Olen nyt ollut kolme kuukautta isotretinoin ratiopharm -kuurilla. Vaikutusta vain ei tunnu tapahtuvan. Ainoa asia mikä ihossa on tapahtunut ennen kuuria on se, että finnit punoittavat todella pahasti. Nyt punoitus on ehkä hieman hellittänyt kuurin alkuun nähden.
Haluaisinki siis tiedustella, koska näppyjen pitäisi alkaa selvästi vähentyä ja etenkin punoituksen. Ihoni on siis suhteellisen sileä, mutta tämä punoitus alkaa ottamaan päähän jo melko pahasti..
Haluaisinki siis tiedustella, koska näppyjen pitäisi alkaa selvästi vähentyä ja etenkin punoituksen. Ihoni on siis suhteellisen sileä, mutta tämä punoitus alkaa ottamaan päähän jo melko pahasti..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se on yksilökohtaista, kuinka nopeasti lääke vaikuttaa. Mulla vaikutuksia rupes näkymään jo kahden viikon kuluttua ja kuuri kesti kokonaisuudessaan 3,5 kuukautta.
Kuurista on jo pari vuotta aikaa, joten en muista tarkalleen punoittiko ihoni, mutta voisi kuvitella et punoitus saattaa johtua ihon kuivumisesta. Jos ihosi hilseilee pahasti niin muista käyttää kosteusvoidetta usein, ehkä se auttaa.
Mä aloitin maanantaina (22.11) Isotretinoin-kuurin ja ti jälkeen alko tulemaan heti uusia finnejä ja niitä on nyt tähän päivään asti tullu..
Kannattaako finnejä puristella pois ja puhdistaa alkoholillisella kasvovedellä vai antaako niiden vaan olla?? Aattelin vaan että voiko niistä jäädä naamaan arpia jos puristelee..Käytän kosteusvoiteena Humektania.. Auttakaa ja selkeyttäkää tätä asiaa :)