Apuja pensaiden valintaan.

kiitos1

Haluaisin pensasaidanteen, jossa olisi läpi kesän valkoisin ja kirkkaanpunaisin (EI pinkkiin tai lilaan vivahtavin) kukin kukkivia pensaita. Yksittäisen lajikkeen ei siis tarvisi kukkia läpi kesä, vaan niin, että aidanteessa olisi koko kesän mielellään vähintään yksi valkoinen ja yksi punainen pensas kukassa. Vyöhyke on IV ja paikka aurinkoinen. Mitä runsaammin ja isompia kukkia, sen parempi. Hakusessa erikorkuisia pensaita. Aidanne tulee pihanurmen ja pellon väliin.

Valkoisin kukin kukkivia pensaita on huomattavasti helpompi löytää kuin punaisin kukin kukkivia.

Valkoisiksi ajattelin touko-kesäkuun kukkijoiksi norjanangervoa (onko muita aikaisin kukkijoita?),

kesä-heinäkuun kukkijoiksi loistojasmiketta, valkoista puistosyreeniä, huntukuusaamaa, idanvirpiangervoa ja verhoangervoa,

heinä-elokuun kukkijoiksi kuutamohortensiaa, mustilanhortensiaa, valkolumimarjaa sekä viitapihlaja-angervoa.

Mustilanhortensia näkyy kukkivan lokakuulle saakka ja valkolumimarja syyskuulle.

Punaisia olen tällä hetkellä löytänyt floribundaruusu Europeanan, joka kukkisi heinäkuusta elokuulle.

Mitenhän sopisi jaloruusut aidanteeseen muiden pensaiden sekaan? Entä mitä muita punaisin kukin kukkivia pensaita on kuin ruusut?

Entä onko joitakin yli 50cm korkeita, ruunsaasti kukkivia perennoja joita voisi laittaa "pikkupensaiksi"? Töyhtöangervo ainakin sopisi, samoin punainen väriminttu. Ehkäpä punaiset pionit? Mitkä lajikkeet olisivat sellaisia, joita ei tarvisi tukea (kukat ei siis liian painavat varteen nähden)?

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika hankala väri

      Pensashanhikista taitaa olla punainen versio, kukinta-aika melko myöhäinen. Pionit tuskin viihtyvät porukassa ja tukematta ne eivät pysy pystyssä, joku kuolanpioni ehkä menis. Jaloangervoja on monen värisiä ja korkuisia, kovin aurinkoisessa eivät taida vaan viihtyä.
      Pihlajaangervo syö kaikki kaverinsa ja leviää holtittomasti, en suosittele.
      Juhannusruusu kukkii morsiusangervon jälkeen, hansaruusuissa on myös komean punaisia lajikkeita ja ne kukkivat koko kesän alkuun päästyään.

      Osa noista mainitsemistasi ei välttämättä menesty nelosella asti, tarkista ennen kuin ostat. Jos on suojainen paikka ja syvämultainen maa, niin mahdollisuudet on paremmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5102
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      80
      4895
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3078
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2642
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe