PS:n jäsenäänes: Jenni Vilen Iitistä ehdokkaaksi?

jari.pilli

Avoimen demokratian kannattaja ilman että käy omien kimppuun. On joutunut muiden puolueiden kritiikin kohteeksi joskus kertoessaan miten asia on, mutta jos totuuksia puhuu, niin sanonpa vain, että niin joutui Soinikin kertoessaan EU-asioista avoimesti. Ei ole mikään seinätapettipoliitikko. Ja varsinkin nyt kun opiskelijoiden keskuudessa PS on yllättävässäkin suosiossa ja SDPn asema naisten puolueena on rapistumassa, niin tarvitaan nuoria koulutettuja naisia ehdokkaaksi (Jennillä on ammattikorkeakoulututkinto matkailupuolelta), joilla on selkeitä omia mielipiteitä asioista ja ennen kaikkea loogista älyä ajatella asioita itsekin, eikä olla vain muiden käskytettävänä.

Pelkkänä äijäpuolueena ei pitkälle pärjätä. Täytyy saada näkemyksiä opiskelija-asioihin, osa-aikatyön ongelmiin ja pieniin palkkoihin ja joka ymmärtää sitä pientuloisten arkea ihan omastakin kokemuspohjasta. Itse uskon että Jennille löytyisi sellainen äänestäjäkunta, joka ei kilpaile suoraan toisten omien ehdokkaiden äänistä. Meidän tulee löytää ehdokaslajitelma, josta löytyy äänestettävä ihan jokaiselle joka puolueen arvoja kannattaa.

http://jennivilen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/jennivilen

2

286

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja itse en ihan kevein perustein ala ketään kannattamaan. "Haastattelin" Jenniä eri asioista melkein kuusi tuntia saadakseni selvilleni sitä arvopohjaa, joka naisella on. Jenni on erittäin luonnollisen oloinen nainen ja hienosti pelasti haastattelijaakin, kun jäin miettimään asioita. :D Tosin ei haitannu mua se hiljaisuus yhtään, koska miettiäkin pitää, mutta se ei ole yhtään pois Jennin tilanteenlukutajusta. :) Aika menee nopeaan hyvässä seurassa ja asioita perustellen kantilta jos toiseltakin. Eikä mitään ihan mitättömiä asioita, vaan suuriakin sellaisia. Ilmastonmuutos, terveydenhuollon resurssipula, äänestysprosentin alhaisuus, että miten siihen saataisiin muutosta, työllisyydestä sekä työttömyydestä, kunnallispalvelujen saatavuudesta ja valtionosuuksista, puolueen äänestäjien koostumuksesta (verta ja lihaa :D) ja monesta muusta asiasta.

      Onhan nuorella naisella paljon opittavaakin, mutta perusteet on varmasti jo perillä Iitin kunnanvaltuutetulla ja Pohjoiskymen PerusNuorten pj:lla. Olennaisinta on kuitenkin arvopohja ja moraali ja nainen pyrkii oikeudenmukaisuuteen sekä rehellisyyteen. Ei ole takinkääntäjä tuuliviiri, jollei perustellut tiedossa olevat faktat muutu olennaisesti. Progressiivisen verotuksen kannattaja ja reuna-alueiden palveluiden puolustaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2134
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1266
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      806
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      681
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      43
      451
    Aihe