Moniko teistä käy ABC:illä syömssä? Ensin oli Turun suunnalla, nyt jo Salossakin se, ettei ilmoitetut ruolaistat pidä paikkaansa. Ja AINA on huonompää, mitä on ilmoitettu. Tänään esim. Perniön ABC:llä oli vielä tiskilläkin ( netissä tietysti ) leike. OIlikin jotain kababia, siis jauheliharuokaa, jota saa arkenakin. Mutta hintaa kyllä otetaan viikonloppuruuan mukaan.
ABC:n ruoka
30 ABC:llä ruokaillu
10531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun et osaa kirjoittaa, niin tuskin osaat lukeakaan, joten lopeta kitinä!
Minä ollin kera syömssässä Turkun suunnalla muta ruolaistaa en näknyt. Joo aina ilmottuttu vähähuonno mutta aina huonompää ku vähähoono. Kerran ol Salosaki neti viäl tiskissä mutta Olli tilasi hanuria ja saikin ritaleikun siis arkinen oli tänäkin lasku.
Itse olen kiinnittänyt huomiota siihen, että ABCden siisteys on heikentynyt kovasti. Reissaan paljon pitkin Suomea, ja tilanne tuntuu olevan joka paikassa sama. Ennen tuli aina pysähdyttyä ABClle vessaan, ja samalla tuli sitten syötyä tai kahviteltua, nyt täytyy miettiä uudelleen.
Itse en käy Salon alueella enää kuin Piihovissa, Perniöntien ABCn lounaspöytä oli kummallisessa paikassa. Perniön ABCllä sai töykeää palvelua, siellä tuntui olevan tärkeämpää viihdyttää jotain kai kanta-asiakasta.
Jos ei ruoka ole hyvää ABC:llä, ei ole Kivihovissakaan. Lauantaina kävimme Kivihovissa lounaalla, jota jota ei voi hyvällä tahdollakaan kehua. Tasaisen harmaata mössöä, mautonta, kertaalleen syödyn näköitä. En helpolla jätä ruokaa syömättä, nyt piti jättää.
Tv tuli ohjelma jossa sanottiin että kyseisen paikan ruuat on osa ainaskin ulkomailta silti maksaa siis voittoa paljon.Taitavat lahjoa kun saavat joka paikka kunnalle parhisiin paikkoihin.kannattaa muistaa että ne menovedetkin on abc ketjuissa kalliinpia mutta kun korteilla mka saa kaikki halvemmalla.Ihmisten kusettamista.tyhmä on se joka maksaa on paljon muitakin sana vaan kiertämään niinhän sitä löytää ne parhaimmat ruokapaikat.
Se alennus täysimittaisenakin on vaan sitä, et muualta saat samaan hintaan ko litkua kuin mitä apsilla kortin kanssa.
Mutta jos haluat puljata korttien kanssa, niin käy ihmeessä ABC:llä tankkaamassa.
ennen oli noita simpukoita joissa oli ok sapuska kai niitä vielä on mutta toi p...abc osaa mainostaa paremmin.
Olen käynyt, mutta taitaa vähentyä.
No tuo Auranlaakson ABC on ollut muutenkin lähinnä tuon asiakaspalvelun kannalta aika kehno, mm. vaihtorahat saa useammin väärin takaisin kuin oikein. Ja useimmiten joutuu ihan oikeasti vääntämään asiasta, ennen kuin myyjälle menee edes perille, että on töpännyt.
Mutta kuitenkin tää viimeisin oli kyllä aika huono.
Eli laiskotti sen verran, että menin ko apsille syömään.
Noutopöydän tarjonta näytti sen verran hyvältä et päädyin siihen, mutta kuinka ollakaan liharuuat oli pirun hailuja, vaikka olivat lämpölampun alla ja sit ylikypsät possunpihvit (ainakin nää mitkä mä otin) oli niin helvetin sitkeitä ja suht rustoisiakin, että ne jäi sitten jo parin suupalan jälkeen syömättä. Mahtoiko olla sittenkään edes kunnolla kypsää, saati sit ylikypsää..?
Tosin muuten ei ole kyllä ennen ollut ruuan laadussa valittamista, olen käynyt yleensä tässä Turun alueen apseissa sekä Aurassa joskus.
Toinen noista ruokalistoista on kyllä se, et vkl on just usein jotain uunimakkaraa yms "arkiruokaa", vaikka voishan sitä just tuon kalliimman ajan hinnoilla laittaa just jotain muutakin.
Ja tuo ruokalistojen vaihtuvuus on kyllä Turussa ainakin olematon.
Eräs ystäväni pk-seudulta tulee joskus vkl-kyläilemään tänne ja käymme sit ulkona syömässä.
Alkuaikaan käytiin Koulukadun apsilla, kun on lähellä asemaa, mutta tais olla jo 6. tai 7. kerta putkeen, kun siellä lauantairuokana oli uunilohta ja lihapullia. Ja siinä oli meillä sit väliäkin, kun kävimme siellä, joten nää tais olla valikoimissa useamman kk jo. Sitten tuli kyllä mitta täyteen, rupes kasvamaan evät kitarisoihin ja lihapullat pursuamaan korvista eli nykyään käydään sitten jossain muualla ruokailemassa.
Vaikka hyvää ruokaa on nuo, mutta tosiaan, ei kai niitä samoja safkoja sentäs kuukausikaupalla tarvitsisi seisottaa saman viikonpäivän ruokana.
Vai onko sitten ketjun yleinen käytäntö, et joka asemalla on ne samat ruuat joka päivälle viikosta toiseen..
Että simmottis.. Olisi kyllä hieman petrattavaa ainakin muutamilla paikoilla.
tänään turussa koulukadun abc:llä oli kyllä todella hyvää ruokaa. oli kanaa paholaisen hillolla, todella hyviä lohkoperunoita,jotain pekonipapu salaattia ja ribsejä. oli oikeesti kunnon ruokaa ainakin raksamiehen makuun :)
Koulukadun abc:llä onkin hyvät safkat muuten, et tuo Auranlaakso oli sen verran iso floppi että tuskin enää sinne viitsin enää...
Ainoa tuossa Koulukadun apsilla on vähän huono, kun samat ruokalajit on samoina päivinä kuukausikaupalla tarjolla.
Tosiaan 7 lauantaita noin 3kk aikana, kun oli nuo surullisen kuuluisat lihapullat ja uunilohi tarjolla.
Mut muuten tosiaan ruuan puolesta parhaammasta päästä oleva ABC täällä päin mielestäni.