Vetokoukun irroitus (MK3)

Uus-fordisti

Tulipa ostettua keväällä Mondeo, irrotettavalla, Voortin omalla vetokoukulla varustettu. Ei sillä, että koukkua olisi varsinaisesti mitään syytä irrottaa mutta rasvailisin mekanismin, jos irti saisin. On siis kaksi liipaisinta ja pieni lukkopesä, jonka ohjekuvituksen mukaan pitäisi lähteä vetämällä irti. Hentoisella avaimella ei paljoa uskalla vääntää eikä liene tarkoituskaan mutta miten tuon lukkopesän sitten saisi tulemaan ulos? Liikkuu se kyllä vähän ja olen suihkutellut CRC.tä. Myös liipaisimet tuntuvat hieman heiluvan; Systeemi ei liene ihan jumiinkaan ruostunut.

Osaisiko joku pikkaisen neuvoa?

2

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koukun irroittanut

      Lieneekö tämä enää ajankohtaista, mutta vastaan silti.
      Käännä avain lukkopesässä myötäpäivään aivan loppuun saakka (tähän ei tarvita voimaa), tämän jälkeen käännä "mustaa mötikkää" (jossa myös tuo lukkopesä on kiinni) myötäpäivään niin pitkälle kuin kääntyy ja vedä sitä kohtisuoraan ulospäin n. 2 cm (eli kaikki mitä liikkuu)

      • Mondeojeejee

        Tuollahan tuo koukku on autotallissani hyvin rasvattuna ja suojapussissa jo 2 vuotta putkeen taas. Säilyy se erinomaisesti näinkin. En ole koskaan hahmoittanut, miksi tarvitsee ajella koukku persuuksissa, jos sitä tarvitsee oikeasti kerran pari vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      136
      1970
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      128
      1625
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1413
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1381
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1204
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1090
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1089
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      50
      872
    Aihe