Vaihteluväli ja keskiarvo pylväsdiagrammina?

napsukas

Hei

Pitisi saada esitettyä taulukko, jossa pystyakselilla erilaisia käyttäjien arvioimia ominaisuuksia, joiden arvot vaihtelevat 0-5 ja haluaisin piirtää kunkin ominaisuuden kohdalle vaakapalkin, joka alkaa pienimmästä annetusta arvosta, jatkuu suurimpaan ja merkkaa palkkiin vielä keskiarvonkin, jos mahdollista.

Kuinka teen tämän excel 2007:ssa? Englanninkielinen versio kyseessä, kun en kuitenkaan ymmärrä koko windows -maailman aivan käsittämättömistä suomennoksista mitään, enkä siten FIN .-ohjelmaversioita ole koskaan käyttänytkään.

2

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuan mies

      Tarkasta High-Low-Close-Open Stock market graafityyppi, siitä voisi löytyä ratkaisu ongelmaasi. Myös virhepalkeilla Error bars tuo on ratkaistavissa.

    • ddfgghh

      Ensin ns. "stacked bar". Eka palkki on se minimiraja, seuraava jatkoksi tuleva palkki (eli se stacked bar, eli pinottu pyläs) on maksimiarvon ja minimiarvon erotus, joka lasketaa omassa srakkeessaan.

      Tällöin se ensimmäisen palkin päälle tuleva palkki alkaa minimiarvosta ja jatkuu maksimiarvoon.

      Lopuksi formatoit sen ensimmäisen palkin ilman filliä ja ilman bordereita, jolloin näyttää sltä, ettei sitä olekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1294
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1128
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      854
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      850
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      725
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      665
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe