Olen tosi onneton näiden kanssa, eikä mulla oo hyvää kuvanmuokkausohjelmaa. Tahtois vaan muokata jonkun oman kuvan, tai lähinnä silleen että sais taustan pois, jonkin muunlaisen tilalle. En aina haluis että kotia näkyy taustalta :) Osaako kukaan neuvoa? Ja säpoa alas jos joku ihanuus tahtois muokata jonkun kuvan. Tällä hetkellä mulla on gimp, jota en osaa käyttää alkuunsa -.- Voin vaikka maksaa vähäsen mikäli joku haluais muokata yhden kuvan :)
En osaa muokata kuvia, apua? :)
13
1834
Vastaukset
Lataa photoshop elements demo tai paint shop pro demo, suosittelen tuota photaria.
You tubesta voi myös katsoa ohjeita, Photarissa on myös aloitteilija moodi eli opastaa kaiken mitä haluaa tehdä.
Gimppiinkin löytyy ohjeita ja sama periaate se siinäkin on jos lassolla leikkelee kuvan.
Photarissa on uusi toiminto jota voi kokeilla, joskus toimii ihan hyvin.
https://www.youtube.com/watch?v=u72ZnNzcPHI- Minävain1
Vielä sellaista olisin kysynyt, että onko tuo photoshop aina englanninkielinen? Vai saako suomeksi? Itselläni on huono englannin kieli...
Minävain1 kirjoitti:
Vielä sellaista olisin kysynyt, että onko tuo photoshop aina englanninkielinen? Vai saako suomeksi? Itselläni on huono englannin kieli...
Paint Shop Pro taisi olla Suomenkielinen, en ihan sata varma ole, ainakin se edellinen versio.
Tuo Photoshop on kuitenkin selkeä käyttää vaikka onkin Englanniksi, kannattaa opetella Englanniksi käyttämään näitä ohjelmia muutenkin niin on selkeämpää ohjeiden ja muiden asioiden kanssa työskennellä.
Itse ostin tuon paketin missä tulee Photoshop Elements 12 ja Premiere Elements 12 videoeditointiin, n.80€
Kannattaa opetella layereisen käyttö niin onnistuu juurikin haluamasi hommat helposti, you tubeen vaikka hakusana Photoshop Elements 12 layer tutorial.
Tosiaan lataa kokeiluversiot ja testaile.- Anonyymi
Minävain1 kirjoitti:
Vielä sellaista olisin kysynyt, että onko tuo photoshop aina englanninkielinen? Vai saako suomeksi? Itselläni on huono englannin kieli...
Lontoo on monissa tietokoneasioissa selvempi, kuin suomi ja termit yleensä lyhyempiä.
Graafisissa ohjelmissa tarvittavat menusanat oppii hetkessä, Vain helpit voi tuottaa tottumattomalle vaikeuksia.
Itse tykkään, että ohjelmat tulisi olla aina "lontoolaisia" yhtenäisyyeden vuoksi. Kaikkea kun ei saa Suomeksi, eikä monella muullakaan kielellä. Ohjelmointi tehdään Lontooksi ja käyttöliittymä sitten voidaan kääntää mille kielelle tahansa. Mutta kun käännökset tekee joku kieltä tuntematon googlella on tulos, mitä sattuu.
Tässä esitetään 5 tapaa poistaa tausta gimpillä.
https://www.youtube.com/watch?v=lOzSiOIipSM
Sitten tekstipohjainen suomalainen sivu.
https://daviesmediadesign.com/fi/kuinka-poistaa-taustakuvan-gimp-2-10--taustalla/
- Minävain1
Kiitos sinulle! :)
- L-n
Muokkaan sulle kuvan jos pistät sähköpostiosoitteen tai/ja linkin hyvälaatuiseen kuvaan tänne. Ei maksa mitään.
- Älä lannistu
Itse aloitin aikoinani ilmaisella Picasalla, vaikkei se ole mikään varsinainen kuvankäsittelyohjelma. Se on varmaan kehittynyt paljonkin ja on aika helppo oppia käyttämään. En ole varma onko siinä taustan vaihtamismahdollisuutta, mutta kaikkea muuta kivaa voit löytää.
- Minävain1
sähköpostiosoitteeni on [email protected]
Kiitos jo etukäteen jos vaivaudut :)- L-n
”Vaivauduin”, oli kivaa ajankulua jalkapallon lomassa.
Ihan kaikkea ei aina kannata tehdä itse. - Super Major
L-n kirjoitti:
”Vaivauduin”, oli kivaa ajankulua jalkapallon lomassa.
Ihan kaikkea ei aina kannata tehdä itse.PhotoShop on vaikea ohjelma oppia ja asiat unohtuvat pian. Sama pätee muihinkin kehittyneempiin ohjelmiin. Kuvan peruskäsitteet pitää olla aluksi jollain tasolla hallinnassa: kuvatyypit, pikseli, PPI, värisyvyys, kontrasti, kuvakoot eri medioissa ym. Ei pidä lannistua, jos haluaa kuviaan muokata.
- Piksia
Super Major kirjoitti:
PhotoShop on vaikea ohjelma oppia ja asiat unohtuvat pian. Sama pätee muihinkin kehittyneempiin ohjelmiin. Kuvan peruskäsitteet pitää olla aluksi jollain tasolla hallinnassa: kuvatyypit, pikseli, PPI, värisyvyys, kontrasti, kuvakoot eri medioissa ym. Ei pidä lannistua, jos haluaa kuviaan muokata.
Jos jonkun fotosopin tai muun kuvankäsittelyn käytössä opitut asiat unohtuvat pian, niin vika ei ole ohjelmassa, vaan opin pinnallisuudessa.
Tietokoneohjelmien käytön opettelussa tärkeintä on oppia yleiset periaatteet ja niiden soveltaminen käytössä olevaan ohjelmaan. Ns. nappulatekniikan opettelu on täysin toissijaista.
- karhumies
Käytin tämän kuvankäsittelyyn palvelun http://www.retouchgem.com/
- Anonyymi
That's a great article. Thank you very much for it from <a href="https://www.clippingpathview.com/">ecommerce photo editing service provider</a>
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27217624Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212522Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736242MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny395236Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään845083Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594213NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun694032Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1043726Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463179