Meillä on Tiibetinspanieli ja etsimme sille kaveria. Mieheni haluisi dreeverin ja Se on mullekkin ok, mutta haluan tietää ensin et millanen Se on kotikoirana? asiallisia vastauksia kiitos :)
Dreeveri
9
833
Vastaukset
- dreeverikoirani
juu, lenkillä voi sit varautua vetämiseen, hajut kiinnostaa varmasti ja kun ovat metsästyskoiria niin vietti voi olla todella kovakin kun koiralla se on sen syntyessä jo. Metsästystä kannattaa harrastaa sen kanssa useasti viikossa kauden aikana että koira on tyytyväinen, pienestä koostaan huolimatta on sitkeä ajaja ja jaksaa ajaa jänistä vaikka koko päivän ja syvässäkin lumihangessa.
Liikuntaa tarvii huomattavasti enemmän kuin tiibetinspanieli ja vapaana pito ei välttämättä onnistu, jos vietti on kova. Energiaa yleensä löytyy ja paljon.
suosittelen dreeveriä metsästäjälle tai jos aloitat metsästyksen niin sinullekkin, muuten en suosittele. :)
Kaiken lisäksi usein kasvattajat eivät myy kuin vain metsästyskäyttöön, joka on todella hyvä asia, näin koiria ei mene niin paljon kiertoon pito ongelmien vuoksi - dreeveri2014
Ei dreeverin kanssa ol pitoonglemia. Aivan hulvattomia veikkosia. Korvat läpsyttävät ja kyhnyttävät vieressä.
- Huippu koira
Molemmat kirjoittajat ovat oikeassa. Dreeveri on tmetsästyskoira, mutta saadessaan riittävästi liikuntaa tai mieluummin metsästystä se on myös mahtava kotiloita. Sen luonne on tosiaan aika itsepäinen ja välillä tuntuu ihan kuin sillä olisi inhimillisiä piirteitä. Varsinkin jos se tuntee itseään loukatuksi se usein "kostaa" tai osoittaa kokemansa vääryyden. Meidän oppi hyvin talon tavoille, ja nauttii huomiosta ja hellimisestä.
Metsässä kun päästää vapaaksi niin ei pyöri jaloissa vaan haku alkaa heti. Pienestä koostaan huolimatta ajaa paksussakin lumessa tuntikausia.
- ffnfnfnfn
Metsästyskoira seurakoirana on sellainen aihe mistä löytyy todella monta ketjua ja kaikissa käy aivan varmasti ilmi se, että ongelmia voi tulla. Miksi juuri metsästyskoira pitää saada seurakoiraksi kun on monia muita rotuja tarjolla. Katsoppas tämä video ja mieti voitko tarjota tätä koiralle: https://www.youtube.com/watch?v=6m4Lln5n3Ws
Minun mielestä tärkein juttu koiran valinnassa on käyttötarkoitus eli soveltuuko koira juuri sinulle sen käyttötarkoituksen mukaan.
Ei millään pahalla mutta ärsyttää niin paljon ihmiset, jotka ottavat seurakoiraksi metsästyskoiria tajuamatta, mitä vievät koirilta.
Suosittelen näyttelylinjaista beaglea, sillä ei ole metsästysviettiä mutta näyttää metsästyskoiralta. - joagg
joo, ei tuollainen tiibetinspanieli pysy dreeverin perässä, aivan erilaiset liikunta määrät, en suosittele. Tutullani oli dreeveri seurakoirana, kauhea energiapakkaus. Kerran karkasi ja lähti rusakon perään, sen jälkeen lenkit oli vain jänisten etsimistä. en suosittele
- tiipetti
Kyllä meidänkin tiibetinspanieli on lähtenyt citykanin tai rusakon perään kerran jos toisenkin, oikeasti! Mutta vakavasti, suosittelisin tipsulle kaveriksi toista samantyylistä ihanan omanarvontuntoista seurakoiraa:)
- dreeverr
:D joo, niin minäkin suosittelen jotain seurakoirarotua. Dreeveri on puhdas metsästyskoira ja toivottavasti pysyisikin sellaisena.
- jänistiibetinspanieli
sama kun kysyisin ap:ltä, että voinko ottaa tiibetinspanielin jäniskoiraksi. :D Sama vastaus pätee siihen voiko dreeverin ottaa pelkäksi seurakoiraksi.
Tiibetinspanieli ei varmana aja jänistä useita tunteja ja dreeveri ei ole mikään pelkkä sohvakoira. Pidetään koirat sellaisina kuin ne on.- miiiina
Koirakin nauttii kun saa tehdä sitä mikä sille on luontaista. Niin on paras kaikille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1243744Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312799Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72745Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322373Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82254- 381756
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581126"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821039Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361030Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75994