko kovuudella kokonaiskovuutta (gH) vai karbonaattikovuutta (kH)?
      Kunnollisia asiantuntijoita ja nopeampia vastauksia saa helpommin rekisteröitymällä aquaweb foorumille, kuin kyselemällä täältä.

      • AAV+

        Kiitos vastauksesta. gh.ta tarkoitin, eli just tuota kokonaiskovuutta. Annanpa sitten tuon sisäsuodattimen olla myöskin, ei sieltä erotu juuri kasvien takaa. Muut arvot olivat ok. Kalasto on pysynyt suht samana, juuri luovutin partamonneja ja milliksiä, tuppaavat lisääntyyn aikas tiuhaan, iso ´ukkeli´partis sai lähteä kun jatkuvasti oli siinä hommasa. Täytyypä tutustua mainitsemaasi foorumiin. Kiitti vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      116
      1380
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      99
      828
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      57
      728
    4. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      123
      726
    5. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      84
      692
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      112
      675
    7. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      36
      663
    8. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      580
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      49
      540
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      529
    Aihe