On mahdottomia rakkauksia. Syitä monenlaisia: luokkaeroja, kaverin/siskon/veljen puolisoon rakastuminen, pomon ja alaisen, uskovaisten varattujen välinen suhde ym ym. Omaa tilannetta miettineenä, mahdottomista mahdottomin on, välit menisi liian läheisiin ihmisiin paljastuessa. Ainoastaan yhdelle uskaltautunut kertoa olen, läheinen sukulainen ja täysin luotettava, hän sanoo joka kerta unohda, unohda. Ymmärtää elämää kokeneena muttei hyväksy.
Mahdoton rakkaus
Elämää
13166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Äidit ovat usein elämää kokeneita ja osaavat antaa juuri ne oikeat neuvot. Hyvän neuvon olet saanut, noudata sitä.
Ei äiti, sivuseikka kuka.
Hyvä silti että olet kertonut mahdottomasta tilanteestasi edes yhdelle ihmiselle. Hyväksyntää ei tarvitsekaan muilta hakea, ymmärryskin riittää ja kuulluksi tuleminen :-)
"Hyväksyntää ei tarvitsekaan muilta hakea" tuo lause kumoaa aloituksen syyt "mahdottomaan rakkauteen" olipa neuvo
No tavallaan joo :-) Mutta jos ei ajatella isoa kokonaisuutta, vaan ihan vaan että ap nyt on edes puhunut asiasta jollekin. Jos lähdetään siitä.
vanhanaikainen? Luokkaero syynä rakkauden mahdottomuuteen? Tai siskon kaveriin rakastuminen? Ei kai kukaan ole enää nykymaailmassa niin tauski, että pitää noita jonain rakkauden esteinä. Keksi parempia tekosyitä.
Ei kai esimerkeillä väliä, minä ainakin ymmärrän, että mahdoton voi olla mahdoton jos se kokijastaan tuntuu siltä.
Minä tosin valitsin aikanaan oman sydämen mukaan, vaikka tiesin joidenkin sukulaisten olevan "erimieltä", mutta oli tarve olla itselleen rehellinen. Sukulaiset sopeutuivat ei-niin-tavalliseen elämäntapaani yllättävän hyvin. Eivät kääntäneet selkäänsä. Mutta jokainen toimii oman tilanteensa tuntien..
Mistä tiedät että välit menisi? Miten voit edes puhua rakkaudesta jos toinen on niin halveksuttavan vähäpätöinen ihminen, että vaikuttaa sinun läheisiin suhteisiin? Hmhm.. ellei suhde ole n-n tai m-m..? "luokkaeroja" jne = lumetta.. Ja vaikka olisi kuinka läheinen ihminen sinulle sanonut "unohda, unohda.", hän ei silti tiedä varmaksi mikä sinulle on parasta.
only dead fish go with the flow!
Et tiedä tilanteestani mitään, älä tuomitse.. Njaaa luokkaerot ei listassa hyvä, mutta mutta muuten
Ei se silti ole varmasti mikään peace of cake miettiä, miten valitsee, jos tietää että koko lähipiiri saattaisi hylätä. Vaikka samaa sukupuolta olevaan rakastuessa uskonnollisissa piireissä. Kyllä noiden kanssa ihmiset painiskelee paljonkin.
Tai varatuista ihmisistä. Sillon on kyllä jo sopimukset tehty ja niissä pysytään tai erotaan.
PS. Ja nämä vielä kun ovat läheisiä/sukulais pariskuntia niin siinähän se soppa sitten on.
Mietin mikäköhän se omalla kohdalla oli. Toisen tilanne, ehkä oli sitten kihloissa vaikka epäilyttää.
Elämää joo