AIKAS PAHA

AAV+

Tilasin vuodenvaihteessa uuden ulkosuodattimen 300 l. akvaani, samanlainen kuin edellinen. Tähän asti yrittänyt saada toimimaan, vaan ulostuloputki ei antanut kuin pelkkää liritystä kunnon suihkun edestä. Sain uuden moottoriosan ja lyhensin putken yhtymäkohdasta n 8cm letkua, koska sanottiin että letkut voivat olla liian pitkiä ja vähentää virtausta. Entinen moottori toimi aina kaiken homman jälkeen pari pvää..suihku lopahti lirinäksi. Otin sisäsuodattimen avuksi. Nyt kun tuo uusi moottoriosa näyttänyt pian kaksi vrk.tta toimineen ja minulla ed.sisäsuodatin toiminnassa, kysymys kuuluu; onko siitä haittaa jos molemmat ovat päällä?? Koska tuon ulkoisen takia on pakostakin joutunut sitä putsaan ja vettä lisään. Veden kovuus on noussut, muut arvot pysyneet suht ´aisoissa´. En tuon kovuuden kanssa ennen joutunut tekemisiin..mitä tehdä? Vuosia sitten tällä palstalla oli sellanen kui fish king, jolta sain arvokkaita neuvoja miljoonakalojen pelastukseen ja se toimi. Olisikohan joku vastaava nyt avittamassa?

2

343

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoviiripyrstö

      Ei haittaa mitään vaikka käyttäisit sekä ulko- että sisäsuodatinta samaan aikaan. Pikemminkin on suositeltavaa pitää molemmat käytössä, etenkin jo noinkin isossa altaassa. Sisäsuodatin hoitaa mekaanisen roskien keräämisen ja ulkosuodatin biologisen suodatuksen. Kovuuden nousun vaikutukset riippuvat kalastostasi ja muista vesiarvoistasi. Tarkoitatko kovuudella kokonaiskovuutta (gH) vai karbonaattikovuutta (kH)?
      Kunnollisia asiantuntijoita ja nopeampia vastauksia saa helpommin rekisteröitymällä aquaweb foorumille, kuin kyselemällä täältä.

      • AAV+

        Kiitos vastauksesta. gh.ta tarkoitin, eli just tuota kokonaiskovuutta. Annanpa sitten tuon sisäsuodattimen olla myöskin, ei sieltä erotu juuri kasvien takaa. Muut arvot olivat ok. Kalasto on pysynyt suht samana, juuri luovutin partamonneja ja milliksiä, tuppaavat lisääntyyn aikas tiuhaan, iso ´ukkeli´partis sai lähteä kun jatkuvasti oli siinä hommasa. Täytyypä tutustua mainitsemaasi foorumiin. Kiitti vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      100
      1330
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1279
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 68
      1001
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      16
      981
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      636
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      44
      530
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      528
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe